Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6227
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walka na tyłach

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 4 września 2007, 15:30
Autor: TEJO
Fot. Agnieszka Gierus
Nazwisko radnego na wyborczej liście to trampolina do wielkiej kariery.

Jeśli w piątek parlament zakończy przedwcześnie kadencję, możemy być świadkami politycznej walki radnych o głosy wyborców w przyspieszonych wyborach.

W sobotę działacze i sympatycy Platformy Obywatelskiej udadzą się po „namaszczenie” z pielgrzymką do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Pojadą tam asy PO pewni pierwszych miejsc na listach wyborczych: Grzegorz Schetyna, Bogdan Zdrojewski, Zbigniew Chlebowski i Andrzej Łoś.

Jednak prawdziwa walka o przedwyborcze lokaty może rozegrać się na partyjnej drugiej linii. Dla obecnych, zwłaszcza młodych działaczy – nie tylko PO -zaistnienie na listach może się okazać trampoliną do wielkiej kariery.
Hubert Papaj, szef jeleniogórskich radnych, z pewnością nie pogardziłby mandatem posła. Mówi się też o możliwości kandydowania w wyborach do Senatu Jerzego Łużniaka, zastępcy prezydenta Jeleniej Góry. Umieszczenia swojego nazwiska na wyborczych listach ostatecznie nie wykluczył prezydent
miasta Marek Obrębalski.

Mimo politycznej ofensywy Platoformy, w sondażach przedwyborczych wciąż ma się nieźle Prawo i Sprawiedliwość. Kto z ziemi jeleniogórsko-legnickiej, poza Adamem Lipińskim i Marzeną Machałek, ma szanse na miejsce na Wiejskiej? Trudno nie wspomnieć o Krzysztofie Mrozie, szefie biura poselskiego A. Lipińskiego i najbardziej „wygadanym” radnym Prawa i Sprawiedliwości. Lider tej formacji, Ireneusz Łojek, ma już posadę szefa Centrum Rehabilitacji KRUS w Szklarskiej Porębie. Co prawda do tej pory spadali na nią polityczni spadochroniarze, jednak teraz o fotel dyrektora dawnego „Granitu”, okupowany do niedawna przez działacza PSL Romana Kwaśnickiego, rozgorzała prawdziwa walka, z której I. Łojek wyszedł zwycięsko.

Sojusz Lewicy Demokratycznej też węszy szansę na powrót do roli politycznego lidera. Czy na kandydowanie do Senatu zgodzi się Józef Kusiak, wicekanclerz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy, były prezydent Jeleniej Góry (dwie kadencje) i wciąż niekwestionowana postać numer jeden jeleniogórskiej lewicy? W 2005 „doświadczony samorządowiec” poległ w wyborczych szrankach zgnieciony przez, między innynim Tadeusza Lewandowskiego z PiS. Z obawy przed powtórką tej sytuacji, J. Kusiaka taka propozycja może tym razem nie skusić.
Trudno tymczasem jednoznacznie przewidzieć, co zrobi Grażyna Malczuk, kanclerz Kolegium Karkonoskiego i radna, która miejsce wśród radnych wywalczyła długą sprawą w sądzie po udowodnieniu pomyłki przy liczeniu głosów podczas ubiegłorocznych wyborów. Ambicje pani Grażyny sięgają na pewno poza Jelenią Górę.
Nie można też wykluczyć nazwiska Zbigniewa Ładzińskiego na eseldowskiej liście w wyborach do senatu. Pan Zbigniew co prawda już do wyższej izby parlamentu kandydował (w 1989 roku przegrał z Andrzejem Piesiakiem z „Solidarności”), jednak z latami zdobyte doświadczenie może obecnego prezesa Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej wywindować do senackich foteli na Wiejską w Warszawie.

Nie wydaje się przy tym, aby przyspieszonymi wyborami byli zainteresowani radni Wspólnego Miasta: to ugrupowanie o charakterze wybitnie lokalnym. Na tym też skupiali się dotychczas działacze WM nie pretendując ani razu do list parlamentarnych.
Ale w Polsce i w Jeleniej Górze wszystko zdarzyć się może.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~Rudy_GUSTAW 4-09-2007 8:40
Panie TEJO oj coś złe informacje macie ;)
~Zibij 4-09-2007 9:16
Po wyborach bedzie to samo cieszylbxm sie aby samoobrona zostala z reka w nocniku razem lpr to by bylo w tedy super
~J23 4-09-2007 9:41
A pan Sawicki, czy małżonka znana posłanka od betanek i nic nie robiaca dla regionu męzowi stołka nie trzyma ?
~Radny 4-09-2007 11:19
Szkoda że Pan redaktor nie skontaktował się z nikim z PiS pisząc powyższy artykuł. Listy do Sejmu Prawa i Sprawiedliwości są już gotowe w 80 %. Zapewniam i Pana redaktora i wszystkich internautów, że mojej osoby na liście PiS nie ma i nie będzie. Osobiście chcę się skupić na pracy w samorządzie, która daje mi olbrzymią satysfakcję. Nie jest żadną tajemnicą że liderem listy PiS do Sejmu będzie obecny poseł Adam Lipiński – minister –szef gaminetu politycznego premiera, wiceprezes PiS, za nim na liście będą obecne nasza posłaniki. Jeżeli Sejm rozwiąże się 7 września dalsze nazwiska zostaną podane na konferencji prasowej. Pozdrawiam Krzysztof Mróz radny PiS
~Co w przyszłości? 4-09-2007 12:16
Najgorsze, że to całe towarzystwo z Wrocławia lub Legnicy łaskawie pozwoli sie wybrać w Jeleniej Górze. Zgadnijcie co my w Jeleniej Górze będziemy z tego mieli? System partyjny jest wygodny dla karierowiczów, cwaniaków i nierobów. A osoby, które naprawdę mogłyby coś zrobić dla naszej Koltiny żyją w cieniu. A dlaczego? No bo np. nie znalazły uznania wśród bossów partyjnych, bo mają dosyć głupkowatych liderów partyjnych, mają dość prymitywnego systemu politycznego w Polsce. Jedyne wyjśćie to nie iść do wyborów. To jednak chyba najgorsze z możliwych. Znowu nam wybiorą posłów babcie moherowe, dziadkowie niosący pracowicie porcelanowe lub gipsowe figury świętych lub podobne ziejące sterowaną nienawiścią towarzystwo. Wybierajmy tych których znamy, którzy mają wiedzę, mają poukładane w głowach i są z Jeleniej Góry. Reszta won z naszego miasta!
~SMERF 4-09-2007 12:29
Teraz wyjdzie szydło z wora, komu tak na prawdę zależało na tym, żeby w Jeleniej żyło się lepiej, a kto traktował stołek radnego jako trampolinę. Postuluję o oddanie głosu na Marka Obrębalskiego, jeśli będzie kandydował – to najlepszy sposób, żeby pozbyć się z miasta farbowanego lisa, któremu jak widać nie bardzo leży na sercu dobro miasta, skoro po kilku miesiącach urzędowania rozważa jego opuszczenie.
~do Pana Radnego 4-09-2007 12:34
Szanowny Panie Krzysztofie! To, że są gotowe listy, jakoś mnie nie przekonuje, bo – nie umniejszając zasług Prawu i Sprawiedliwości – sprawy prowadzone przez rządzące ugrupowanie mogą się diametralnie zmienić w ciągu kilku godzin, na co mieliśmy dowód. A poza tym nie muszę się kontaktować z PiS, aby wyrazić swoją opinię, że byłby Pan świetnym posłem – z szacunkiem Konrad Przezdzięk
~Set 4-09-2007 14:30
Podobno na liście PiS do Sejmu znalazł się najmłodszy z radnych Klubu PiS i jako jedyny ma startować z Jeleniej Góry i to z wysokiego miejsca. Ciekawe czy inne partie postawią na młodych. Głosujmy na kandydatów z Jeleniej Góry!!!
~Z notatnika Jelenia 4-09-2007 15:12
Lokalne media spekulują kto w najbliższych wyborach z Platformy Obywatelskiej wybiera się do parlamentu. Prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski ma startować ponoć do sejmu, przewodniczący Rady Miejskiej Hubet Papaj do senatu, a z–ca prezydenta Jerzy Łużniak może awansować na pierwszego w tym mieście. I pewnie wszyscy mają szanse, bo tak wskazują sondaże. Ludzie to mają szczęście do kariery „od pucybuta do milionera”. Nie trzeba nic umieć, nie trzeba nic robić, wystarczy należeć do dobrej „mafii”... * Z lokalnych środków masowego przekazu dowiedziałem się również, że lider lokalnego PiS Ireneusz Łojek rozpychając się łokciami został dyrektorem Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Szklarskiej Porębie. Odczucia mam w tym przypadku takie jak powyżej. To wszystko zapewne w imię zasad, walki z układem, lepszego i przejrzystego (vide wybór Wojciecha Leszczyka na radnego) państwa. Szkoda tylko, że wszelkie sygnały z dołu o nieprawidłowościach i propozycje pomocy w walce z korupcją zostają przemilczane. Oby bracia Kaczyńscy za jakiś czas znowu tak jak w przypadku Marcinkiewicza, Kaczmarka i Kornatowskiego nie tłumaczyli, że pomyłki do współpracowników się zdarzają... * I tu nie będę odkrywczy. Pełniącym obowiązki prokuratora okręgowego w Jeleniej Górze po przeszło półrocznym wakacie na tym stanowisku został Piotr Kowalczyk, prokurator z Legnicy, ostatnio zatrudniony w wydziale przestępczości zorganizowanej Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu. Odkrywczy poza jednym. Wierzę, że mamy swój udział w zablokowaniu kandydatury miejscowego prokuratora Krzysztofa Domagały na tą funkcję i mam nadzieję, iż nie uwikłany w lokalne układy prokurator zrobi tu w końcu porządek... * W Radzie Miejskiej Jeleniej Góry wakacje chyba jeszcze trwają: Sesje Rady Miejskiej 25.09.2007 r. 9:00 Wg porządku obrad. Komisja Rewizyjna 17.09.2007 13.00 Przygotowanie się do kontroli: a...liza funkcjonowania targowisk miejskich w latach 1997 – 2006 A na stronie internetowej miasta nadal nie ma zdjęć radnej Ewy Duziak i Grażyny Malczuk. O szerszych danych radnych zapomnieć... * Jakiś czas temu pewien obywatel otrzymał zwykły list z firmy windykacyjnej „P.R.E.S.C.O. sp. z o.o.” Centrum operacyjne z Piły, w którym zamieszczone było tajemnicze „ostateczne wezwanie do zapłaty” oraz przekaz pocztowy na kwotę 2119,72 zł. Postraszono ich za pośrednictwem poczty elektronicznej Miejskim Rzecznikiem Konsumenta w Jeleniej Górze panią Jadwigą Reder–Sadowską i groźby wyłudzenia ustały... * Brawa dla władz miasta Jeleniej Góry, funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej w Jeleniej Górze za liczne patrole na skrzyżowaniach ulic, przejściach dla pieszych i dyżury przed szkołami w dniu rozpoczęcia roku szkolnego... Jeleń
~Do redaktora naczelnego portalu 4-09-2007 15:27
Kiedyś nieśmiało zwracałem panu uwagę, że należy zachować należytą, zgodnie zresztą z naszym polskim alfabetem kolejność. Nie pisze się: ziemi legnicko–jeleniogórskiej, tylko ziemi jeleniogórsko–legnickiej. Skąd u pana takie uległe w stosunku do Legnicy zapędy.
~ad vocem 4-09-2007 15:36
Oczywiście ma Pan rację, poprawiłem – przepraszam – Konrad Przezdzięk
~Zacznijmy myśleć we własnym interesie! 4-09-2007 15:39
Nie rozumiem dlaczego ci ze świecznika ciągle muszą spadać na dobre lub bardzo dobre posady. Czym np. zasłużył się naszemu miastu pan Łojek? Proszę wskazać jakieś korzystne dla nas jeleniogórzan posunięcie tego pana. A może ten pan ma jakieś niezwykłe sukcesy, tylko my nic nie wiemy. Podobnie należy patrzeć na tych wszystkich Lipińskich, Schetynów, Zdrojewskich, Szmajdzińskich...Jak na razie nie zrobili nic pożytecznego dla Jeleniej Góry. A może niech jeleni poszukają np. we Wrocławiu. Tylko, że ci panowie rozumuja tak: nas wybierze tzw.teren / im się wstawi kit wyborczy / a wrocław do tych spadochroniarzy dołączy dodatkowo innych wrocławian. W Sejmie będzie w ten sposób silny zespół z Wrocławia i znowu Jelenia Góra i inne miasta wyjdą na głupków. I znowu będziemy się zastanawiać dlaczego wszystkie pieniądze idą do Wrocławia?
~socjolog 4-09-2007 15:52
Panie Konradzie, co do radnego Mroza, to najtrafniejszym jest powiedzenie: "Krowa, która dużo ryczy – mało mleka daje". Na szczęście Krzysiu nie dycyduje na tamtym poziomie, więc musi zadowolić się lokalnym pastwiskiem...
~Rudy_GUSTAW 4-09-2007 17:38
Wygląda na to, że przebudził nam się Nasz Prawie Socjolog:) Czytajmy i śmiejmy się razem:) Z tego co pamiętam napisał Pan, że palił trawkę w Holandii. Może zrobimy teścik na THC ;)?
~xyz 4-09-2007 21:27
Gdyby każdy Polak umiał tak wspaniale posługiwać się swoim ojczystym językiem jak Szanowny Pan Redaktor Naczelny... Pozdrawiam
~Obserwator 4-09-2007 22:14
po prawie rocznych rządach p. Obrębalskiego , jestem przekonany że p. Kusiak powinien się zdecydować na kandydowanie w nadchodzących wyborach parlamentarnych.Będzie zabiegał o interesy Jeleniej Góry.
~ap 5-09-2007 8:56
Radny Krzysztof Mróz niech najpierw idzie do logopedy, szkoły, a potem staje na mównicy. Rudy_GUSTAW natomiast cokolwiek by nie napisał, to z góry kładzie jego teksty głupawy nick. Co do okręgu wyborczego, to nie pisze się wg nazwy miejscowości i kolejności alfabetycznej (wyprzedza nas Bolesławiec) i nie ma się co podniecać lokalnym patriotyzmem (Legnica jest stolicą okręgu), tylko wg oficjalnego załącznika do ordynacji wyborczej. Należymy do: OKRĘG WYBORCZY NR 1 – część województwa dolnośląskiego obejmująca obszary powiatów: bolesławiecki, głogowski, jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, legnicki, lubański, lubiński, lwówecki, polkowicki, zgorzelecki, złotoryjski oraz miast na prawach powiatu: Jelenia Góra, Legnica. Liczba posłów wybieranych w okręgu wyborczym wynosi 12. Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej: LEGNICA.
~do ap 5-09-2007 10:37
W oficjalnych załącznikach też obowiązują reguły językowe. To, że urzędnicy nie znają alfabetu nie znaczy, że mamy pisać wg wzorców podawanych przez nieuków. Pańskie podniecenie bierze się chyba z miejsca zamieszkania w Legnicy. U nas w tym nieszczęsnym województwie panuje wszerz i wzdłuż tendencja do nazywania czego się da "stolicą". Zaczął Wrocław i tak to się ciągnie. Wykpiwanie zaś lokalnego patriotyzmu u innych przy jednoczesnym usprawiedliwianiu własnego lokalnego patriotyzmu urzędniczymi dokumentami świadczy o potrzebie dowartościowania samego siebie. Może trzeba było bardziej uważać podczas zajęć z jezyka polskiego w szkole
~ap co pan piszesz opamiętaj się pan! 5-09-2007 10:44
Tzn. że należałoby napisać: okręg bolesławiecko–głogowsko–jaworsko– jeleniogórsko– kamiennogórsko– legnicko–lubańsko–lubińsko–lwówecko–polkowicko– zgorzelecko–złotoryjski okręg wyborczy. Opamietaj się człowieku! A nawet z tej pańskiej wyliczanki wynika, że "j" jest przed "l"
~Akt 5-09-2007 12:12
Krzysiek Mróz to bardzo porządny radny i człowiek – pozdrawiam. A co do słow krytyki pod Jego adresem to trzeba sie przyzwyczaić że jak ktoś chce coś zrobić dobrego to nie podoba się to "swołoczy"
~jeleniogórzanin 5-09-2007 13:19
OKRĘG WYBORCZY NR 1 http://www.sejm.gov.pl/prawo/nowaord/11_zal1.htm

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group