Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 6279
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Warto zajrzeć do tego muzeum!

Środa, 2 maja 2012, 8:21
Aktualizacja: 8:23
Autor: Agrafka
Szklarska Poręba: Warto zajrzeć do tego muzeum!
Fot. Agrafka
Meteoryty, szkielety i jaja dinozaurów, barwne i rzadkie minerały, złoto, czarny diament, a także bursztyny np. z szerszeniami – to wszystko można zobaczyć w Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie.

W najwyżej położonym muzeum w Polsce, bo aż na 700 m nad poziomem morza, zgromadzono 3 tys. cennych okazów mineralogicznych i paleontologicznych. Najstarsze na świecie skamieniałe pnie drzewa, mające ok. 300 mln lat zostały znalezione przez Grzegorza Sokołowskiego po powodzi w 1997 r. W jednym z nich do tej pory tkwi pradawna szyszka.

Osobnym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja. - Najnowszym naszym nabytkiem jest ząb Megalodona, który był największym stworem jaki w ogóle żył na naszej planecie. Pochodzi z okresu 251,5 mln lat temu. Osiągał wagę 125 ton i długość 33 m - powiedział Grzegorz Sokołowski, współwłaściciel muzeum. Najstarszą skamieniałością są trylobity z okolic Pragi, które mają 530 mln lat. Ciekawe są też jaja dinozaurów kaczodziobych, których tu mamy siedem, natomiast w naszej filii w Kamieniu Pomorskim posiadamy aż 32 jaja. Zbieram minerały i różne skamieniałości już od 40 lat – podkreśla G. Sokołowski.

Minerały pochodzą z Karkonoszy i Gór Izerskich, kalcyty i stalaktyty z Wojcieszowa, a minerały rudne z Trepczy i Cavnik. Wiele minerałów pochodzi z już nieczynnych kopalni np. z kopalni siarki obok Tarnobrzega. Godna uwagi jest także największa w Polsce geoda ametystu sprowadzana z Brazylii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group