Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 7146
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W środku miasta – dosłownie

Środa, 9 września 2009, 9:51
Aktualizacja: 13:35
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: W środku miasta – dosłownie
Fot. TEJO
Gdzie jest geograficzny środek Jeleniej Góry? Aby to ustalić, nie jest potrzebna mapa, bo punkt ten zaznaczono w przestrzeni miejskiej: znajduje się on przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa.

Jeszcze dziś turyści obojętnie mijają betonową bryłę. Ale już niebawem, kiedy powstanie na niej tablica wskazująca na geograficzne centrum Jeleniej Góry, będą tu przystawać i robić sobie zdjęcia. Taką nadzieję żywi ksiądz płk Andrzej Bokiej, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego.

– Tablica będzie gotowa w najbliższych dniach, może w niedzielę lub w poniedziałek – zapowiada duchowny. Kiedy 300 lat temu zaczęto budować Kościół Łaski, znajdował się extra muros civitas , czyli poza murami miejskimi, bo tylko w takich miejscach świątynie protestanckie – w ramach aktu łaski cesarza katolika – mogły powstać.

Jednak w miarę upływu lat i urbanizacji Jeleniej Góry oraz okolic świątynia zbliżyła się do centrum stolicy Karkonoszy, a z obliczeń kartografów wynika, że jej ścisłe centrum, czyli środek śródmieścia, znajduje się właśnie przy wspomnianym kościele. Tablica wskaże dokładnie to miejsce. Będzie nową atrakcją turystyczną, a także pamiątką po obchodach trzystulecia Kościoła Łaski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group