Poniedziałek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 7982
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W obronie krzyża i za gorliwym głoszeniem świadectwa wiary

Sobota, 19 listopada 2011, 13:43
Aktualizacja: 13:44
Autor: RED
JELENIA GÓRA: W obronie krzyża i za gorliwym głoszeniem świadectwa wiary
Fot. RED
O prześladowaniu chrześcijan i bezczeszczeniu świętości, którym należy przeciwstawić większą gorliwość w wierze mówił dziś w homilii w Bazylice Mniejszej pw. świętych Erazma i Pankracego ksiądz biskup Stefan Cichy, ordynariusz Diecezji Legnickiej, podczas uroczystej Mszy Świętej z okazji spotkania Zespołów Synodalnych z rejonu jeleniogórsko–kamiennogórskiego.

„Przypatrzmy się powołaniu swemu” – to hasło pięcioletniego I Synodu Diecezji Legnickiej rozpoczętego w 2007 roku. W trakcie tego okresu duchowni i wierni poszczególnych dekanatów diecezji analizują magisterium Kościoła oraz starają się w sposób szczególny sprostać wyzwaniu synodalnemu.

Dziś do Jeleniej Góry, do Bazyliki Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego przyjechały Zespoły Synodalne z Dekanatu Jeleniogórsko-Kamiennogórskiego. W obecności relikwii świętych patronów świątyni sprawowana została uroczysta Eucharystia koncelebrowana przez kapłanów dekanalnych pod przewodnictwem ks. bpa Stefana Cichego, którego powitał ks. Bogdan Żygadło, proboszcz parafii i rektor bazyliki.

W homilii ksiądz biskup Cichy zwrócił szczególną uwagę na świadectwo wiary jako pochodną synodalnego wyzwania. Nawiązał do tegorocznych uroczystości nadania kościołowi farnemu w Jeleniej Górze godności Bazyliki Mniejszej. Przypomniał też o cierpieniu i męczeństwie za wiarę patronów świątyni: św. Erazma i św. Pankracego. Hierarcha zwrócił uwagę, że w dzisiejszych czasach Kościół w wielu częściach świata jest prześladowany, a wierni oraz duchowni giną tylko dlatego, że dają świadectwo swojej wiary.

Ordynariusz legnicki przywołał także coraz częstsze groźby pod adresem Kościoła, które można usłyszeć w Polsce. – Nawoływania do usunięcia krzyży z przestrzeni publicznej, drwiny i szykany wobec katolików w wielu przypadkach stanowią dla wiernych wyzwanie do powrotu do korzeni chrześcijaństwa, kiedy to za głoszenie wiary trzeba było płacić najwyższą cenę – mówił hierarcha.

Podkreślił też, że zwłaszcza w takich czasach bardzo cenne jest pochylenie się nad Pismem Świętym, którego treści nie tylko powinny umocnić duchowo, lecz także dać podstawy do formułowania myśli piękną polszczyzną. Ksiądz biskup Cichy ubolewał też nad postępującą wulgaryzacją języka, którym posługujemy się na co dzień.

Po uroczystej Mszy Świętej, agapie i konferencji ascetycznej, a także prezentacji jednego z zespołów synodalnych, ksiądz biskup Cichy rozdał wiernym pamiątkowe świece z napisem: „Poznać, pokochać, naśladować Chrystusa”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group