Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 6223
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W KSON–ie o dostępności

Piątek, 7 maja 2021, 11:45
Aktualizacja: 11:46
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: W KSON–ie o dostępności
Fot. Przemek Kaczałko
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze zorganizował telekonferencję, podczas której dyskutowano o problemach z dostępnością obiektów dla osób niewidomych, niedowidzących. Zmiany wymaga ustawa, która np. nie obliguje wspólnot mieszkaniowych do poprawy tego aspektu.

W konferencji oprócz przedstawicieli KSON-u, wzięli udział m.in.: posłanka Zofia Czernow i starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski.

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe powinny być wpisane do katalogu jednostek, których obiekty będą weryfikowane pod kątem dostępności. Skoro przepisy energetyczne, bezpieczeństwa pożarowego, czy bhp obowiązują wszystkie obiekty, to dlaczego z dostępności wyłączono wspólnoty i spółdzielnie? - sygnalizuje problem Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, który na argument, że jest to specyficzny rodzaj własności odpowiada, że są tam obszary wspólne jak klatka schodowa i winda, które są niedostosowane do osób niepełnosprawnych.

Jak przekonują organizatorzy konferencji, przychodzi czas, że w wielu blokach sprzed kilkudziesięciu lat wymienia się windy na nowe i brak wymogów dotyczących dostępności dla niepełnosprawnych, sprawia że wielu zarządców nie zwraca uwagi na ten problem.

Niestety stosuje się dotykowe panele sterownicze w windach, z którymi osoby niewidome, niedowidzące, ale też ludzie starsi - mają ogromny problem z obsługą. To absolutny brak wyobraźni, a koszt odpowiedniego panelu sterującego to różnica ledwie 2-3 tysięcy złotych, co przy koszcie windy 200 tysięcy złotych to żaden problem - podkreśla S. Schubert.

W trakcie telekonferencji o swoich działaniach na rzecz zmiany wspomnianej ustawy mówiła posłanka Zofia Czernow, która ma złożyć z innymi posłami odpowiedni projekt. Ponadto działania wspiera starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski. Wyemitowano również nagrane wypowiedzi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, a także dolnośląskiego marszałka Cezarego Przybylskiego. Wszyscy zapewniają o zrozumieniu tematu i deklarują wsparcie.

Nasz protest wsparło ponad 30 organizacji z całego kraju, w tym Polski Związek Niewidomych, Polski Związek Głuchych, Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych i wszystkie sejmiki - dodał prezes KSON-u.

Twoja reakcja na artykuł?

2
17%
Cieszy
4
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
8%
Smuci
0
0%
Złości
5
42%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group