Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 9324
Zalogowanych: 110
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ciechanowice: Wandale kontra naukowcy

Czwartek, 17 września 2020, 6:01
Autor: WAC
Ciechanowice: Wandale kontra naukowcy
Fot. użyczone
Trudne do oszacowania straty w unikalnym ekosystemie mogli spowodować nieznani sprawcy, którzy kilka dni temu usiłowali się włamać do sztolni wapiennej w Ciechanowicach, będącej obiektem badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Podziemia położone na terenie gminy Marciszów interesują badaczy z wielu powodów. Poza świetnie zachowanymi i widocznymi profilami geologicznymi, poza pozostałościami dawnych technik kopalnianych, poza zimowiskiem nietoperzy, ta sztolnia ma ogromne znaczenie ze względu na mikroorganizmy w niej żyjące.

Ochrona biologiczna obejmie swoisty ekosystem sztolni, w którym w znacznej koncentracji występuje szereg gatunków grzybów mikroskopijnych, w tym owadobójczych takich jak np. Isaria spp. czy Beauveria bassiana - mówi dr hab. Wojciech Pusz, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Prowadzone badania wskazują, że gatunki te mogą nadawać się do produkcji substancji o znaczeniu m.in. medycznym, w tym przeciwnowotworowym. Trzeba także wspomnieć, że w powietrzu wewnątrz sztolni stwierdzono występowanie grzybów, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.
Szczególnymi celami ochrony geologicznej w obiekcie są dobrze zachowane profile skał budujących Góry Ołowiane (zieleńce i łupki zieleńcowe, wapienie krystaliczne), doskonale odsłonięte przekroje stref uskokowych oraz kalcytowa szata naciekowa intensywnie rozwijająca się w najgłębszej części tego sztucznego obiektu podziemnego - kontynuuje dr hab. W. Pusz. - Jednocześnie obiekt ten jest też istotny jako element dziedzictwa historii przemysłu (górnictwa), ze względu na zachowane ślady stosowania dawnych technik eksploatacji – ręcznego wiercenia otworów strzałowych i strzelania za pomocą czarnego prochu oraz doskonale uwidocznione zagadnienie problemu eksploatacji złoża w sytuacji zagrożenia wodnego. Oprócz tego sztolnia jest miejscem zimowania nietoperzy.

Choć sztolnia oznaczona jest tablicami informującymi, że jest obiektem badawczym i objętym specjalną ochroną nieznani sprawcy chcieli dostać do jej środka. W trakcie tej próby uszkodzili kratę wraz z kłódką zamykającą wejście do podziemi. Na szczęście ktoś najprawdopodobniej ich spłoszył i wandalom nie udało się dostać do sztolni, gdyż szkody jakich mogliby wyrządzić w podziemnym świecie mikroorganizmów mogłyby być niepowetowane i nieodwracalne.

Dlaczego sztolnia zainteresowała wandali, najprawdopodobniej się nie dowiemy. Naukowcy próbę włamania zgłosili do Urzędu Gminy w Marciszowie, Nadleśnictwa Jawor oraz w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obecnie trwają ustalenia, kto poniesie koszty ponownego zabezpieczenia wejścia do sztolni.

Twoja reakcja na artykuł?

2
3%
Cieszy
11
16%
Hahaha
4
6%
Nudzi
1
1%
Smuci
33
49%
Złości
17
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
424
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group