Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8443
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Warszawa: W Sejmie o Karkonoszach i turystyce osób niepełnosprawnych

Wtorek, 11 czerwca 2019, 11:00
Aktualizacja: Środa, 12 czerwca 2019, 7:15
Autor: Anna Daskalakis (KSON)
Warszawa: W Sejmie o Karkonoszach i turystyce osób niepełnosprawnych
Fot. Użyczone/KSON
Osoby niepełnosprawne są takimi samymi pełnoprawnymi obywatelami jak każdy inny człowiek. Niejednokrotnie jednak postrzegane są jako ludzie wymagający dużego zaangażowania osób trzecich, nie potrafiące samodzielnie egzystować i uczestniczyć w we wszystkich aspektach życia społecznego. Nic bardziej mylnego!

Dowodem na to jest zainteresowanie problemem rządu. 3 czerwca w Sejmie pod honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odbyła się konferencja „Woda, powietrze, ląd – turystyka osób niepełnosprawnych idealną formą rehabilitacji”. Czemu akurat taki temat? A czemu nie, tym bardziej, że zbliża się okres wakacyjny.

W trakcie konferencji przedstawiciele organizacji zrzeszających osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności zaprezentowali możliwości i korzyści jakie daje podróżowanie. Podkreślano, że osoby niepełnosprawne mimo trudności i słabości, które potrafią przezwyciężać, stanowią wzór dla wielu inspirując do działania, samoakceptacji i szeroko rozumianej aktywności. Konferencję rozpoczął list marszałka Kuchcińskiego odczytany przez posłankę Małgorzatę Wypych - przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnością Narządu Wzroku.

Tworzenie odpowiednich warunków i rozwijanie działań sprzyjających wyrównywaniu szans osób dotkniętych niepełnosprawnością to problemy, które ze względu na swoją wagę powinny znajdować się w sferze zainteresowań instytucji publicznych. Turystyka to szczególna forma aktywności, która sprzyja ograniczeniu konsekwencji niepełnosprawności w sferze fizycznej i psychicznej. Stanowi jednocześnie doskonałą płaszczyznę integracji społecznej osób niepełnosprawnych i ich rodzin z osobami zdrowymi. Dlatego zapewnienie wszystkim równego do niej dostępu to fundamentalne i priorytetowe zadanie – podkreślał w liście marszałek Sejmu.

Podczas spotkania zostały również zaprezentowane nowe rozwiązania technologiczne, pozwalające osobom z niepełnosprawnościami brać aktywny udział w posiedzeniach Sejmu w Sali Plenarnej, a także w licznych debatach, posiedzeniach komisji i zespołów odbywających się w gmachu parlamentu. Przed debatą została przez Małgorzatę Wypych, Kornelię Wróblewską i Jana Filipa Libickiego zainaugurowana pętla indukcyjna tj. rodzaj specyficznej anteny, która współpracuje z systemem nagłośnienia sali obrad komisji oraz z aparatami słuchowymi uczestników dyskusji. Niezależnie w sali znajdował się tłumacz języka migowego umożliwiając osobom niesłyszącym i niedosłyszącym pełny udział w dyskusji.

Parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i organizacji pozarządowych reprezentujących stanowisko ON dyskutowali o dostępności oraz dostosowaniu do potrzeb ON całego sektora turystycznego. Tematami wiodącymi było paralotniarstwo, szybownictwo, lotnictwo, turystyka rowerowa, turystyka górska, turystyka wodna idąca nawet w ekstremalne działania tworzenia downhilowych szlaków (ekstremalna odmiana kolarstwa górskiego, polegająca na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach). Podniesiono temat wsparcia rządu w utworzeniu 10 nowych schronisk oraz 100 km szlaków turystycznych w obszarach górskich.

Swoją prezentację również miał Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, wzbudzając duże zainteresowanie słuchaczy programem „Góry otwarte dla Wszystkich” i jedyną w Polsce wysokogórską trasą (z Kopy do Równi pod Śnieżką), dedykowaną osobom niepełnosprawnym.
KSON współpracuje jako organizacja konsultująca z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju w ramach programu Dostępność PLUS, który ma szanse być remedium dla realizacji założeń konferencji tzn. przybliżenia ON do szeroko pojętej turystyki.

Nie można w tym miejscu nie docenić i nie podkreślić wagi turystyki jako sposobu na rehabilitację ON, co podkreślała Małgorzata Jarosińska-Jedynak wiceminister w Ministerstwie Sportu i Turystyki – mówiąc: Sport, turystyka i rekreacja bez barier to jedno z wyzwań jakie postawiliśmy sobie w rządowym programie Dostępność Plus. Mamy już przykłady projektów, które sprzyjają aktywności osób z niepełnosprawnościami. Planujemy poprawę dostępności architektonicznej obiektów turystycznych, w tym 10 schronisk górskich oraz udostępnienie 100 km szlaków turystycznych. Chcemy promować kulturę fizyczną i aktywną turystykę osób z niepełnosprawnościami i osób starszych.

Obecny na konferencji przedstawiciel Rady Konsultacyjnej ds. ON przy Ministrze MRiPS Ryszard Czosnyka z Jeleniej Góry podkreślał wyjątkowy klimat panujący na sali obrad, wypowiedzi nieraz ciężko dotkniętych niepełnosprawnością osób w zestawieniu z ich niebywałą aktywnością co musi budować i stanowi dobry wzorzec dla innych

Warto wspomnieć, że Trzecia cykliczna konferencja „Góry otwarte dla wszystkich” odbędzie się we wrześniu br. w Karpaczu pod patronatem marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, przy udziale przedstawicieli tzw. centralnych organów decyzyjnych, a także PTTK, KPN, Lasów Państwowych, GOPR i przedstawicieli lokalnych gmin oraz zainteresowanych osób z niepełnosprawnościami. Na konferencji tej zostanie przedstawiony również nowatorski projekt umożliwiający samodzielne poruszanie się po górach niewidomych i słabowidzących.

Twoja reakcja na artykuł?

3
43%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
43%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1295
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group