Piątek, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 10332
Zalogowanych: 65
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W KSON–ie o dostępności

Piątek, 7 maja 2021, 11:45
Aktualizacja: 11:46
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: W KSON–ie o dostępności
Fot. Przemek Kaczałko
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze zorganizował telekonferencję, podczas której dyskutowano o problemach z dostępnością obiektów dla osób niewidomych, niedowidzących. Zmiany wymaga ustawa, która np. nie obliguje wspólnot mieszkaniowych do poprawy tego aspektu.

W konferencji oprócz przedstawicieli KSON-u, wzięli udział m.in.: posłanka Zofia Czernow i starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski.

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe powinny być wpisane do katalogu jednostek, których obiekty będą weryfikowane pod kątem dostępności. Skoro przepisy energetyczne, bezpieczeństwa pożarowego, czy bhp obowiązują wszystkie obiekty, to dlaczego z dostępności wyłączono wspólnoty i spółdzielnie? - sygnalizuje problem Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, który na argument, że jest to specyficzny rodzaj własności odpowiada, że są tam obszary wspólne jak klatka schodowa i winda, które są niedostosowane do osób niepełnosprawnych.

Jak przekonują organizatorzy konferencji, przychodzi czas, że w wielu blokach sprzed kilkudziesięciu lat wymienia się windy na nowe i brak wymogów dotyczących dostępności dla niepełnosprawnych, sprawia że wielu zarządców nie zwraca uwagi na ten problem.

Niestety stosuje się dotykowe panele sterownicze w windach, z którymi osoby niewidome, niedowidzące, ale też ludzie starsi - mają ogromny problem z obsługą. To absolutny brak wyobraźni, a koszt odpowiedniego panelu sterującego to różnica ledwie 2-3 tysięcy złotych, co przy koszcie windy 200 tysięcy złotych to żaden problem - podkreśla S. Schubert.

W trakcie telekonferencji o swoich działaniach na rzecz zmiany wspomnianej ustawy mówiła posłanka Zofia Czernow, która ma złożyć z innymi posłami odpowiedni projekt. Ponadto działania wspiera starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski. Wyemitowano również nagrane wypowiedzi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, a także dolnośląskiego marszałka Cezarego Przybylskiego. Wszyscy zapewniają o zrozumieniu tematu i deklarują wsparcie.

Nasz protest wsparło ponad 30 organizacji z całego kraju, w tym Polski Związek Niewidomych, Polski Związek Głuchych, Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych i wszystkie sejmiki - dodał prezes KSON-u.

Twoja reakcja na artykuł?

2
17%
Cieszy
4
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
8%
Smuci
0
0%
Złości
5
42%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy często chodzę w góry?

Oddanych
głosów
395
Często
16%
Czasami
23%
Rzadko
18%
Bardzo rzadko
19%
Wcale
24%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kryminał
Zderzenie przy wylocie na Zgorzelec
 
112
Wypadek na Mickiewicza
 
Ciekawe miejsca
Legendarny listonosz w Karkonoszach!
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group