Wtorek, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 5957
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W ramach akcji ekologicznej wysprzątali Jezioro Pilchowickie

Niedziela, 29 maja 2011, 7:21
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 maja 2011, 7:21
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: W ramach akcji ekologicznej wysprzątali Jezioro Pilchowickie
Fot. Jakub Thauer
Wczoraj uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z Jeleniej Góry i okolic sprzątali teren Jeziora Pilchowickiego w ramach akcji ekologicznej przygotowanej przez Tauron Ekoenergia. – No, teraz jest pięknie! – zakrzyknęła drużyna z „Elektronika”, laureaci pierwszej nagrody dla młodych ekologów.

Dzięki młodzieży z Jeleniej Góry i okolic brzegi akwenu zalśniły czystością. Sprzątano teren wokół zapory i zagajniki obok jeziora. I wysprzątano. Ochoczo, z radością i wielkim zaangażowaniem, rzecz jasna, we współpracy z nauczycielami i opiekunami, którzy również nie próżnowali.

Na wstępie akcji wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki i wodę mineralną, którą w trudzie i znoju gasili pragnienie. Ponadto każdy został wyposażony w rękawice oraz mnóstwo worków na śmieci. Po części oficjalnej, poszczególne grupy udały się w wyznaczone rejony by oczyścić je z najróżniejszych przedmiotów, które, niestety, od wielu lat wyrzuca się nad tym popularnym akwenem.

– No, teraz jest pięknie! Łatwo nie było, ale wspólnymi siłami udało się coś z tym zrobić. To takie piękne miejsce, aż żal było patrzeć, co tu się porobiło. Śmietnisko nad jeziorem, brudne zagajniki, nie powinno tak być. I my to zmieniliśmy – podsumowała grupa młodych ekologów z jeleniogórskiego „Elektronika”, zwycięzcy konkursu firmy Tauron Ekoenergia.

Akcję wsparło także Stowarzyszenie Klub Żeglarski "Horyzont". Jak napisał do nas komandor Zbigniew Rzeszutek, dwiema klubowymi łodziami przetransportowano śmieci z miejsc zbierania do przystani SKŻ Horyzont. Odpadki później trafiły na "stos" przeniesione z pomocą tzw "chińskiego węża" zorganizowanego przez panią Urszulę Kozłowską. - Przez przystań "przeszło" około 2/3 wszystkich wyzbieranych nieczystości, ale gdyby zabrakło ww. organizacji, to śmieci te zostałyby wyzbierane, ale niestety zostałyby pozostawione w workach na brzegu, ponieważ czas akcji był ograniczony i nie pozwolił wywieźć brudów. Należy podkreślić również świetną pracę ekipy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z Jeleniej Góry w sprawnym wywiezieniu nieczystości oraz godną postawę organizatorów, którzy pomogli gospodarzom obiektu posprzątać przystań i całe dojście do niej, łącznie z przejściem przez tory i wszystkimi miejscami zbiórki śmieci.

Z żeglarskim pozdrowieniem

Po wielkim sprzątaniu laureatom konkursu uroczyście wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci telewizorów LCD oraz innych elektronicznych gadżetów. Podczas imprezy na Placu Ratuszowym, przygotowanej specjalnie dla młodych ekologów, gratulacje młodym ludziom złożył prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Zwieńczeniem akcji był występ Roberta Janowskiego i zespołu „Jaka to melodia”, których zapowiedział prowadzący Krzysztof Ibisz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group