Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 11501
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Przystani Twórczej o Dolinie Pałaców i Ogrodów

Piątek, 22 listopada 2019, 12:14
Aktualizacja: Sobota, 23 listopada 2019, 15:42
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: W Przystani Twórczej o Dolinie Pałaców i Ogrodów
Fot. Archiwum K. Tęczy
W cieplickiej Przystani Twórczej 20 listopada miało miejsce spotkanie, podczas którego piszący te słowa opowiadał o obiektach zabytkowych znajdujących się na terenie umownie nazywanym Doliną Pałaców i Ogrodów.

Gdy Piotr Napierała, zafascynowany ilością znajdujących się na ziemi jeleniogórskiej dawnych siedzib magnackich, postanowił założyć fundację mającą podejmować działania zmierzające do ratowania tych obiektów, nikt nie przypuszczał, że to się uda. A jednak udało się. Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej skupia obecnie około 30 obiektów. Większość z nich została wyremontowana i stała się wizytówką okolicy. Wiele z nich prowadzi działalność hotelarską, by utrzymać wyremontowany obiekt. Niektóre są dostępne dla wszystkich, niektóre są udostępniane tylko dla gości hotelowych. Wynika to z faktu, że osoba płacąca spore pieniądze za pobyt chce odpocząć i wyciszyć się. Oczywiście wszystkie pałace są udostępnione do zwiedzania z zewnątrz, ale to najczęściej wystarcza turystom, by zachwycili się ich architekturą. Dla zwiedzających najczęściej ważniejszym jest otoczenie takiego obiektu. I nie ma w tym nic dziwnego. Wszak przy wszystkich założono parki krajobrazowe z wieloma obiektami małej architektury. Spacer alejkami parkowymi i podziwianie krajobrazu to prawdziwa przyjemność i ukojenie dla starganych nerwów.

Na dzień dzisiejszy turyści najczęściej odwiedzają Bukowiec, w którym rodzina Redenów, przy pomocy zatrudnionego ogrodnika Waltera, stworzyła pierwsze założenie ogrodowe. Szybko stało się ono wzorem do naśladowania dla sąsiadów. Kolejne parki utworzono przy pałacach w Wojanowie, Łomnicy, Karpnikach, Mysłakowicach. Nie wszystkie parki przetrwały w dobrym stanie do dnia dzisiejszego. Jednak nowi właściciele obiektów, często dużym nakładem przywracają ich wygląd. Czasami wystarczyło tylko wykarczować samosiejki i chwasty by odsłoniły się zarośnięte alejki i na nowo były widoczne osie widokowe wokół których tworzono parki. Zachowało się wiele rzadkich gatunków roślin. Mamy też sporo miejsc upamiętniających jakieś wydarzenia czy ludzi, którzy zapisali się dla regionu. Wystarczy wspomnieć o Krzyżowej Górze z kamiennym krzyżem umieszczonym na szczycie czy Sokolich Górach gdzie wykonano schody ułatwiające wejście na Sokolik czy Krzyżyną Górę. Na tej ostatniej także umieszczono pamiątkowy krzyż, tyle że żeliwny. Na Starościńskich Skałach znalazł miejsce odpoczynku „Lew czuwający”. Niestety wiele miejsc przeznaczonych do odpoczynku nie przetrwało próby czasu. Ławeczki i stoły nie wytrzymały warunków atmosferycznych albo poddały się ludziom, którzy uważali, że są one niepotrzebne.

Z wieloma miejscami związane są ciekawe wydarzenia. Np. pałac w Ciszycy, dawniej własność księcia Radziwiłła, kojarzony jest z niespełnioną miłością córki księcia i następcy tronu pruskiego. Niestety polityka wzięła górę nad uczuciem młodych.

Ze względu na ilość poruszonych wątków spotkanie trwało niemal dwie godziny. Nikt jednak się nie nudził, a część pań szykowała nowe ubranie dla Ducha Gór. Na koniec każdy mógł zabrać z sobą przekazane przez Urząd Miasta Jelenia Góra „Pudełka życia”, będące wynikiem akcji społecznej, której partnerem jest firma Jelenia Plast.

„Pudełko życia” to projekt, który ma na celu zapewnienie osobom starszym, niepełnosprawnym oraz samotnym właściwej opieki podczas udzielania przez służby pomocy. Aby jednak tak było osoba, która przyjęła „Pudełko życia” musi wypełnić zamieszczoną w nim kartę informacyjną, w której oprócz podstawowych danych powinny się znaleźć m. in.: numery telefonów najbliższych członków rodziny lub opiekuna; informacje o chorobach na jakie cierpi dana osoba, na jakie jest uczulona leki czy jakie leki aktualnie przyjmuje. Najważniejszym jest by „Pudełko życia” zostało umieszczone w łatwo dostępnym miejscu. Ustalono, że najlepszym do tego celu miejscem jest lodówka. Dlatego pudełko jest wykonane z odpowiedniego tworzywa i dołączono do niego specjalne nalepki, które można nakleić na drzwiach lodówki.
Pamiętajmy: „Pudełko życia” może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie czy uczuleniach na leki.

Twoja reakcja na artykuł?

6
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którego kandydata zamierzasz głosować 7. kwietnia?

Oddanych
głosów
86
Jadwiga Błaszczyk
12%
Anna Korneć-Bartkiewicz
17%
Jerzy Łużniak
26%
Piotr Paczóski
2%
Hubert Papaj
22%
Nie będę wcale głosować
21%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Piłkarze mają już gdzie się przebierać
 
112
Aż 122 osoby zginęły w wypadkach!
 
Aktualności
Zmarł Zygmunt Trylański
 
Polityka
Autobusy za darmo?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group