Poniedziałek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 4218
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wandalizm nie zna granic. Krzyż Milenijny zdewastowany

Wtorek, 18 stycznia 2011, 9:43
Aktualizacja: Środa, 19 stycznia 2011, 8:11
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Wandalizm nie zna granic. Krzyż Milenijny zdewastowany
Fot. Angela
Nieznani sprawcy zdewastowali Krzyż Milenijny w Jeleniej Górze usytuowany na wzniesieniu Sośnia. Wandale wyrwali metalową część krzyża, weszli do środka i oblali tablicę pamiątkową olejną farbą.

Sprawę zgłosił nam m.in. Mirosław Woś, jeleniogórzanin, który w okolicach Milenijnego Krzyża spacerował z psem. To on pierwszy zauważył działanie wandali.
– Jestem oburzony i myślę, że każdy z nas powinien być wstrząśnięty takim działaniem. Dla wielu jest to znak wiary, upamiętnienie Wielkiego Papieża Polaka, Jana Pawła II – mówi.

Inni jeleniogórzanie poza samym aktem wandalizmu na symbolu świętości, dostrzegają, że nie przypadkowy jest też czas, kiedy działali chuligani.
– Dlaczego właśnie teraz, kiedy Watykan ogłosił, że 1 maja br. Jan Paweł II ma być ogłoszony błogosławionym, ktoś posuwa się do takich świństw? Nie wiem czy uda się ustalić sprawców, ale jedno jest pewne. Sprawa powinna być nagłośniona, by sprawca poczuł prawdziwy wstyd – mówi pani Marianna.

Nikt jeszcze nie zgłosił sprawy na policję czy do straży miejskiej. Dzisiaj po naszym zawiadomieniu spisana została notatka i rozpoczęto procedurę poszukiwania wandali.
– Jeśli uda nam się ustalić sprawców tego działania, odpowiedzą oni za zniszczenie mienia i obrazę uczuć religijnych, za co grozi im od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności – mówi Jacek Winiarski, zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Budowa Krzyża Milenijnego rozpoczęła się w 2001 roku. Rok później stanął on na wzgórzu, a w 9 maja 2002 roku został poświęcony przez biskupa Legnickiego Tadeusza Rybaka, który był jednocześnie inspiratorem budowy krzyża. Według pierwotnych założeń architektonicznych Krzyż Milenijny miał mieć 35 metrów wysokości i miał być ustawiony na Śnieżce. Nie zgodziła się jednak na to dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego, zarząd wojsk i lotnictwa pogranicza oraz władze państwowe Republiki Czeskiej. Ostatecznie Krzyż Milenijny stanął na wysokości 450 m n.p.m. w rejonie Wzgórz Dziwiszowskich. Jego wysokość to 25 metrów a szerokość ramion sięga 16 metrów.

Czytaj również

Komentarze (113) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group