Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 6383
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/KRAJ: Więcej złotówek w kieszeni podatnika

Czwartek, 20 listopada 2008, 8:41
Aktualizacja: 8:42
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/KRAJ: Więcej złotówek w kieszeni podatnika
Fot. Archiwum
Od 1 stycznia 2009 roku na podatki wydamy mniej. Część pieniędzy, które musielibyśmy zapłacić fiskusowi, zasili nasze konta. Wszytko dzięki nowej ustawie podatkowej wprowadzającej niższe stawki podatkowe 18 i 32 procent. Całkowicie zniknie też podatek 40 procentowy.

Obecnie obowiązują trzy stawki podatku od przychodów 19, 30 i 40 procent. – Od 2009 roku zasady opodatkowania zmienią się na korzyść podatników, ale jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach, bo wiele spraw jest jeszcze analizowane i przygotowywane – mówi Ewa Słabęcka, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze.

Z ogólnych informacji wynika jednak, że najbardziej fiskus ulży tym, którzy dotychczas rozliczali się według stawki 40 proc. Najwyższa ze stawek została bowiem zlikwidowana. Co więcej, 32 procent podatku zapłacą przedsiębiorcy dopiero po przekroczeniu bardzo wysokiego progu podatkowego, który obecnie obejmuje stawkę 40 procentową czyli od kwoty 85 528 zł. Mniej podatku zapłacą również rozliczający się według stawki 19 procent, która od przyszłego roku również została obniżona.

W portfelach podatników z pensją 1500 złotych miesięcznie, zostanie blisko 150 złotych więcej niż dotychczas. Ci, którzy zarabiają średnią krajową czyli 3000 złotych brutto zaoszczędzą około 300 zł rocznie. A przy zarobkach powyżej 4900 zł brutto roczny podatek będzie niższy o ponad tysiąc złotych.

Jednak nowa ustawa podatkowa niesie ze sobą nie tylko pozytywne zmiany. Od przyszłego roku sens może stracić wspólne opodatkowanie z małżonkiem. Powód? Zniknie jedna stawka, dlatego małżonkowie, którzy dotychczas płacili podatki według różnych stawek, od przyszłego roku mogą znaleźć się w tym samym przedziale podatkowym. A wspólne rozliczanie się ma rację bytu tylko wtedy, gdy dysproporcja małżeńskich dochodów jest bardzo duża.

– Do tej kwestii należy podchodzić jednak bardzo ostrożnie i w każdym indywidualnym przypadku podatnicy powinni zrobić sobie spekulację rozliczeniową czyli sprawdzić co jest dla nich korzystniejsze, rozliczenie indywidualne czy wspólne – mówi Ewa Słabęcka.
Inna kwestią jest również zmniejszenie ulgi na wychowywanie dzieci z obecnych 1173 do 1112 zł oraz rozszerzenie grona ludzi, którzy będą mogli z tej ulgi skorzystać.

Planuje się, że po wprowadzeniu nowej ustawy podatkowej zmniejszą się wpływy do budżetu o około 8 miliardów złotych, które zdaniem pracowników resortu finansów, zostaną wydane przez podatników na konsumpcję. To w kolei ma wpłynąć na wzrost gospodarczy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group