Sobota, 4 maja
Imieniny: Moniki, Władysława
Czytających: 10985
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W „Żeromie” bronili godności człowieka. Listy o prawo do życia

Sobota, 11 grudnia 2010, 8:22
Aktualizacja: 8:23
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: W „Żeromie” bronili godności człowieka. Listy o prawo do życia
Fot. Agrafka
Uczniowie Gimnazjum przy ZSO nr 1 dołączyli się do akcji Amnesty International Polska, organizowanej z okazji Dnia Praw Człowieka, który przypadł wczoraj, 10 grudnia. Dzień ten jest również rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Kto wczoraj nie zdążył jeszcze napisać listu, może jeszcze jutro między 9.00 a 14.00 godziną w gmachu I LO im. Żeromskiego przyłączyć się do akcji o poszanowanie podstawowych praw człowieka w innych krajach.

Uczniowie Gimnazjum z „Żeroma” sami wpadli na ten pomysł, zorganizowali akcję, przygotowali plansze informacyjne i trzymali piecze nad pisaniem listów. Warto podkreślić, że nie trzeba być pełnoletnim aby brać udział w tej akcji, więc przyłączyć się może każdy, kto nie jest obojętny na sytuacje łamania praw drugiego człowieka.

– U nas w szkole akcja odbywa się po raz pierwszy, a w ogóle trwa od 10 lat. Amnesty International Polska wymyśliła wtedy akcję pisania listów do władz państw lub bezpośrednio do osób poszkodowanych w sytuacjach gdzie naruszone zostały prawa jednostek ludzkich. Dzisiaj piszemy te listy tak po prostu od siebie, pisząc, że jesteśmy z Polski, żyjemy w kraju demokratycznym, w którym jest dobrze i u was w kraju mogło być podobnie. W tym roku piszą przede wszystkim młodzi ludzie, uczniowie, zarówno z gimnazjum, jak i liceum imienia Stefana Żeromskiego. Czasem otrzymanie takiego listu bezpośrednio z informacją, że jest ktoś kto dobrze życzy osobie, której prawa są łamane, jest wartością samą w sobie – powiedział Mariusz Kokotowski, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie.

Amnesty International Poland stworzyła listę 11 konkretnych osób z różnych państw całego świata, których historie oraz informacje o aktualnym ich losie są wyeksponowane w „Żeromie”. Na listy oczekują także ludzie bezprawnie przetrzymywani i pozbawieni podstawowych praw obywatelskich. Można pisać w języku z danego kraju, uczniowie przygotowali bowiem krótkie zdania, którymi można się posłużyć.

Saber Ragoubi z Tunezji podejrzany jest o terroryzm, dzisiaj jedno z przestępstw którego lęka się cały świat. Z drugiej strony zeznania, które były wymuszone drogą tortur, są nie do przyjęcia, a zatem można żądać od władz tego kraju, aby powtórzyły proces sądowy, by odbył się rzetelnie zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Człowiek ten został bowiem skazany na karę śmierci w wyniku nierzetelnego procesu. Uczniowie „Żeroma” prosili więc w listach o złagodzenie kary, o możliwość życia, której nikt nie powinien odbierać drugiej osobie.

Istnieje około 30 procentowa efektywność tego rodzaju działań. Od 21 lat żyjemy w kraju demokratycznym, młodzież już nie pamięta czasów, kiedy prawa człowieka nie były przestrzegane, napisanie listu, który może przyczynić się do wywalczenia przestrzegania praw w krajach, którym daleko od demokracji, może być dobrą formą na podziękowanie wszystkim walczącym niegdyś o demokrację za to, że my Polacy, możemy dzisiaj żyć w wolnym państwie.

- W styczniu ma powstać grupa formalna National International Poland działająca przy „Żeromie”, do której może przyłączyć się każdy. Od jakiegoś czasu śledziłam prace Amnesty International Poland i pomyślałam, że można by u nas w szkole zorganizować podobną akcję. Pan Mariusz Kokotowski zgodził się być opiekunem naszej grupy i mamy nadzieję, że uda nam się wymusić na innych państwach aby przestrzegały praw człowieka, np. związanych z prawem do sprawiedliwego sądzenia, czy też rzetelnej informacji i miejscu przebywania rodzin, podczas uwięzienia, wreszcie zniesienia kar śmierci – wyznała Zuzanna Bućko, uczennica klasy III d z Gimnazjum przy ZSO nr 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę na koncerty do Filharmonii lub gdzieś indziej?

Oddanych
głosów
768
Tak
40%
Nie
50%
Koncerty to nie moja "bajka"
10%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Jarmark staroci – przeżyjmy to jeszcze raz – widok z drona
 
Aktualności
Uroczystości 3–majowe – fotogaleria + nagranie z drona
 
Aktualności
Jelenia Góra – obchody rocznicy 3 Maja
 
Kultura
Mrok spowije Cieplice
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group