Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6402
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Kowarach powstał Skansen Górnictwa

Wiadomości: Kowary
Czwartek, 27 listopada 2014, 7:47
Aktualizacja: Piątek, 28 listopada 2014, 7:52
Autor: Mea
Fot. UM Kowary
Torowisko, oryginalny wózek górniczy, ładowarki, wieża oraz skały występujące w Karkonoszach to elementy, na które składa się Skansen Górnictwa, wybudowany przy ul. Jagiellończyka w Kowarach. Nową atrakcję turystyczną można zwiedzać za darmo.

Wkrótce w Centrum Integracji Tradycji Miasta powstanie też sala multimedialna, w której każdy będzie mógł zobaczyć film o historii kowarskiego górnictwa. – Działania te są elementem projektu „Udostępnienie kopalni Bohumir oraz otwarcie skansenu górniczego Kowary - nowe produkty turystyczne na pograniczu czesko-polskim”, który realizujemy razem z partnerem z Czech – mówi Bartosz Lipiński, kierownik Biura Promocji Urzędu Miasta Kowary.

Partnerem Kowar w projekcie dofinansowanym przez Unię Europejską jest Organizacja Pozarządowa Důl Jan Šverma ops z Miasta Zaclerz w Republice Czeskiej. Koszt kwalifikowalny projektu po stronie Kowar to prawie 30 tys. euro, a po stronie czeskiej prawie 330 tys. zł euro. 85 proc. Tych kosztów pokryje unijna dotacja. Reszta to wkład własny partnerów.

- Czesi w ramach tego projektu budują podziemną trasę turystyczną w Jivce, w byłej kopalni miedzi. Nasi partnerzy już wcześniej wybudowali skansen górnictwa, ale nie mieli trasy podziemnej. My z kolei mamy trasę, ale nie mieliśmy skansenu. Stąd powstał pomysł stworzenia wspólnego projektu – wyjaśnia kierownik.

- Skansenu Górnictwa powstał na terenie przy ścieżce edukacyjnej o kowarskim górnictwie przy placu, gdzie organizowane są imprezy kulturalne. Zamontowano tu: torowisko, wózek, ładowarki, wieżę, obudowy chodnika, są skały, występujące w Karkonoszach – mówi Bartosz Lipiński.

Druga część projektu obejmuje wyposażenie sali w Centrum Integracji i Tradycji Miasta zlokalizowanym w budynku przy ul. 1 Maja w sprzęt audiowizualny do multimedialnej prezentacji historii górnictwa w Kowarach.

- Zostanie wydany również wspólny folder i płyta DVD, będą imprezy kulturalne związane z oficjalnym otwarciem obiektu – dodaje kierownik.

Zakończenie wspólnego projektu planowane jest na maj 2015 r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~jakitaki 27-11-2014 8:22
o ja ! no padłem ze śmiechu, co to jest? Skansen? totalna popelina, zero, nic... przewalone unijne pieniądze. za 30 tys eur folder dvd dwa wózki i parę zespawanych kątowników ????
~kowarski koń 27-11-2014 9:32
30 tys euro!!!! Ale ktos sie nachapał,chcialbym zobaczyc szczegolowy kosztorys tej inwestycji. Mea co to za waluta "33 tys. Zł euro"
~gypsy king 27-11-2014 9:39
tam jest jeden wielki skan sen.
~` 27-11-2014 9:46
Może muzeum gruzu dużo c...nów się zjedzie.
~RYSZARD 27-11-2014 9:56
To bardzo dobry pomysł dla uatrakcyjnienia Kowar...które maja swoją historię górniczą. W Kowarach rewitalizować należy też dworzec PKP...bo niestety jego aktualny wygląd szpeci...
~ 27-11-2014 10:16
Bardzo dobry pomysł. Możnna by z całego powiatu zrobić skansen a wówczas dużo dutków wpłyneło by do kasy miasta np. za bilety.
~Leonard 27-11-2014 11:08
Pomysł bardzo dobry. Powinno się korzystać z faktu że Kowary były miastem górniczym gdzie wydobywano uran. Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku żeby wjechać do miasta trzeba było mieć specjalną przepustkę bo na rogatkach stały patrole KGB i sprawdzały kto wjeżdża. Oby tylko nie zniszczyła tego kowarska hołota która niczego nie uszanuje. Może te obiekty przetrwają bo po drugiej stronie ulicy jest komisariat...Trzymam kciuki żeby przetrwały.
~Leonard 27-11-2014 11:13
RYSZARD a pomysł i plan na rewitalizację dworca PKP miał burmistrz Górecki i inwestycja była by zrealizowana ale nasi radni niestety zablokowali środki na ten cel, w efekcie czego nadal ohydny zaniedbany budynek dworca kłuje w oczy mieszkańców i turystów, tak samo jak nowo otwarty zakład pogrzebowy w centrum miasta na środku deptaku.
~jo 27-11-2014 11:26
Brawo dla autora artykułu.... mowa o 330 tys. zł euro. Chyba nie przestane sie dzisia śmiać
~były mieszkaniec 27-11-2014 12:39
Kowary to miasto emerytów, bezrobotnych i sklepów "wszystko po 5 zł". Akurat tam najbardziej potrzebna jest galeria na dworcu i kolejny skansen.
AnonimGall 27-11-2014 12:47
A nie lepiej zwrócić uwagę redaktorce, wysłać maila? No, nieee przecież trzeba kolejny temat obśmiać. Plaga jakaś czy cóś... ;/ Kowary mają wielki potencjał - górnictwo uranu - to ciekawi wiele osób, to jest prawdziwa atrakcja turystyczna. Jeżeli Kowary nie chcą stać się skansenem samym dla siebie to właśnie takie inwestycje powinny robić, no i rozpropagować to. Wtedy i kowarzanie będą mogli zarabiać, a nie tylko narzekać :)
~mocny 27-11-2014 15:14
smieszy mnie to że radni poprzedniej kadencji mówili o rozwoju miasta o turystyce a dworzec wjazd do Kowar wizytówka naszego miasta straszyła i turystów i mieszkańców faktycznie pan Górecki miał plany ale radni bezradni zawsze swoje taka współpraca szkodzi miastu i mieszkańcom morze teraz będzie lepiej będzie współpraca i zgoda
~kowarski koń 27-11-2014 16:10
30 tys euro!!!! Ale ktos sie nachapał,chcialbym zobaczyc szczegolowy kosztorys tej inwestycji. Mea co to za waluta "33 tys. Zł euro"
~emski 27-11-2014 16:40
Szklarska to też skansen. Tylko kolejni chętni do koryta. NIC NIE ROBIĄCY A KASĘ BIORĄCY! Skansen to całe to jeleniegórskie.
~oto z miasta k. 27-11-2014 17:05
Panie Arciuch przestań Pan mulić z tym dworcem w Kowarach. Elki w Kowarach, Mysłakowicach i w całej kotlinie i tak nikt nie lubi za jej arogancję partyjniastwo. Obiecać za nieswoje pieniądze to każdy potrafi. Ps. i znowu może przez "rz"
~gibi 27-11-2014 17:46
AnonimGall i jak zwykle pseudo mondrości kompletnego ignoranta nie mające nic rzeczowego do powiedzenia. Sam wysyłaj meile marudo, nawet tysiącami, zamiast tłuc ciągle bezsensowne posty na forach.
~roga 27-11-2014 18:24
A teraz skansen gornictwa uranu wydobywanego po 1945 niewolnicza praca wiezniow/przeciwnikow systemu "nowej wladzy ludowej".
~MotylaNoga 27-11-2014 18:28
czy tylko ja odnosze wrażenie ze kowary dały sie wyru... wykorzystac czeskiemu partnerowi ?? kpina!!
~ 27-11-2014 19:01
DOLNOŚLĄZAK. Ogromnie rozbudowanej noclegowni z jadłodajnią - Karpaczowi koło Kowar - rośnie konkurencja. Tuż pod Śnieżką. Te dwa miasta powinny się wzajemnie uzupełniać. Kowary to ogrom możliwości dla wzbogacenia oferty turystycznej płn.-wsch. części Kotliny Jeleniogórskiej. Inicjatywa władz miasta to krok we właściwym kierunku.
~Leonard 27-11-2014 20:02
Do autora postu z 17.05 : ja na przykład nie nazywam się Arciuch a z panią Zakrzewską nie mam nic wspólnego. Jestem mieszkańcem tego miasta i tak jak wielu razi mnie ten nieszczęsny dworzec kolejowy, który znajduje się w centrum miasta, przy drodze do Karpacza. Stoi taka rudera już od wielu lat i najwyższy czas żeby coś z tym zrobić. Ale nie, najlepiej tylko siedzieć przed komputerem i krytykować wszystkich...
~ 27-11-2014 20:31
Ad.~Leonard. P.Zakrzewska, jako jedyny poseł z Kotliny Jeleniogórskiej, swoim wystąpieniem w Sejmie zainteresowała polski parlament linią oraz dworcami kolejowymi na trasie Jel.Góra via Łomnica, Mysłakowice, Kowary, Miłków Karpacz. Dzięki jej inwencji wiele sprawa stało się bardziej klarowne dla miejscowych urzędników. Obecnie inicjatywa należy do samorządowców Kotliny Jeleniogórskiej. Konieczne jest współdziałanie pomiędzy "pozytywnie zakręconym" stowarzyszeniem od kolei, Starostwem, Związkiem Gmin Karkonoskich oraz Karkonoską Agencją Rozwoju Regionalnego. Czy te twory urzędnicze potrafią ze sobą współpracować na rzez rozwoju naszego regionu? Czy "Każdy sobie rzepkę skrobie"? DOLNOŚLĄZAK
~ 27-11-2014 20:44
do "~oto z miasta k." Może Pani Elżbiety nikt nie lubi, nie ważne jaki ma charakter, ważne, że jest skuteczna. Gdzie jest tam działa i zawsze widać efekty, jak widać na załączonym obrazku w kowarach. Jak była Wójtową w Mysłakowicach, to gmina wyróżniała się z otaczających ją gmin i miast. Nawet Kowary były sto lat za tą gminą, a widać to było chociażby po stanie dróg, szczególnie w zimę. Ale niektórych tacy ludzie drażnią, bo coś robią.
~narciarz 27-11-2014 21:15
Kowary już dawno byłyby drugim Karpaczem, gdyby nie Karkonoski Park Narodowy, który skutecznie blokuje wszelkie inwestycje narciarskie w tym mieście. Karpaczowi się udało, bo swoje obiekty wybudował jeszcze przed powstaniem KPN-u, Kowary niestety się spóźniły. Popatrzcie od ilu lat mówi się o budowie ośrodka narciarskiego w Kowarach. I co? I d..a! Tymczasem Czesi w jeden sezon wybudowali czteroosobową kanapę na Czoło. A u nas nie dało się tego zrobić przez dziesiątki lat. Czy cietrzewie i inne chronione robactwo mieszka tylko po naszej stronie granicy? Nie, po prostu tam park narodowy jest dla ludzi, a u nas dla garstki urzędasów przyklejonych na stałe do swoich stołków i ich rodzin.
~Orzeł 27-11-2014 21:28
To wrony sklepikach nikt nie lubi. Panią Ele i owszem.
~ksawercia 27-11-2014 21:34
do wpisu z 20:44 A ja słyszałam ,że pani Zakrzewska nie jest tak skuteczna skoro wprowadziła do 15 osobowej rady miasta tylko dwóch radnych/radne. Większość rady będzie więc obojętna, lub będzie w opozycji. Większość radnych z innych komitetów popiera panią Wiśniowską, więc ona jeśli wygra w II turze, to będzie mogła więcej zrobić dla miasta mając większość w radzie. Dlatego jak zostanie burmistrzem pani Zakrzewska konflikty powrócą jak za kadencji jej poprzednika.
~majkapol 27-11-2014 21:42
Zaczęło się od dworca a kończy na P. Zakrzewskiej ale to dlatego chyba że startuje na Burmistrza Kowar. Owszem dworzec szpeci, ale zobaczcie sobie jak szpecą budynki tuż obok Urzędu Miasta i to jest centrum Kowar. Może uporządkować co w pierwszej kolejności rewitalizować.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group