Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 7072
Zalogowanych: 30
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Walczyć z przemocą dobrym sposobem

Środa, 3 marca 2010, 8:53
Aktualizacja: 8:54
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Walczyć z przemocą dobrym sposobem
Fot. Angela
Przepychanki, bójki czy obrażanie to najczęstsze formy przemocy w Szkole Podstawowej nr 15 w Sobieszowie. Placówka postanowiła z nimi walczyć jeszcze w zarodku poprzez włączenie się do czwartej edycji społecznego programu „Szkoła bez Przemocy”. Efekty są widoczne.

Koordynatorem programu „Szkoła bez przemocy” w „piętnastce” jest Justyna Graczyk, wychowawczyni świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 15 w Sobieszowie oraz leader opieki i wychowania. – Każda szkoła była zakwalifikowana do tego programu na zasadzie deklaracji i zgłoszenia. Włączając się do „Szkoły bez przemocy” musieliśmy zadeklarować wypełnienie co najmniej czterech spośród jedenastu zadań – mówi.

„Piętnastka” podjęła się zorganizowania w czerwcu „Dnia bez przemocy”, przez cały czas prowadzone są mediacje rówieśnicze, koordynatorska wzięła też udział w dwudniowych warsztatach makroregionalnych, które odbyły się w Gorzowie Wielkopolskim. Zdobytą wiedzę dotyczącą budowania partnerstwa szkoły i rodziny Justyna Graczyk do końca maja br. przekaże nauczycielom z jej szkoły i placówki zaprzyjaźnionej. To będzie dwanaście godzin szkolenia, po sześć godzin z nauczycielami i rodzicami – mówi koordynatorka programu.

Poza tymi zadaniami szkoła pisze program profilaktyczny o przeciwdziałaniu agresji i przemocy w szkole, przeprowadzona została również ankieta wśród wszystkich klas. Jaką formę przemocy uczniowie wymieniali najczęściej? – Przepychanki, bójki, obrażanie – to najczęściej podawane formy przemocy występujące w szkole. Cieszy nas, że wśród wymienianych form, nie pojawiły się takie formy jak izolowanie, zastraszanie czy wandalizm – mówi Justyna Graczyk.

Głównym celem programu jest wyeliminowanie przemocy i agresji w szkole oraz zacieśnienie więzi między uczniami, rodzicami i nauczycielami. Realizacja czwartej edycji będzie prowadzona do końca roku szkolnego.
- Obecnie świadomość o możliwościach walki z przemocą i agresją zarówno wśród rodziców, jak i uczniów jest o wiele większa. Niektóre rozwiązania są naprawdę proste, ale nie znaliśmy ich – mówi Justyna Graczyk. Po przejrzeniu przygotowanych broszur tematycznych otworzyły mi się oczy, że tak proste sposoby tak bardzo pomagają. M.in. dzięki temu programowi uczniowie mogą czuć się bezpiecznie.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
417
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
 
Piłka nożna
Karkonosze wystartowały. Pierwszy trening z nowym, doświadczonym trenerem
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group