Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 5777
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Kwadracie jak w Gwinei

Środa, 10 lutego 2016, 13:15
Aktualizacja: Czwartek, 11 lutego 2016, 7:59
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: W Kwadracie jak w Gwinei
Fot. Tomasz Raczyński
Wtorkowy wieczór (9.02) w Klubie Kwadrat obfitował w zachodnioafrykańskie rytmy. Wszystko za sprawą koncertu w wykonaniu Sany Camary, któremu towarzyszył zespół Fonike Fare. Fani muzyki rodem z Czarnego Lądu nie mają zbyt wielu okazji w Jeleniej Górze, by zobaczyć prawdziwego mistrza w akcji, więc nie brakowało tańców i bisów.

Sana Camara pochodzi ze stolicy Gwinei – Konakry. Koncertował już w wielu krajach afrykańskich tj. w: Mali, Burkina Faso, Sierra Leone, Maroku czy Senegalu, a także w Europie. W naszym kraju wystąpił dopiero po raz drugi – pierwszy koncert dał w Warszawie. Współpracował z narodowym baletem Gwinei - Les Ballets Africains, z baletem Sourakhata, a także z zespołem Percussions Touré Kounda. Solista konakryjskiej grupy baletowej Soleil d'Afrique oraz grupy Percussions Sabougnouma

Klimatyczna muzyka, której niekiedy towarzyszył śpiew, bardzo dobrze przyjęła się również w Jeleniej Górze. - Widzę, że Polacy bardzo to lubią. Spotykam wiele osób grających na djembe – ocenił Sana Camara. O czym śpiewa djembefola z Gwinei? - Są to piosenki, które śpiewają artyści. Ogólnie są o tym, że nie ma nienawiści, jest miłość i wszyscy się cieszą z tego, że grają – powiedział Sana Camara.

Sana Camara i Fonike Fare używali takich instrumentów, jak: djembe, dundun, balafon, shekere czy gitara. Jak doszło do tego, że drugi występ Gwinejczyka w Polsce odbył się właśnie w stolicy Karkonoszy? - Byłam na trzymiesięcznym wyjeździe w Gwinei i miałam możliwość zaprosić mistrza – zdradziła Dorota Książkiewicz z zespołu Fonike Fare.

Przez cały występ słuchacze byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności artysty z Konakry i liczą na kolejne koncerty w afrykańskim klimacie. - Bardzo dobry pomysł z tym koncertem. Mam nadzieję, że to nie ostatni – powiedział Tomasz z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group