Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 9016
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W pętach wirusa

Wtorek, 1 grudnia 2009, 12:09
Aktualizacja: 16:08
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: W pętach wirusa
Fot. ....
Światowy Dzień AIDS obchodzony pierwszego grudnia to nie tylko dzień walki z chorobą, ale również pamięci o ludziach nią dotkniętych. Od pierwszego wykrycia zarażenia tym wirusem minęło ćwierć wieku. Obecnie szacuje się, że chorych na AIDS jest kilkanaście tysięcy Polaków, Dolny Śląsk jest w czołówce.

W Polsce odnotowano 12,5 tys. przypadków zarażenia wirusem HIV, ponad 2 tysiące osób zachorowało na AIDS, a ponad tysiąc z nich zmarła. Szacuje się, że liczba osób, które są nieświadome swojej choroby jest nawet trzy razy większa.

– W kraju rocznie odnotowuje się około 500 – 600 zakażonych osób. Na Dolnym Śląsku od 1985 roku odnotowano 1978 nowo zarażonych, z czego 507 osób zachorowało na AIDS, a 211 zmarło. W tym roku do 30 września odnotowano 511 osób zarażonych, a na Dolnym Śląsku 91 przypadków z czego 6 osób zmarło – mówi Zofia Lipka, kierownik sekcji oświat zdrowotnej i promocji zdrowia, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.

Główną przyczyną zarażania się są kontakty seksualne z przypadkowymi partnerami. Na drugim miejscu jest używanie wspólnych strzykawek oraz igieł, nie tylko przy dożylnym zażywaniu narkotyków czy tzw. wspomagaczy na siłowniach, ale również przy przekuwaniu uszu czy robieniu tatuaży. Jak się ustrzec przed tą chorobą?

– Chroni zdrowy, wierny partner – mówi Zofia Lipka. – Poza tym powinniśmy zwracać uwagę na miejsce gdzie robimy tatuaże, należy wybierać tylko te punkty, które są zarejestrowane i dysponują jednorazowym sprzętem.

Warto też po prostu się badać. Od 2007 roku w Jeleniej Górze w laboratorium szpitala wojewódzkiego w każdą środę w godzinach 15 – 17 działa punkt konsultacyjno-diagnostyczny, gdzie anonimowo i bezpłatnie można wykonać takie badania. Kto powinien się zgłosić?
– Osoby, które podejmują stosunki seksualne z przypadkowymi partnerami czy używają wspólnych igieł – mówi Zofia Lipka. Nie powinniśmy czekać na żadne objawy, bowiem czasami choroba przebiega bez symptomów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
759
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group