Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 8068
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Widokówki z dawnym kompleksem ewangelickim

Czwartek, 8 października 2020, 10:05
Autor: WAC
Kowary: Widokówki z dawnym kompleksem ewangelickim
Fot. UM Kowary
Stowarzyszenie Eurojedynka wydało widokówki przestawiające dawny kompleks ewangelicki w Kowarach. Widokówki są dostępne bezpłatnie w Informacji Turystycznej w Kowarach przy ratuszu oraz w Domu Tradycji Miasta przy ul. Górniczej 1.

Działanie jest kolejnym elementem projektu realizowanego ze środków przyznanych przez LGD Partnerstwo Ducha Gór „Galeria na powietrzu o historii ewangelickiego kompleksu w Kowarach”. Wcześniej przy ul. Staszica stanęły trzy tablice informacyjne o historii kompleksu ewangelickiego oraz informacjami o przybyciu tyrolskich ewangelików do Kowar. Dokonane zostały także nasadzenia zieleni tworzące zakątek pamięci. W planach jest broszura o historii kompleksu ewangelickiego. Wartość projektu to 20 tysięcy złotych.

Parafia ewangelicka w Kowarach wraz z budynkiem plebanii i szkoły przez ponad 200 lat tworzyła zespół o dużych wartościach architektonicznych i artystycznych - informuje Andrzej Weinke z Urzędu Miasta w Kowarach. - Budowę kościoła rozpoczęto w 1743 roku. Wraz z budową świątyni, rozplanowano budynek plebanii i szkoły ewangelickiej. Przed frontem kościoła posadzono dwa szpalery drzew liściastych, które tworzyły naturalną aleję. Świątynia budowana była przez dwa lata. Wnętrze świątyni reprezentowało najwyższą klasę artystyczną, a najciekawszym i jednocześnie najcenniejszym elementem były organy umieszczone ponad ołtarzem. 3 stycznia 1959 roku nad ranem, wybuchł pożar który doszczętnie strawił kościół, pozostały tylko mury zewnętrzne.

Twoja reakcja na artykuł?

6
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
20%
Nudzi
2
20%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
900
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group