Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 3204
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wernisaż Katarzyny Kozyry

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 16 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 29 grudnia 2005, 20:15
Autor: konrad
Fot. konrad
Katarzyna Kozyra zaśpiewała utwór z filmowej etiudy nakręconej w Michałowicach.

Czwartkowy wernisaż wystawy prac Katarzyny Kozyry, zgromadził w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych, wyjątkowo liczną publiczność, bo i okazja była wyjątkowa. Zebrani mówili, że to na pewno najwazniejsze wydarzenie kulturalne w Jeleniej Górze w roku 2005.

Katarzyna Kozyra jest bowiem jedną z najbardziej znanych współczesnych polskich artystek, nagradzaną częściej za granicą niż w kraju i tam często jedyną z naszego kraju. Już jej pierwsza praca, "Piramida Zwierząt" wywołała poruszenie i sprzeciw. Potem były "Łaźnia Kobiet" i "Łaźnia Męska" fotografia pokazujące w naturalistyczny sposób ludzkie ciało. Jednocześnie w czwartek odbyła się prapremiera etiudy filmowej, "Zimowa Opowieść", której współproducentem jest jeleniogórskie BWA. Pieniądze na ten cel pochodziły z grantu z Ministerstwa Kultury oraz z kasy miejskiej.

Etiuda powstała w Michałowicach we współpracy z teatrem Cinema, który Kozyra poznała trzy lata temu podczas festiwalu teatralnego w Monachium. Teraz ta znajomość zaowocowała filmem i jak mówiła podczas otwarcia dyrektorka BWA, Nina Hobgarska, pierwszą na Dolnym Śląsku wystawą prac artystki. Niezwykłe były fotografie z cyklu "Olimpia" gdy Katarzyna Kozyra zmagała się z rakiem. To materiał o odrzuceniu chorego, przez społeczeństwo, które kultem otacza zdrowie i młodość.

Wystawa czynna będzie do stycznia przyszłego roku, a BWA a zwiedzać można ją od poniedziałku do soboty. To obowiązkowa wyprawa dla tych, którzy chcą zobaczyć co najnowszego powstaje w polskiej kulturze i cenione jest za granicą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Alina A. 17-12-2005 11:45
z calym szacunkiem do wielkiej sztuki ale nie podoba mi sie
~Marcin 19-12-2005 9:53
pamietam, że rok temu BWA zorganizowało świetną wystawę malarstwa polskiego ze zbiorów galerii we Lwowie. To był prawdziwy hit. A teraz to chyba kit, tylko nazwisko bardziej przyciaga

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group