Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 1994
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W Maciejowej wybudują Biedronkę na terenie byłego cmentarza? Pod nadzorem archeologa

Sobota, 10 marca 2012, 8:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 marca 2012, 10:33
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: W Maciejowej wybudują Biedronkę na terenie byłego cmentarza? Pod nadzorem archeologa
Fot. arcofyesod
Dzięki postawie jednego z mieszkańców, który zawiadomił odpowiednie służby o ludzkich kościach znajdujących się na placu budowy, wstrzymano prace przy wznoszeniu kolejnego pawilonu sieci Biedronka w Jeleniej Górze.

Plac budowy urządzono bowiem na terenie byłego cmentarza ewangelickiego, który powstał w drugiej połowie XIX wieku. Tuż przy nim znajdował się kościół ewangelicki, który wyburzono, a cmentarz - zlikwidowano. Do niedawna w miejscu, gdzie znajdowała się świątynia, stał pawilon handlowy, a na miejscu po nekropolii był pusty plac. Nieruchomość należała do prywatnego właściciela, który zgodnie z prawem sprzedał grunt pod inwestycję marketu Biedronka.

Jak informuje szef jeleniogórskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków Wojciech Kapałczyński, w 2001 roku magistrat zwrócił się do niego z prośbą o wydanie opinii, co też uczynił. Poinformował, że na tym terenie znajdował się kościół i cmentarz ewangelicki, z którego zachował się mur. – Od 2001 r. nie wiedziałem, że są już wydane decyzje o inwestycji w tym miejscu. Niestosowne jest budowanie marketu na terenie cmentarza – poinformował W. Kapałczyński.

Cezary Wiklik, rzecznik UM w Jeleniej Górze poinformował, że inwestor dopełnił wszystkich formalności, teren
ten nie należał do miasta, a do prywatnego właściciela. – Konserwator miał prawo wnieść zastrzeżenia co do planowanej inwestycji, jednak tego nie zrobił. W każdym przypadku, gdy przez prowadzone prace budowy naruszany jest obszar nekropolii, wymagane są odpowiednie procedury – mówi Cezary Wiklik.

Prace w tym miejscu zostały wstrzymane po interwencji jednego z mieszkańców Maciejowej, który poinformował odpowiednie służby i media o tym, że na placu budowy walają się ludzkie kości. Okazało się, że kiedy likwidowano cmentarz, zburzono jedynie nagrobki i nie dokonano ekshumacji ciał. Ostatnie pochówki miały tu miejsce na początku lat 70. XX wieku. Inwestycja nie będzie całkowicie zaniechana: dalsze prace będą prowadzone pod nadzorem archeologa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (103) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group