Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 12957
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: W rocznicę grudnia

Wtorek, 13 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 31 grudnia 2005, 10:57
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: W rocznicę grudnia
Fot. Muzeum Karkonoskie
W środę mijają dwadzieścia cztery lata od wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. O wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku pamiętają także jeleniogórzanie.

Mało kto wie, że kiedy niemal w całej Polsce, wyłączono telefony, w Jeleniej Górze połączenia działały w grudniową niedzielę. Czy to przez niedopatrzenie Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa? Dziś nie sposób tego ustalić. Faktem jest, że sygnał w słuchawkach telefonicznych zanikł dopiero w poniedziałek. Stało się tak po wzmiance zamieszczonej w poniedziałkowym wydaniu Monitora Dolnośląskiego (gazecie, która - oprócz Trybuny Ludu - była jedyną dostępną wówczas w kioskach).

W Jeleniej Górze nie było żadnych większych manifestacji ani sprzeciwów wobec władz reżimowych, więc - w nagrodę - telefony wkrótce włączono. Połączenie było jednak przerywane ostrzeżeniem: "rozmowa kontrolowana".
Uczniowie pamiętają, że w poniedziałek, 14 grudnia, nie musieli iść do szkoły. Ferie trwały aż do początku stycznia roku następnego. Ale za to nie było tradycyjnej przerwy zimowej w lutym.

Działacze jeleniogórskiej "Solidarności" zostali internowani. Najdłużej w ośrodkach internowania przetrzymywano ówczesnego szefa Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność", Andrzeja Piesiaka, późniejszego senatora. Zatrzymano go 13 grudnia w Gdańsku po ostatnim posiedzeniu Komisji Krajowej "S." Z internowania wrócił 8 grudnia 1982 roku. Przebywał w pięciu miejscach odosobnienia.

Niechlubną pamiątkę pozostawili po sobie funkcjonariusze Zmotoryzowanych Obwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO). Stacjonowali w Domu Turysty przy ulicy 1. Maja, w którym dziś mieści się hotel "Feniks". W trakcie pobytu zomowców w stolicy Karkonoszy, wnętrza placówki zostały poważnie zdewastowane.

Dziś po stanie wojennym w mieście nie uchowały się większe pamiątki. Sporo eksponatów z tamtego okresu zgromadzono jedynie na okolicznościowej wystawie, którą we wrześniu tego roku można było podziwiać w Muzeum Karkonoskim z okazji 25 rocznicy powstania "Solidarności" w Sierpniu 1980 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
69
Jest nowy
10%
1-5 lat
14%
5-10 lat
12%
10-20 lat
49%
pow. 20 lat
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group