Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6004
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W ODK wspominali znanych jeleniogórzan

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 23 listopada 2016, 8:29
Aktualizacja: 8:35
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
– Jelenia Góra to jest takie miasto, które nie przoduje w wielu dziedzinach, ale miało ludzi, którzy byli najlepsi w dziedzinach, w których działali – mówił wczoraj (22.1) Stanisław Firszt podczas spotkania wspominkowego „Żyli wśród nas – Jelenia Góra’16”. Odbyło się ono Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu i było poświęcone osobom, które na stałe wpisały się w historię naszego miasta.

Do takich ludzi należy Krzysztof Bulzacki - lwowiak, pedagog, autor wielu książek poświęconych trudnym relacjom polsko-ukraińskim, redaktor czasopisma „Na Rubieży”, którego wspominali: Stanisław Kańczukowski, Ilona Barcewicz i Jan Bajor.

Postać ppłk. Władysława Ceterę, sapera, budowniczego między innymi zapory wodnej w Solinie, wykładowcę, przybliżył zebranym płk. Marek Gołębiowski.

Z kolei Andrzeja Strycharczyka - wybitnego działacza PTTK, którego imieniem został nazwany coroczny Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Bobrze wspomniał Andrzej Mateusiak.

Stanisław Schubert wspomniał postać Jana Zagrobelnego, który działał w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Ruchowo "Przyjaciele".

Ostatnim bohaterem wspomnień był zmarły w kwietniu tego roku Grzegorz Jędrasiewicz - wieloletni pracownik Biura Wystaw Artystycznych. Wielki miłośnik teatru i sztuki. Mówili o nim: Stanisław Firszt, Iwo Łaborewicz i Jan Hanc.

Inicjatorem spotkania wspominkowego było Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry. Spotkanie poprowadzili Stanisław Firszt oraz Ivo Łaborewicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

kazimierzp 23-11-2016 9:22
Parę razy uczestniczyłem w takich spotkaniach jako "wspominający". Dla mnie było to zbyt trudne mówić o kimś kto jeszcze niedawno był z tobą, z którym było ci dobrze! Jak to mi ktoś powiedział "stary, sentymentalny" i coś w tym jest. Może świadomość że za jakiś czas, w każdej chwili i o nas ktoś będzie usiłował mówić... Brakuje mi w tym wykazie wspominkowym postaci charakterystycznej dla naszego miasta Ryszarda Wojnarowskiego. Aktora, sercem Lwowiaka... wspaniała i nietuzinkowa postać którego kreacje zapadały w pamięć, a każde spotkanie z nim było wielką radością! Może brać aktorska urządzi taki wieczór wspominkowy wielkich aktorskich postaci których wśród nas, w Jeleniej Górze już ciałem nie ma: Krysia Dmochowska, Lidia Schneider, Rysiu Wojnarowski,... ale duchem są!
~(~) 23-11-2016 9:59
Janek Zagrobelny - skromny człowiek o "wielkim sercu", Kazik Wilczyński zawsze otwarty na potrzeby drugiego człowieka.
~bora bora 23-11-2016 10:19
jedrasiewicz ale postac to juz naprawde nie ma czym sie chwalic
~ 24-11-2016 0:33
Grzegorz Jędrasiewicz - dlaczego nosił po dwa pierścionki i takie białe szale i chodził w pelerynach niczym Jacyków albo Piotr Skrzynecki?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group