Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 7248
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W świat z paszportem biometrycznym

Wtorek, 6 stycznia 2009, 15:04
Aktualizacja: 18:11
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: W świat z paszportem biometrycznym
Fot. .......
Kończy się ważność Twojego starego paszportu? Wyrób nowy, biometryczny. Przed nim granice coraz większej liczby krajów otwierają się bez innych formalności.

Od nowego roku Polacy, którzy mają paszporty biometryczne, mogą swobodnie wjechać na terytorium Kanady. Ci, którzy legitymują się starą wersją dokumentu, wciąż muszą załatwiać procedury wizowe.

Polskie paszporty biometryczne ważne są przez 10 lat. Dokument ma bordową okładkę, z napisem w języku polskim "Unia Europejska" oraz "Rzeczpospolita Polska". Na środku umieszczone jest godło RP, a w dolnej części napis "Paszport" po polsku, angielsku i francusku. Dokument posiada charakterystyczny znak w dolnej części okładki paszportu i zawiera specjalny mikroprocesor z cyfrowym zapisem twarzy.

Ci, którzy takiego dokumentu jeszcze nie posiadają, bez problemu mogą go sobie wyrobić. Wystarczy z dowodem osobistym, starym paszportem i dwoma zdjęciami biometrycznymi udać się na ulicę Wiejską do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego do Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji (Paszporty) - pokój nr 14. Tam trzeba pobrać wniosek, wypełnić go i złożyć. Wcześniej za dokument należy zapłacić.

Osoby dorosłe, pracujące, bez prawa do ustawowych zniżek zapłacą za niego 140 złotych. Studenci oraz uczniowie, którzy ukończyli 13 lat i posiadają ważną legitymacją zapłacą 70 złotych, a uczniowie do 13 roku życia posiadający legitymację szkolną, 30 złotych.

W przypadku paszportu dla chłopców i dziewcząt, które jeszcze nie chodzą do szkoły, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Do urzędu muszą się bowiem zgłosić obydwoje rodzice z dzieckiem, a jeśli paszport wyrabiany jest po raz pierwszy, dodatkowo wymaganym dokumentem jest akt urodzenia dziecka.
Czas oczekiwania na nowy dowód to ustawowe 30 dni, ale w jeleniogórskim oddziale można go odebrać po około trzech tygodniach.

Wydział Spraw Obywatelskich i Migracji (Paszporty) przy ulicy Wiejskiej 29 w Jeleniej Górze przyjmuje w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach 8.15 – 15.45 oraz w środy od 8.15 do 17.45. Numer telefonu na centralę to 75 76 47 300.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
462
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group