Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 4968
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: W Karkonoszach gondole (nie)realne

Wtorek, 6 listopada 2007, 7:25
Aktualizacja: 14:22
Autor: TEJO
Region Jeleniogórski: W Karkonoszach gondole (nie)realne
Fot. Archiwum
Ostatnią z czternastu podpór budowanej w Świeradowie kolei gondolowej zainstalowano w izerskim kurorcie. Kolejka ruszy za miesiąc. Jest najnowszym produktem austriackiej firmy Doppelmayr, drugim realizowany obecnie w Europie. Karkonoskie kurorty z zazdrością spoglądają na uzdrowisko pod Izerskim Stogiem, które będzie miało tak nowoczesną infrastrukturę.

– Gondola jest w stanie wywieźć w ciągu godziny ponad 2 tysiące osób. Funkcjonować będzie przez cały rok, obsługując zarówno narciarzy w sezonie zimowym, jak i turystów pieszych i miłośników górskich tras rowerowych w lecie – poinformował nas Krzysztof Pik, entuzjasta turystyki z Jeleniej Góry

– Długość trasy kolei wynosić będzie 2172 m, przy wysokości stacji dolnej 620 m n.p.m. i stacji górnej 1060 m n.p.m. i różnicy poziomów 440 m.
Trasa narciarska ma 2500 m długości i zróżnicowany poziom trudności, będzie naśnieżana w sezonie zimowym przez dwadzieścia armatek oraz oświetlona (jazda nocna w godzinach 18–21). Średnie nachylenie trasy 28 procent. Czas przejazdu koleją to osiem minut – dodał.

Turyści, którzy będą w tym samym czasie wjeżdżać na pochodzącej sprzed kilku dziesięcioleci kolejce w Karpaczu, mogą tylko pozazdrościć. Jazda na Kopę trwa 20 minut przy podobnej długości wyciągu.

W Świeradowie na obu stacjach będą bary i restauracje, ponadto na stacji dolnej znajdzie się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego wraz z serwisem narciarskim, kiosk oraz bankomat. Dworce stacji górnej i dolnej będą przystosowane do sprawnego przemieszczania się osób niepełnosprawnych.
W Szklarskiej Porębie i Karpaczu o czymś takim mogą tylko pomarzyć.

Przy okazji wracają propozycję, aby zainteresować się budową kolei gondolowej w Karkonoszach. Konkretnie w Jagniątkowie. – Jagniątków podobnie jak Świeradów ma takie same warunki klimatyczne i wysokościowe do rozwoju turystyki narciarskiej pieszej i rowerowej. Tereny te znajdują się poza granicami Karkonoskiego Parku Narodowego – wyjaśnia Krzysztof Pik.

Różnica jest na korzyść jeleniogórskiej dzielnicy: mamy znacznie atrakcyjniejsze tereny od Świeradowa pod względem turystycznym i przyrodniczym. Nasze miasto graniczy z zimową stolicą Czech.

Czy jest szansa przeforsowania pomysłu i zainteresowania budową potencjalnych inwestorów? Tego nie wie nikt, bo nikt nie próbował idei forsować. Sprawa budowy gondoli na Chojnik w Sobieszowie została kiedyś wyśmiana. Teraz do tematu się nie wraca. Świaradów gondole prawie ma. Jelenia Góra – pozostaje jak zwykle w tyle.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group