Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 10555
Zalogowanych: 48
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W szkole o używkach

Sobota, 14 grudnia 2019, 6:07
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 grudnia 2019, 16:26
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: W szkole o używkach
Fot. Przemek Kaczałko
Uczniowie trzynastu klas pierwszych w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. J. Śniadeckiego w Jeleniej Górze, mieli okazję spotkać się z Joanną Czechowską, znaną z serialu W11 Wydział Śledczy. Była policjantka, z doświadczeniem w sekcji kryminalnej (przestępczość narkotykowa) opowiadała o uzależnieniach i przestrzegała przed bagatelizowaniem problemu.

Serial W11 Wydział Śledczy był emitowany w TVN w latach 2004-2014. Jedną z ról grała Joanna Czechowska - emerytowana policjantka Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, gdzie była specjalistką ds. przestępstw narkotykowych.

Rynek narkotykowy zmienia się znacząco. Od lat obserwujemy ekspansję nowych środków psychoaktywnych - tzw. dopalaczy. Popularność tego typu używek wśród młodzieży nie zmienia się. To jest przerażające, niepokojące - powiedziała Bożena Fijałkowska, pedagog w ZSOiT. - Zajęcia mają na celu dostarczenie im wiedzy, jakie szkody mogą wywołać m.in. dopalacze. Niektórzy biorą, żeby spróbować i już po jednym zastosowaniu skutki mogą być tragiczne, bo toksykolodzy nie znają składy wciąż zmieniających się dopalaczy - dodała szkolna pedagog.
Mamy całą gamę substancji psychoaktywnych, chętnie wykorzystywanych przez młodzież. Informacji nigdy dość - trzeba im mówić jakie są skutki - podkreśliła Joanna Czechowska, emerytowana nadkomisarz policji, magister po Krakowskiej Akademii Pedagogicznej. - Po naszej "wspaniałej" reformie pedagodzy w szkole mają tyle obowiązków, że już nie wyrabiają. Oczywiście starają się, ale są tylko ludźmi - zaznaczyła J. Czechowska, która przyznaje, że są pozytywne skutki takich spotkań. - Młodzież przychodzi, zadaje pytania. Czasami zdarza mi się wrócić po kilku latach do danej szkoły i miło mi, gdy dowiaduję się, że po spotkaniu ze mną młodzież do czegoś sensownego doszła - mówiła J. Czechowska, zwracając też uwagę na uzależnienia behawioralne tj. internet, telefony komórkowe.

W kwestii dopalaczy często słyszy się o tragicznych skutkach (śmierć), a rzadziej o zatruciach. Gdy pacjent trafia do szpitala, lekarz nie wie jak leczyć, bo skład dopalaczy ciągle jest zmieniany.

Dopalacze potrafią trwale uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy. Kiedy jest kilka zgonów w jakimś miasteczku to jest spektakularne - przyjeżdżają media, robią materiał filmowy. Rzadziej mówi się o skali zatruć, a poza tym mówię o tym, że są to środki, od których mogą nie zdążyć się uzależnić... Pójdą na imprezę, gdzie wezmą dopalacze pierwszy i ostatni raz... - przestrzegała Joanna Czechowska.

Była też mowa o marihuanie.

W Polsce to jest temat ideologiczny. Tu nie ma dyskusji merytorycznej. Wbrew pozorom młodzież ma sporo wiedzy na temat marihuany, ale uważają, że jest to środek całkowicie bezpieczny. Podobnie jak alkohol, jest to środek psychoaktywny, więc może mieć negatywne konsekwencje. Spotykam się nawet z mitami, że marihuana nie może uzależnić... - dodała była policjantka.
Widać, że są to trafione zajęcia. To nie jest ktoś ze szkoły, nie traktują tego jako kolejna lekcję, tylko podchodzą do tego poważnie, bo to osoba z odpowiednimi kompetencjami w tym temacie - podsumowała B. Fijałkowska.

Twoja reakcja na artykuł?

10
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
755
Kawa
39%
Herbata
22%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
 
Aktualności
Castle Party Bolków – fani zjechali z całej Europy
 
Kultura
W Polsce Czeszka, w Czechach Polka
 
Kultura
Teatry uliczne szalały drugi dzień w strugach deszczu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group