Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 3142
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Widoki z wieży na Wrzesień Jeleniogórski’11

Wtorek, 22 czerwca 2010, 9:42
Aktualizacja: 9:42
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Widoki z wieży na Wrzesień Jeleniogórski’11
Fot. TEJO
Do drugiego lipca oferenci mają czas na przystąpienie do drugiego przetargu na modernizację wieży widokowej przy ulicy Jasnej. Pierwszy z nich został unieważniony. Taras widokowy wieży będzie gotowy na przyszłoroczne święto miasta.

Pierwszy przetarg unieważniono. Powód: niekompletne dokumenty i zbyt wygórowane ceny. – Dlatego rozpisaliśmy kolejny przetarg, którego rozstrzygniecie planujemy w lipcu Jest to małe zadanie, które będzie realizowane w cyklu dwuletnim, nie ma więc obaw o jego terminowe zakończenie - mówi Mirosława Dzika, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Dzisiaj stan wieży oceniany jest jako dostateczny. W ramach modernizacji wymienione zostaną m.in. zużyte i spróchniałe drewniane stropy oraz drewniana konstrukcja wzmacniająca górną część ośmiobocznej wieży. Uzupełniane zostaną braki kamiennych lub ceglanych części ścian wewnątrz obiektu, a całość zostanie oświetlona. W środku będą też wykonane schody, którymi goście wejdą na taras widokowy. Zejdą dobudowanymi schodami zewnętrznymi.

Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, niedowidzących.
- Na tarasie widokowym będzie wykonana plansza dotykowa, dzięki której osoby niewidome będą mogły odczytać to, co mogą zobaczyć z tarasu osoby dobrze widzące. W zależności od tego, w którym kierunkuniepełnosprawni staną będą mogli odczytać palcami widok roztaczający się przed nimi – mówi Mirosława Dzika.

Modernizacja i adaptacja wieży zamkowej przy ulicy Jasnej jest realizowana w ramach projektu partnerskiego, którego liderem jest Świeradów Zdrój, odpowiedzialny za prowadzenia całej dokumentacji projektu oraz jego rozliczanie. Projekt „Zobaczyć krajobraz – dotknąć przeszłość – wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie Subregionu Karkonosze i Góry Izerskie – Modernizacja i adaptacja wieży zamkowej” został dofinansowywany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013.

Wieża mierzy około 24,60 m i ma powierzchni użytkowej około 66,22m kw. Pochodzi z XIV wieku. Obecnie dla zadania dotyczącego modernizacji i adaptacji wieży został już wybrany inżynier kontraktu. Przygotowana jest też cała dokumentacja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group