Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 2285
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: W rejonie Kotła Małego Stawu zeszły lawiny

Czwartek, 17 lutego 2022, 6:52
Autor: WAC
Powiat: W rejonie Kotła Małego Stawu zeszły lawiny
Fot. GOPR
O lawinach, które zeszły ostatnio w rejonie Kotła Małego Stawu poinformowała Grupa Karkonoska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zejściom lawin sprzyja zmieniająca się dynamicznie pogoda w szczytowych partiach Sudetów Zachodnich. Na skutek ostatnich kilkukrotnych zmian temperatury, pokrywa śnieżna uległa przeobrażeniu i na twardych podłożach zalegają sprasowane deski śnieżne, które w ciągu dnia dostają sporo wilgoci przez co mogą być mniej stabilne. Dodatkowo na niekorzyść działa wiatr, który w ostatnim czasie przetransportował bardzo duże depozyty śnieżne na zbocza stoków zawietrznych.

Taki splot czynników zadziałał właśnie na śnieg zalegający w rejonie Kotła Małego Stawu i spowodował zejście lawin w rejonie: Korytarza Rzepióra, Żlebu Piarżystego, Wrót Przemytników, Filaru Cieplickiego oraz ostatniej spod upłazu (Kopa nad Moreną). Przy zejściu lawiny uległy zniszczeniu barierki przy niebieskim szlaku.

Przypomnijmy, że w górach w dalszym ciągu obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.

Twoja reakcja na artykuł?

3
20%
Cieszy
3
20%
Hahaha
1
7%
Nudzi
1
7%
Smuci
1
7%
Złości
6
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group