Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 12734
Zalogowanych: 77
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W wypchanym ZOO

Niedziela, 27 czerwca 2010, 7:37
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 czerwca 2010, 7:52
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: W wypchanym ZOO
Fot. Ania
Tomasz Sokołowski, pracownik Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze zajmuje się preparowaniem martwych okazów zwierząt. W pracowni w Siedlęcinie nowe życie dostaje tygrys, który niebawem będzie – zupełnie niewinnie – szczerzył kły w Pawilonie Norweskim.

Jelonka: Preparowanie zwierząt to pasja czy po prostu wykonywany zawód?
Tomasz Sokołowski: – Pasja, która stała się profesją. Zacząłem ją wykonywać na początku lat osiemdziesiątych. Wcześniej po raz pierwszy wypchałem czaplę, która zginęła w srogą zimę. Z zawodu jestem elektro-energetykiem. Pod liniami energetycznymi często znajduje się martwe osobniki.

– Skąd zainteresowanie preparatorstwem?
– Chęć „posiadania wypchanego ptaszka”. Z tymże dzisiaj zwierząt się już nie wypycha, a wykorzystuje piany poliuretanowe, silikony i polimery różnego rodzaju. Jest to zupełnie inna technologia.

– Czym powinien charakteryzować się preparator?
– Nie może robić tego pierwszy lepszy człowiek z ulicy. Przede wszystkim mieć zmysł plastyczny i zdolności manualne. Ja od dzieciństwa malowałem, a z czasem szkicowałem zwierzęta. W tym celu bardzo często odwiedzałem Muzeum Przyrodnicze.

– Jak długo trwa proces preparacji?
– Samo przygotowanie jednego osobnika trwa najczęściej cały dzień. Po znalezieniu martwego zwierzęcia należy zdjąć z niego skórkę, w przypadku ptaków z piórami, a z ssaków z sierścią. Należy to robić delikatnie, aby zachowały się wszystkie elementy anatomiczne, czyli pazury, powieki itd. Później skórkę poddaje się procesom chemicznym. Zabezpiecza się ją przed żerowaniem szkodników, pleśni, grzybów, skórniaków i moli. Następnie wykonuje się korpus zwierzęcia, najczęściej z dwuskładnikowych pian poliuretanowych, ewentualnie z silikonu. Potem naciąga się wcześniej przygotowaną skórę, modeluje i stawia na podstawie. Trzeba wykonać także make-up.
– Dziękujemy za rozmowę

Tomasz Sokołowski jest kontynuatorem tradycji znanych w regionie preparatorów braci Martinich, którzy swoje dzieła wykonywali dla Schaffgotschów. Wykonuje też preparaty na zamówienie. Wśród jego klientów jest mnóstwo myśliwych, ale nie tylko. Zdarzają się najdziwniejsze zlecenia, na przykład wypchanie ulubionego psa zmartwionym jego odejściem właścicielom. Pan Tomasz napisał także poradnik preparatorski, który najprawdopodobniej zostanie wydany jeszcze w tym roku. Wystawę jego eksponatów będzie można podziwiać w lipcu w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach. Wernisaż: 6 VII.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
549
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Dziś dzięki systemowi zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
 
Karkonosze
W Szklarskiej Porębie nie ma żadnych zakazów
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group