Piątek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 7864
Zalogowanych: 61
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wernisaż wystawy po konkursie imienia Gielniaka

Sobota, 18 marca 2023, 6:04
Autor: WAC
Jelenia Góra: Wernisaż wystawy po konkursie imienia Gielniaka
Fot. WAC
Wczoraj (17 marca) w Muzeum Karkonoskim odbył się wernisaż Wystawy Pokonkursowej XV. Międzynarodowego Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka. W jego trakcie wręczono też nagrody laureatom konkursu.

Na XV. Międzynarodowy Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka wpłynęły 132 prace 72 autorów z: Polski, Niemiec, Austrii, Grecji, USA, Kanady oraz Tajwanu. Na wystawie pokonkursowej prezentowanych jest 95 prac 66 artystów. Wśród nich są także dzieła nagrodzone w XV. Międzynarodowym Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka. Honorowy Patronat nad wystawą objęli: marszałek województwa dolnośląskiego - Cezary Przybylski, prezydent miasta Jeleniej Góry - Jerzy Łużniak, starosta karkonoski - Krzysztof Wiśniewski oraz burmistrz miasta Kowary - Elżbieta Zakrzewska.

Przypomnijmy. Jury konkursu w składzie prof. Jacek Szewczyk (przewodniczący komisji), który reprezentował Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, prof. Janusz Akermann z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Barbara Chojnacka, kierownik Galerii Grafiki i Rysunku Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy nagrodę Grand Prix przyznało Ewie Jaworskiej, za pracę „Wsłuchiwać się”. Trzy nagrody równorzędne zdobyli: Paweł Bińczycki, za pracę „Na skraju lasu zobaczyłem coś silniejszego ode mnie”, Alicja Niekrasz, za pracę „Czarna owca” i Kamila Lukaszczyk, za pracę „Hortus hedone”. Pięć wyróżnień otrzymali: Agata Gertchen, za pracę „Macierzyństwo_14”, Małgorzata Józefowicz, za pracę „Pokrak R”, Marta Lech, za pracę „16.06”, Marta Tomczyk, za pracę „Różowa piłeczka 1” i Małgorzata Chomicz, za pracę „Silence XXX”.

Jury starało się spośród prac, które wpłynęły na konkurs, wybrać te najlepsze – mówi przewodniczący jury XV. Międzynarodowego Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka prof. Jacek Szewczyk. - Kierowaliśmy się wizją artystów, która przemawiała do nas metaforą, biorąc pod uwagę nie tylko jakość techniczną prac. Prace, które zostały nagrodzone są dość różnorodne, bo zależało nas aby widzowie na tym konkursie mieli przegląd możliwości jakie daje nam technika linorytu. Jest to technika dość prosta, każdy może może nią tworzyć dzieła na własny użytek.
Konkurs im. J. Gielniaka znam od lat, jestem grafikiem z wieloletnim doświadczeniem – dodaje laureatka Grand Prix Konkursu Ewa Jaworska. - Na co dzień jestem związana także z edukacją. W swojej sztuce interesuje mnie człowiek w wielu kontekstach. Szczególnie studiuje postać ludzką w ruchu, bo to nasze codzienne aktywności nasz kształtują. Postać w ruchu w pełni ukazuje nasze emocje, gdy widzimy człowieka który stoi lub siedzi to nigdy nie dowiemy się co myśli

Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka odbyła się w 1977 r. Wówczas skrystalizowały się jego podstawowe założenia. Głównym wymogiem regulaminowym było wykonanie pracy w technice linorytu, od II Konkursu również drzeworytu, w późniejszych edycjach rozszerzonych do wszystkich technik druku wypukłego.

Początkowo zgodnie z regulaminem w konkursie mogli wziąć udział członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) i absolwenci wyższych szkół artystycznych. Te wymogi uległy z czasem zmianie, gdyż wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, umożliwiono więc uczestnictwo w Konkursie większej grupie artystów. Początkowo konkurs organizowany był co dwa lata, ale z czasem stał się triennale. W roku 2000 ograniczono w regulaminie ilość nadsyłanych prac przez jednego artystę do dwóch grafik o wymiarach 100 x 70 cm. Zniesiono również zapis o konieczności posiadania dyplomu wyższej uczelni o profilu artystycznym.

Inne ważne wytyczne regulaminowe nie zmieniły się. Prace zgłoszone przez uczestników do udziału muszą powstać w okresie dwóch ostatnich lat poprzedzających datę ogłoszenia konkursu. Nie mogą być wcześniej wystawiane na wystawach, publikowane i nie mogły być wysyłane wcześniej na inne konkursy. Wszystkie nagrodzone prace przechodzą na własność muzeum tworząc jednocześnie kolekcję grafiki współczesnej.

Twoja reakcja na artykuł?

5
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
30%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
378
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
 
112
Nowi policjanci złożyli ślubowanie
 
Aktualności
Jest kasa na basen przy Sudeckiej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group