Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7725
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wakacje bez przedszkoli?

Piątek, 12 marca 2021, 6:04
Autor: WAC
Jelenia Góra: Wakacje bez przedszkoli?
Fot. WAC
W tym roku pracujący rodzice z Jeleniej Góry będą mieli podczas wakacji duży problem z zapewnieniem opieki swoim dzieciom w wieku przedszkolnym - mówi pani Natalia.
Przedszkola to jednostki, które powinny normalnie funkcjonować także podczas wakacji, bo są placówkami całorocznymi - mówi nasza Czytelniczka. - Zgodnie z przepisami prawa, w poprzednich latach przedszkola pełniły tzw. dyżur wakacyjny. W zeszłym roku z uwagi na COVID-19 pojawiły się wątpliwości, czy dzieci mogą przechodzić z przedszkola do przedszkola. Wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego określiły zaostrzone zasady organizacji pracy przedszkoli. W związku z powyższym, nie uruchomiono przedszkoli dyżurnych, placówki normalnie funkcjonowały przez okres wakacyjny, a były zamknięte tylko przez 2 tygodnie. Taka sytuacja pozwalała zapewnić opiekę na dzieckiem przez rodziców.
W tym roku, bez analizy zapotrzebowania opieki nad dziećmi, uzgodnień z rodzicami, prezydent miasta Jerzy Łużniak nie zapewnił przedszkoli dyżurnych, a rodzice zostali powiadomieni o zamknięciu przedszkoli przez okres całego miesiąca. W jaki sposób mamy zapewnić opiekę nad dziećmi przez cały miesiąc skoro jesteśmy oboje z mężem rodzicami pracującymi? Co z rodzicami, którzy samotnie sprawują opiekę? Nie mogę zrozumieć postawy i decyzji pana prezydenta - podkreśla Czytelniczka.
Zwyczajowo w Jeleniej Górze przyjęto rozwiązanie, że miejskie przedszkola w wakacje pracują przez jeden miesiąc, w drugim mają przerwę - wyjaśnia Paweł Domagała z Departamencie Edukacji Urzędu Miasta. - Czas ten był wykorzystywany na przeprowadzenie remontów w placówkach oraz na wydanie urlopów wypoczynkowych nauczycielom oraz pracownikom obsługi. Przed pandemią dzieci wyjątkowo w awaryjnych sytuacjach, gdy rodzice nie mogli im zapewnić opieki, mogły przejść do innej placówki. Obecnie jednak każde takie przemieszczanie się byłoby elementem sprzyjającym transmisji koronawirusa, dlatego musieliśmy przyjąć zasadę, że dzieci uczęszczają wyłącznie do swojego przedszkola. Informacje na ten temat podaliśmy w przedszkolach już teraz aby dać rodzicom i opiekunom czas na przygotowanie się do tej sytuacji - dodaje.

Twoja reakcja na artykuł?

4
10%
Cieszy
6
15%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
19
49%
Złości
9
23%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
73
Tak, to odpowiedzialna praca
19%
Dostają trochę za dużo
19%
Dostają o wiele za dużo
25%
To oburzające ile zarabiają
37%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group