Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 6273
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: W Kowarach powstał Skansen Górnictwa

Czwartek, 27 listopada 2014, 7:47
Aktualizacja: Piątek, 28 listopada 2014, 7:52
Autor: Mea
Kowary: W Kowarach powstał Skansen Górnictwa
Fot. UM Kowary
Torowisko, oryginalny wózek górniczy, ładowarki, wieża oraz skały występujące w Karkonoszach to elementy, na które składa się Skansen Górnictwa, wybudowany przy ul. Jagiellończyka w Kowarach. Nową atrakcję turystyczną można zwiedzać za darmo.

Wkrótce w Centrum Integracji Tradycji Miasta powstanie też sala multimedialna, w której każdy będzie mógł zobaczyć film o historii kowarskiego górnictwa. – Działania te są elementem projektu „Udostępnienie kopalni Bohumir oraz otwarcie skansenu górniczego Kowary - nowe produkty turystyczne na pograniczu czesko-polskim”, który realizujemy razem z partnerem z Czech – mówi Bartosz Lipiński, kierownik Biura Promocji Urzędu Miasta Kowary.

Partnerem Kowar w projekcie dofinansowanym przez Unię Europejską jest Organizacja Pozarządowa Důl Jan Šverma ops z Miasta Zaclerz w Republice Czeskiej. Koszt kwalifikowalny projektu po stronie Kowar to prawie 30 tys. euro, a po stronie czeskiej prawie 330 tys. zł euro. 85 proc. Tych kosztów pokryje unijna dotacja. Reszta to wkład własny partnerów.

- Czesi w ramach tego projektu budują podziemną trasę turystyczną w Jivce, w byłej kopalni miedzi. Nasi partnerzy już wcześniej wybudowali skansen górnictwa, ale nie mieli trasy podziemnej. My z kolei mamy trasę, ale nie mieliśmy skansenu. Stąd powstał pomysł stworzenia wspólnego projektu – wyjaśnia kierownik.

- Skansenu Górnictwa powstał na terenie przy ścieżce edukacyjnej o kowarskim górnictwie przy placu, gdzie organizowane są imprezy kulturalne. Zamontowano tu: torowisko, wózek, ładowarki, wieżę, obudowy chodnika, są skały, występujące w Karkonoszach – mówi Bartosz Lipiński.

Druga część projektu obejmuje wyposażenie sali w Centrum Integracji i Tradycji Miasta zlokalizowanym w budynku przy ul. 1 Maja w sprzęt audiowizualny do multimedialnej prezentacji historii górnictwa w Kowarach.

- Zostanie wydany również wspólny folder i płyta DVD, będą imprezy kulturalne związane z oficjalnym otwarciem obiektu – dodaje kierownik.

Zakończenie wspólnego projektu planowane jest na maj 2015 r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1040
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group