Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 4851
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Walka o życie milionów ludzi

Wtorek, 27 listopada 2007, 9:52
Aktualizacja: 10:01
Autor: Angela
Jelenia Góra: Walka o życie milionów ludzi
Fot. Angela
Gdyby co dziesiąta osoba potrafiła udzielać pierwszej pomocy, udałoby się uratować ponad milion osób rocznie. Niestety, tylko nieliczni posiadają takie umiejętności. Chce to zmienić Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa oraz karkonoska grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dzięki rozpoczętej akcji Tydzień Pierwszej Pomocy.

Okazją do popularyzacji wiedzy o pierwszej pomocy jest nadchodzący sezon zimowy, kiedy nie tylko w górach dochodzi do największej liczby wypadków.

Podczas Tygodnia pierwszej pomocy, czyli między 26 a 30 listopada, ratownicy GOPR–u przeprowadzą w jeleniogórskich szkołach i na uczelniach wyższych warsztaty przybliżające uczniom działania ratownicze. Goprowcy opowiedzą młodzieży i studentom o swojej pracy oraz poprowadzą szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Celem podejmowanych działań będzie nie tylko uświadomienie znaczenia pierwszej pomocy, ale i praktyczne przygotowanie młodych ludzi do sytuacji, w których trzeba wykazać się podstawowymi umiejętnościami ratowniczymi.

Zajęcia w szkołach zostały podzielone na trzy moduły, które łączą w sobie część teoretyczną oraz praktyczną. Dzięki temu uczniowie oraz studenci będą mogli zdobyć wiedzę oraz sprawdzić w praktyce swoje umiejętności niesienia pierwszej pomocy.

– W przypadku pojawienia się wypadku i zaistnienia potrzeby udzielenia pierwszej pomocy ludzie boją się rozpocząć jakiekolwiek działania, najczęściej pozostawiając ofiarę wypadku samej sobie – mówi Robert Cygan, ratownik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wynika to z braku wiedzy i umiejętności, a tak naprawdę ciężko jest zrobić coś źle. Wszyscy, którzy mają prawo jazdy, przechodzili kurs pierwszej pomocy, ale nie potrafią jej udzielać. – Podczas tych kursów chcemy jak największej grupie młodzieży wpoić, że nie są to czynności specjalnie trudne i możliwe do nauczenia. A największą krzywdę poszkodowanemu można zrobić nie udzielając pomocy – dodaje.

Jak mówią organizatorzy akcji połączenie sił Jelfy i GOPRu to swoista wspólnota interesów, a więc dbałość o życie i zdrowie.
Szkolenia przeprowadzane dla uczniów to świetna okazja do tego, aby pokazać, jak istotne są umiejętności ratowania życia – mówi Marek Wójcikowski, prezes Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Jelfa SA. – Chcemy wyrobić wśród młodzieży nawyk niesienia pomocy. Doskonale zdaję sobie też sprawę z niebezpieczeństwa, na jakie każdego dnia narażeni się ratownicy GOPR–u, dlatego nasze przedsiębiorstwo wraz z pogotowiem zdecydowało się czynnie wspierać wszelkie działania ratownicze. Misja społeczna naszej firmy nie kończy się bowiem na produkcji leków ratujących życie.

W poniedziałek zajęcia przeprowadzone zostały w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych oraz Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych. We wtorek szkolenia odbędą się w gimnazjach. Akcja potrwa do końca tygodnia.
Przedsięwzięciu patronuje prezydent miasta Marek Obrębalski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group