Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 6926
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: W powiecie spada przestępczość, rośnie wykrywalność

Wtorek, 2 kwietnia 2013, 7:41
Aktualizacja: 8:42
Autor: Mea
Powiat: W powiecie spada przestępczość, rośnie wykrywalność
Fot. Mea
Podczas sesji Rady Powiatu Jeleniogórskiego szef Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, Zbigniew Ciosmak złożył sprawozdanie z działalności za rok ubiegły. – Obserwujemy spadek przestępczości, a wykrywalność z roku na rok wzrasta – podkreślał. Wśród zeszłorocznych priorytetów było ograniczenie przestępczości, podniesienie skuteczności działań oraz poprawa wizerunku policjantów w społeczeństwie.

Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze ma 349 policjantów i pięć komisariatów, z czego trzy na terenie powiatu jeleniogórskiego: w Szklarskiej Porębie, Kowarach i Karpaczu

Ogółem w zeszłym roku wszczęto 4296 dochodzeń, z czego 3113 w sprawie przestępstw kryminalnych, a 294 w sprawach gospodarczych. Najwięcej przestępstw w 2012 r. popełniono w rejonie Komisariatu Policji I – 2041, KP II – 622, w Kowarach – 541 i w Karpaczu – 529. Natomiast najmniej w Szklarskiej Porębie - 233.
- 615 czynów zabronionych dokonało 286 nieletnich sprawców, najwięcej w rejonie działania KP I w Jeleniej Górze, KP II w Jeleniej Górze oraz w KP Kowary – mówił Zbigniew Ciosmak. Jednak udział nieletnich w ogólnym obrazie przestępczości jest różny dla poszczególnych jednostek i waha się od 17,6 proc. w Szklarskiej Porębie, 12,5 proc. w KP II do 8,7 proc. w KP I.

Przestępczość kryminalna to przede wszystkim kradzieże. Najwięcej ich było w KP I – 503 i w KP II, natomiast najmniej w Szklarskiej Porębie – 67. Kradzieży z włamaniem najwięcej było w KP I – 284 i w Karpaczu – 164, a najmniej w Szklarskiej Porębie – 25. Najlepsze wyniki w ujawnianiu przestępstw narkotykowych uzyskały KP I, II, KP Szklarska Poręba i KP Kowary.

- Warto podkreślić, że dzięki przebudowie infrastruktury drogowej jak np. budowa rodna w Miłkowie, czy oświetlenia przejść dla pieszych, znacznie zmalała liczba wypadków drogowych. O ile w 2003 r. odnotowaliśmy 130 wypadków drogowych, w których zginęło 20 osób, to w 2012 r. było 90 wypadków, w których zginęło 6 osób – podkreślił Zbigniew Ciosmak.

Ponieważ region jest atrakcyjny turystycznie organizowanych wiele imprez masowych, które zabezpiecza policja. – W 2012 r. zabezpieczyliśmy 25 imprez, w tym kilka o zasięgu międzynarodowym, jak: Puchar Świata w Narciarstwie Klasycznym rozgrywany w Jakuszycach, Bieg Piastów również odbywający się na Polanie Jakuszyckiej, wyścig kolarski Tour de Pologne z metą w Karpaczu, wyścig kolarki Bałtyk-Karkonosze Tour, czy też Rajd Karkonoski – wymieniał komendant. W zabezpieczaniu imprez policjanci z KMP w Jeleniej Górze współpracowali też z czeskimi policjantami, wykonali też wspólnie 24 patrole.

Wsparcie władz samorządowych pozwoliło na zrealizowanie dodatkowych 560 służb, zmodernizowanie komisariatów w Jeleniej Górze, utrzymanie dodatkowego etatu dzielnicowego w Mysłakowicach oraz doposażenie jednostek w specjalistyczny sprzęt i nowoczesne środki łączności.

Wprowadzono nowy system komunikacji radiowej, który sprawdził się podczas lipcowej powodzi w Maciejową i Janowicach Wielkich. Dzięki niemu służby m.in. Powiatowe Centrum Działania Kryzysowego, mogły się sprawnie kontaktować ze sobą, podczas gdy standardowe i komórkowe linie telefoniczne były przeciążone.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
298
Nigdy
20%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group