Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 11947
Zalogowanych: 50
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Walczą z gapowiczami jak z wiatrakami

Wtorek, 3 lutego 2009, 11:46
Aktualizacja: 11:47
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Walczą z gapowiczami jak z wiatrakami
Fot. TEJO
Pasażerów, którzy autobusami miejskimi jeżdżą bez ważnego biletu, nic nie przeraża, nawet kara grzywny. Często nie mają z czego zapłacić, a przewoźnik odnotowuje straty.

– Byłoby idealnie, gdyby problem z pasażerami na gapę przestał istnieć, ale on cały czas jest. Udało się go nieco ograniczyć po tym, jak zdecydowaliśmy, że do autobusu nasi pasażerowie będą wchodzić tylko przednimi drzwiami – mówi Leszek Chmielewski, kierownik działu marketingu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.

Jednak ten krok okazał się półśrodkiem, bo w autobusach wciąż jest wielu chętnych do przejażdżki za darmo. Zwłaszcza w bardziej zatłoczonych liniach i w godzinach szczytu, kiedy do pojazdu można wejść pozostałymi drzwiami.

Największy problem jest z tak zwanymi gapowiczami „recydywistami”, którzy notorycznie nie kupują biletów. Są to najczęściej ludzie nie mający dochodów, w związku z czym ciężko jest ich w jakikolwiek sposób ukarać, w grę wchodzą tylko prace społeczno-użyteczne. Wśród tych, którzy nie chcą zapłacić za bilet, nie brakuje także młodzieży.

– Jeżeli dana osoba zostanie złapana trzy razy w roku za jazdę bez biletu, grozi jej kara grzywny. Problem polega na tym, że są to najczęściej osoby nie posiadające żadnych środków finansowych. Nie pomaga nawet nakaz zapłaty, bo komornik nie ma możliwości ściągnięcia długu – powiedziała Halina Czarnecka, pełnomocnik w firmie Wakat Plus.

Wiele wskazuje na to, że walka z gapowiczami przypomina walkę z wiatrakami, a samego zjawiska nie da się znacząco wyeliminować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
423
Tak, często
14%
Czasami
46%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
3%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
 
Aktualności
Z Jeleniej Góry w Himalaje
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
 
Aktualności
Pograli, posprzątali i pojechali
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group