Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 2843
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: W urodziny Henryka Tomaszewskiego wstęp do Muzem Zabawek bezpłatny

Niedziela, 18 listopada 2012, 8:32
Aktualizacja: 8:39
Autor: red
Karpacz: W urodziny Henryka Tomaszewskiego wstęp do Muzem Zabawek bezpłatny
Fot. Muzeum Zabawek
– Jak co roku, będziemy obchodzić – zainicjowane przez Urszulę Jonkisz – U–rodziny Henryka Tomaszewskiego. 20 listopada (wtorek) o godz. 12.00 w świątyni Wang w Karpaczu odbędzie się modlitwa, a następnie przy grobie Henryka Tomaszewskiego zostaną złożone kwiaty. W tym dniu zbiory Muzem Zabawek można będzie oglądać bezpłatnie. Zaplanowana jest również prezentacja nagrania z otwarcia muzeum – informuje dyrektor placówki Małgorzata Zubowicz–Kłosowska.

Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego zostało powołane do życia uchwałą Rady Miejskiej Karpacza 28 lutego 1995 roku. Do powstania placówki w dużej mierze przyczynili się mieszkańcy miasta. Muzeum stworzono na bazie kolekcji zabawek, zbieranych z całego świata przez Henryka Tomaszewskiego, którą przekazał w darze gminie Karpacz w 1994 roku

Obecnie w nowej siedzibie muzeum, przy ulicy Kolejowej 3, można zobaczyć nie tylko porcelanowe lalki, urokliwe misie czy inne zabawki, pochodzące ze zbiorów słynnego artysty. Na pierwszym piętrze prezentowane są wystawy czasowe. Dodatkową atrakcją jest sala kolejnictwa, w której pokazane są eksponaty z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku z Jaworzyny Śląskiej oraz ze zbiorów własnych Muzeum.

Henryk Tomaszewski - tancerz, mim, choreograf, reżyser, założyciel i dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy, laureat wielu nagród i odznaczeń m.in. złotego medalu Swedish Dance Association (Sztokholm, 1963) oraz Złotej Gwiazdy VIII Międzynarodowego Festiwalu Tańca (Paryż, 1970), a także jeden z najwybitniejszych artystów polskiego i światowego teatru drugiej połowy XX wieku, twórca zespołowego teatru mimów - od 1968 r. był mieszkańcem Karpacza. Zmarł 23 września 2001 r., a Jego prochy zostały złożone na cmentarzu przy Świątyni Wang.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group