Wtorek, 5 listopada
Imieniny: Elżbiety, Sławomira, Dominika
Czytających: 12687
Zalogowanych: 76
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Walczyć z przemocą dobrym sposobem

Środa, 3 marca 2010, 8:53
Aktualizacja: 8:54
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Walczyć z przemocą dobrym sposobem
Fot. Angela
Przepychanki, bójki czy obrażanie to najczęstsze formy przemocy w Szkole Podstawowej nr 15 w Sobieszowie. Placówka postanowiła z nimi walczyć jeszcze w zarodku poprzez włączenie się do czwartej edycji społecznego programu „Szkoła bez Przemocy”. Efekty są widoczne.

Koordynatorem programu „Szkoła bez przemocy” w „piętnastce” jest Justyna Graczyk, wychowawczyni świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 15 w Sobieszowie oraz leader opieki i wychowania. – Każda szkoła była zakwalifikowana do tego programu na zasadzie deklaracji i zgłoszenia. Włączając się do „Szkoły bez przemocy” musieliśmy zadeklarować wypełnienie co najmniej czterech spośród jedenastu zadań – mówi.

„Piętnastka” podjęła się zorganizowania w czerwcu „Dnia bez przemocy”, przez cały czas prowadzone są mediacje rówieśnicze, koordynatorska wzięła też udział w dwudniowych warsztatach makroregionalnych, które odbyły się w Gorzowie Wielkopolskim. Zdobytą wiedzę dotyczącą budowania partnerstwa szkoły i rodziny Justyna Graczyk do końca maja br. przekaże nauczycielom z jej szkoły i placówki zaprzyjaźnionej. To będzie dwanaście godzin szkolenia, po sześć godzin z nauczycielami i rodzicami – mówi koordynatorka programu.

Poza tymi zadaniami szkoła pisze program profilaktyczny o przeciwdziałaniu agresji i przemocy w szkole, przeprowadzona została również ankieta wśród wszystkich klas. Jaką formę przemocy uczniowie wymieniali najczęściej? – Przepychanki, bójki, obrażanie – to najczęściej podawane formy przemocy występujące w szkole. Cieszy nas, że wśród wymienianych form, nie pojawiły się takie formy jak izolowanie, zastraszanie czy wandalizm – mówi Justyna Graczyk.

Głównym celem programu jest wyeliminowanie przemocy i agresji w szkole oraz zacieśnienie więzi między uczniami, rodzicami i nauczycielami. Realizacja czwartej edycji będzie prowadzona do końca roku szkolnego.
- Obecnie świadomość o możliwościach walki z przemocą i agresją zarówno wśród rodziców, jak i uczniów jest o wiele większa. Niektóre rozwiązania są naprawdę proste, ale nie znaliśmy ich – mówi Justyna Graczyk. Po przejrzeniu przygotowanych broszur tematycznych otworzyły mi się oczy, że tak proste sposoby tak bardzo pomagają. M.in. dzięki temu programowi uczniowie mogą czuć się bezpiecznie.

Czytaj również

Sonda

Ile mandatów dostałaś/eś w swoim życiu?

Oddanych
głosów
197
Ani jednego
31%
Jeden mandat
26%
Kilka
36%
Kilkanaście
3%
Dużo - mam wyjątkowego pecha
4%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Czy Hitler rzeczywiście chciał zniszczyć Polskę?
 
Rozmowy Jelonki
Muzyka jest całym moim życiem
 
Jelenia Góra - KARR
„Dotacje na usługi rozwojowe dla dolnośląskich firm”
 
112
Nagranie wypadku na Jana Pawła II
 
Aktualności
Koźlarz doniesie cegły na Zabobrzu?
 
Piłka nożna
Ten wynik w derbach to już powoli tradycja...
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group