Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 8798
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: W Mysłakowicach łatwiej będzie wrócić do zdrowia i do pełni sił

Poniedziałek, 5 marca 2012, 15:12
Aktualizacja: Wtorek, 6 marca 2012, 8:14
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: W Mysłakowicach łatwiej będzie wrócić do zdrowia i do pełni sił
Fot. RED
Przestronne gabinety lekarskie i rehabilitacyjne z nowoczesnym wyposażeniem, apteka, winda i inne udogodnienia dla niepełnosprawnych – to zalety uroczyście otwartej dziś nowej przychodni w Mysłakowicach, w której kompleksie działa także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. – Oby ten obiekt służył jak najlepiej potrzebującym – życzyli goście przed symbolicznym przecięciem wstęgi.

Przychodnia działa już częściowo od kilku tygodni, jednak dziś miało miejsce uroczyste jej otwarcie. Obiekt kosztował ponad pięć milionów złotych i – trzeba przyznać – robi wrażenie. Lśni nowoczesnością i czystością.

– Budynek, w którym mieścił się dotychczas ośrodek zdrowia, jest przestarzały i nie był przyjazny dla pacjentów. Udało nam się pozyskać środki na budowę nowej siedziby dla przychodni. Mimo wielu kontrowersji dziś widać, że była to inwestycja trafiona – powiedział wójt Mysłakowic Zdzisław Pietrowski witając gości zgromadzonych przed siedzibą placówki przy ulicy Jeleniogórskiej. – Do dyspozycji pacjentów jest na miejscu apteka. Tuż obok swoją lokalizację znalazł również Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – dodał samorządowiec.

Wójt przypomniał kolejne etapy budowy nawiązującego do stylu tyrolskiego siedziby placówek, którą zaprojektowała architekt Anna Łukasik. Dziękował także wszystkim, którzy zaangażowali się w prace. – Wszyscy składają gratulacje i podziękowania na moje ręce, a ja byłem tylko trybikiem przy wznoszeniu budynku – podkreślił Z. Pietrowski chwaląc wykonawców za rzetelność i solidność.

– Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Mysłakowic mają do swojej dyspozycji tak nowoczesną placówkę – powiedziała Marzena Machałek, poseł na Sejm RP. – To tym bardziej dobra wiadomość, że samorządom jest coraz trudniej pozyskiwać środki z zewnątrz na takie przedsięwzięcia. Zostałam przewodniczącą parlamentarnej podkomisji do spraw finansów samorządowych i zrobię, co w mojej mocy, aby pomagać samorządowcom w ułatwieniach dostępu do takich środków – zaznaczyła.

Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski, wyraził satysfakcję z działania przychodni. – Chciałoby się rzec, aby było jak najmniej ludzi, którzy muszą tu przychodzić, ale w takich warunkach i z taką obsługą z pewnością łatwiej będzie wrócić do zdrowia i do pełni sił – podkreślił J. Włodyga.

Ksiądz Marek Mendyk, biskup pomocniczy Diecezji Legnickiej i duszpasterz środowiska niepełnosprawnych, życzył pracownikom i korzystającym z przychodni zadowolenia z pracy i posługi. Hierarcha udzielił wszystkim błogosławieństwa i poświęcił nowo otwieraną przychodnię i ośrodek pomocy społecznej. – To właśnie w tych placówkach ludzie znajdują potrzebną pomoc w trudnych chwilach choroby i innych niedogodności. Cieszy zatem, że znajdą tu wsparcie – dodał ksiądz biskup Mendyk.

Po przecięciu symbolicznej wstęgi Lidia Starzecka, kierowniczka Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mysłakowicach, zaprosiła licznie przybyłych gości do zwiedzenia placówki. Wśród zaproszonych był, między innymi, poruszający się na wózku Leszek Karbowski, szef Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. Sam mógł sprawdzić, że w nowej przychodni barier dla niepełnosprawnych nie ma.

Goście podziwiali nowe gabinety, nowocześnie wyposażone pomieszczenia oddziału rehabilitacji, a także rozmaite udogodnieniap – choćby dwie windy: jedną dla korzystających z przychodni, drugą zamontowaną dla potrzeb ośrodka pomocy społecznej. Zwiedzającym przyglądali się pacjenci, którzy już korzystają z przychodni. – Co prawda jest ona trochę daleko od centrum Mysłakowic, ale nowoczesne wyposażenie rekompensuje ten niedostatek – powiedziała nam jedna z pań.

Cały obiekt zasilany jest ekologicznym systemem grzewczym opartym o technologię pomp ciepła. Projekt współfinansowany jest Europejskiego Funduszu Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska. Kwota dofinansowania wyniosła 2 mln 300 tys.

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group