Piątek, 10 lipca
Imieniny: Amelii, Antoniego, Filipa
Czytających: 6715
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Jeleniej Górze na targach tłumy w kolejce po pracę zagranicą

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 24 stycznia 2013, 7:15
Aktualizacja: Piątek, 25 stycznia 2013, 7:51
Autor: Angela
Fot. Angela
Około tysiąca osób przyszło wczoraj (23.01) do hotelu Europa w Jeleniej Górze na VII Targi Pracy i Informacji o Mobilności, zorganizowane przez Europejskie Służby Zatrudnienia Eures w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Pracowników w wielu zawodach szukało 16 pracodawców z Niemiec, Austrii, Holandii i Szwajcarii. Polskich przedsiębiorców nie było, a ci którzy przyszli szukać zatrudnienia byli zdeterminowani, by wyjechać „za chlebem” zagranicę.

Na targach spotkać można było ludzi młodych, tuż po szkole, a także w średnim wieku, jak i emerytów, którzy chcieli wyjechać, by dorobić do emerytury lub pomóc dzieciom czy wnukom. Byli tacy, którzy szukali konkretnego zajęcia w swoim zawodzie oraz ci, którzy liczyli na cokolwiek.

- Chcę wyjechać całą rodziną, z mężem i dzieckiem np. do Włoch. Bardzo lubię ten kraj, wyjeżdżaliśmy tam na wakacje, bo sprzyja nam ten klimat. Chcemy wyjechać na stałe – mówiła Monika Eliszewska, która przyszła z dwuletnią Julią i mężem Robertem. - Na targach otrzymałam informacje, jakie są oferty pracy. Dostałam namiary na stronę internetową, gdzie mogę wysłać CV. Znalazłam m.in. ofertę dla kosmetyczek. Obecnie prowadzę swój gabinet, ale chętnie przeniosłabym się do innego kraju, bo tu, nie ukrywam, życie jest trudne – dodała.

Jej słowa potwierdził pan Robert, który szukał ofert dla kucharzy. Mimo że jest to jeden z popularniejszych zawodów w miejscowościach turystycznych, w Jeleniej Górze nie udało mu się znaleźć pracy od roku.
Ze Świeradowa Zdroju na targi przyjechała Danuta Jurecka, która znalazła oferty pracy w hotelarstwie i gastronomii.

- Z zawodu jestem hodowcą koni, ale do wyjazdu zmusiły mnie względy ekonomiczne, jak wszystkich tych, którzy dzisiaj tu przyszli – mówiła pani Danuta. - Wyjazd to trudna decyzja, rozłąka nie jest łatwa, ale jeśli trzeba… to trzeba - dodała.

Do znalezienia pracy stałej potrzebne były nie tyle kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, ile znajomość języka. Podkreślała to m.in. Roksana Jotkiewicz, reprezentująca jedną z firm poszukujących ludzi do pracy w Bawarii.

- Szukamy ludzi do pracy stałej przede wszystkim w zawodach: elektryk, elektronik, hydraulik, mechanik, stolarz, malarz, ślusarz czy spawacz. Warunki są na pewno lepsze niż w Polsce, bo proponujemy 10 euro na godzinę brutto plus dodatkowo około 20 euro tak zwanej diety. Dla pomocników, tych pieniędzy jest trochę mniej. Podstawowym warunkiem jest jednak znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym. Bez znajomości języka nie ma szans na znalezienie pracy w naszej firmie. Dlatego zachęcamy, by ludzie robili nawet podstawowe kursy z języka, żeby potrafili się „dogadać” – mówiła Roksana Jotkiewicz.

Ci, który języka nie znają mogli co najwyżej liczyć na oferty pracy sezonowej. Szukał jej m.in. Piotr Kulka. – Obecnie pracuję w Jeleniej Górze, ale zarobki są tu małe – mówił. - Chcę wyjechać na jakieś sezonowe zbiory dla podreperowania domowego budżetu – mówił Piotr.

Poza pracodawcami z Niemiec, Austrii, Holandii i Szwajcarii na targach byli również doradcy Eures z siedmiu krajów Unii Europejskiej: Włoch, Republiki Czeskiej, Finlandii, Austrii, Holandii, Szwajcarii oraz Niemiec, doradcy zawodowi z Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, pracownicy Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego oraz przedstawiciele Europe Direct.

- Był bardzo duży przekrój ofert pracy. Pracodawcy poszukiwali pracowników produkcji i w rolnictwie, pielęgniarek, opiekunów, ślusarzy, elektryków, elektroników, tokarzy, spawaczy, operatorów wózków widłowych, kierowców, stolarzy, pracowników magazynu, monterów instalacji, pracowników montażu, operatorów maszyn i urządzeń. Dostępne były również inne oferty pracy w ramach sieci Eures – wymieniała Małgorzata Kociuba, p.o. koordynatorki zespołu ds. Eures. - Pracodawcom zależy jednak głównie na tym, by pracownik znał język, mniejszą wagę przykładają do kwalifikacji. Ludzie, którzy języka nie znają będą mieli problem ze znalezieniem ofert nawet przy szerokich kwalifikacjach – dodała Małgorzata Kociuba.

I to potwierdzał przypadek 29-letniego Adama z Jeleniej Góry, który niczego dla siebie nie znalazł. - Mam wiele zawodów. Jestem cukiernikiem, szewcem, malarzem na szkle i nie znalazłem ani jednej oferty pracy. Wychodzę z pustymi rekami i daję sobie spokój – mówił rozczarowany jeleniogórzanin.
Ilu ludzi, którzy przychodzą na targi znajduje pracę? Tego dokładnie nie wiadomo. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy takich statystyk nie prowadzi.

Kolejne targi z udziałem zagranicznych pracodawców odbędą się już 9 kwietnia br. w Zgorzelcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (182) Dodaj komentarz

~Pioter 24-01-2013 7:52
Smutne to ze tak właśnie jest ludzie chcą uciekać tu pracy nie ma a zapenienia ządzących nic nie dają oni dla siebie maja co na to Premier Prezydent przecież to widać co sie dzieje bieda biede goni wielka nie sprawiedliwość w naszym kraju jest kiedy to sie skończy
~...piotr 24-01-2013 8:03
Przecież jest super Jelonka zamieszcza same artykuły o sukcesach powiatu pod którymi nie można się się wypowiadać ,przecież nie ma bezrobocia są same sukcesy szkoda gadać przykre jest to że wszyscy wyjeżdżają a nikt nie walczy o godne życie w Polsce w sumie Ja też tak zrobię po wakacjach bo tu się nic nie zmieni nawet za 100 lat jeszcze 6 lat temu była nadzieja zarobki rosły wszystko się kręciło i mogło dalej przez następne 20-30 lat ale nie spodobało się to partyjnym kacykom bo naród bogaty to naród mądry otwarty na świat myślący niezależny więc wymyślili kryzys dobili gospodarkę finanse ukradli wszystkie owoce naszej ciężkiej pracy i tylko straszenie ,upadlanie ludzi napuszczanie jeden na drugiego szczucie a prawdziwy wróg robi co chce
~ad 24-01-2013 8:04
a wielebny prezydent Complex w Jeleniej Górze jest wspaniale tylko 10 % bezrobocia
~Pioter 24-01-2013 8:09
Własnie Julia Celwiskoza fampa CHuta szkla technicznego Masarnia Dywanówka Orzeł Myslakowice tysiące ludzi pracowało teraz nie ma nic i wiele innych
~puppo 24-01-2013 8:11
marzą się ludziskom eurodolary a umiejętności jakiejkolwiek pracy zero znajomość języka obcego zero pomoc społeczna oooo tak darmozjady brać się za robotę lub otwierać własną firmę tutaj w ojczyżnie-POLSCE,każdy z nich myśli ,że zachód=raj ,a po powrocie rozpacz i upadek mo...lny!!Kasa leży na ulicy, tylko trzeba chcieć i umieć ją znależć i podnieść a nie czekać aż ktoś wam ją da!!!!!!!!!!
~grabiewpo 24-01-2013 8:13
Gdybym musiał wybierać to wolałbym być wybitnym spawaczem, dobrze zarabiającym niż wiecznie bezrobotnym politologiem” – to słowa premiera Donalda Tuska, nowe przesłanie do swojego najwierniejszego elektoratu tzw. lemingów, czyli po krótce – „młodych, wykształconych z większych miast”; wypowiadane w pięć lat po symbolicznym tryumfie Platformy Obywatelskiej, uzyskanym właśnie dzięki zaktywizowaniu najmłodszej części społeczeństwa. Wtedy Ci ludzie – owi zaślepieni blaskiem Słońca Peru – najpewniej wchodzili w dorosłość, opuszczali domowe pielesze, podejmowali studia na – jak im się wtedy wydawało – prestiżowych i dających perspektywę studiach (na politologii, HR, socjologii, prawie…). To Ci ludzie byli paliwem dla Partii w ostatnich latach, pozwalając jej suchą nogą kroczyć w czasach glo
~grabiewpo 24-01-2013 8:18
I jak się dzisiaj mają Ci ludzie czuć?! Oszukani, wy… powiedzmy, że – wyprowadzeni w pole?! Ostatnią pięciolatkę sprzedawali się Partii w zamian za wrażenie przynależności do ludzi wykształconych, znających języki i na pewnym poziomie; ludzi młodych, witalnych, ambitnych i z perspektywami, którzy są zdrową przeciwwagą dla sfrustrowanych emerytów i kaleków bez zębów od Kaczyńskiego; którzy nie muszą wyjeżdżać zagranicę, tylko dlatego że w kraju przez to, że są „gorzej wykształceni i z mniejszych ośrodków”, nikt nie chce im dać więcej, niż 1200 zł brutto. Te same hordy „młodych z facebook’a”, którzy w przeświadczeniu wyższości i poczuciu pogardy dla pisowców zaprzedali się tanio władzy, teraz muszą zadowolić się perspektywą obsługi palnika; taka jest cena za zrobienie ze swojego rozumu i
~Bejbi 24-01-2013 8:23
Niestety w naszym chorym kraju zaczyna robić się coraz większa bieda z miesiąca na miesiąc jest coraz trudniej.Sama osobiście najchętniej wyjechalabym z mężem i dzieckiem do pracy za granicę ,i najchętniej byśmy tam zostali na stałe ,pomimo tego że posiadamy tu własne mieszkanie pozistawilabym to bez zawachania.Niestety możliwości są małe bo nie znamy języków w innym razie już kilka lat by mnie tu nie było.
~SARBLE 24-01-2013 8:25
A prezydent Jeleniej Góry był, aby ocenić realną sytuację rynku pracy w naszym regionie? Jeżeli nie, to proszę mu przesłać ten artykuł, aby przekonał się, jakie bzdury nam wciska :(
~ 24-01-2013 8:28
Oczywiście, że jeśli jest się fachowcem i zna się język, to na zachodzie można żyć lepiej. Ale tylko trochę. O raju można zapomnieć, nie te czasy. Jak ktoś ma łeb na karku poradzi sobie w zakichanej Polsce. I wcale nie trzeba kraść i mieć układów.
~Kryniu 24-01-2013 8:36
"za granicą", a nie "zagranicą". Chcą pracować za granicą kraju, a nie przy użyciu "zagranicy".
~Pioter 24-01-2013 8:42
Biurokracja nas gnębi szpitale nas nie chcą urzedy pracy traktują nas jak intruzów jak tu zyć ządzący mają swoje prawa i przywileje swoich lekarzy swoje pensje swoje komórki za nas płacone swoje wyplaty w tysiącach Pani Kopacz dała teraz swoim ludzia 45 tyś premi kurde zyć nie umierać jak można tak robić w Kraju gdzie jest Bieda
~ 24-01-2013 8:46
SOLIDARNOŚĆ DZIĘKUJEMY CI ZA 1989 I POZOSTAŁE LATA W KTÓRYCH DOPROWADZIŁAŚ DO ROZKRADANIA MAJĄTKU POLSKIEGO I ROZBIORU EKONOMICZNEGO CAŁEGO PAŃSTWA - NIE TAK TO MIAŁO BYĆ. A POLACY POD PRZYKRYWKĄ BEZROBOCIA SA TERAZ USUWANI Z KRAJU I ROBIĄ MIEJSCE DLA PRZYJEZDNYCH Z ... WIADOMO SKĄD NIE TAK TO MIELIŚCIE ZROBIĆ ALE WIDAĆ WOLELIŚCIE SIĘ ZBRATAĆ Z BRAĆMI Z ... NIŻ DBAĆ O PRAWDZIWYCH POLAKÓW
~pa 24-01-2013 8:54
CHCIELIŚCIE PLATFORMĘ OB - TO MACIE. Leccie do tuska na skargę, że jest dobrze ale wy chcecie jeszcze lepiej.
~Pioter 24-01-2013 8:54
Polacy własnie gdzie nasza siła i mądrość maja nas w ... robią z nami co chcą nie można pozwolić na to je walczącym o swoje jkasteśmy narodem WALECZNYM walczącym o swoje ja ja sam wyjde na ulce juz mam doosyć juz dawno mam dosyć
~ 24-01-2013 9:01
BIEDA BIEDA I JESZCZE RAZ BIEDA............
~Purystka 24-01-2013 9:01
Boże, czytasz i nie grzmisz... "ZA GRANICĄ", a nie "zagranicą" !!!
~Pioter 24-01-2013 9:03
rozpemszmy to
~ala 24-01-2013 9:05
zróbmy wreszcie to referendum i pogońmy tego zawiłę,papaja i resztę cwaniaczków którzy mają gdzieś swój region tylko ciepłą posadkę,wysoką pensyjkę...ostatnio wsadzili na ciepły stołeczek kusiaka(z małej z pogardy dla tego ...)--powinien raczej trafić do ... a nie na zastępcę dyrektora instytucji dospraw niepotrzebnych!
~Pioter 24-01-2013 9:08
jestem gotowy wyjścć z transparentem na naszaą calkowitą władze co za nas zyją i biorą za nas pienuiązki a my mamy BIEDE
~do ala 24-01-2013 9:09
no i co ci to da... będą kolejni do pańskiego stołu
~m... 24-01-2013 9:18
jelenia dziura w doslownym tego slowa znaczeniu,od kilku lat wachalismy sie z mezem czy wyjechac "za granice"w koncu decyzja zapadla-jedziemy,najpierw pojechal maz za kilka miesiecy ja z dziecmi jestesmy juz prawie rok i nie bylo dnia zebysmy zalowali.Najwazniejsze jest szczescie naszych dzieci,tutejsze warunki pracy i zycia sprawiaja ze czlowiek bardziej optymistycznie patrzy w przyszlosc,czego nie mozna powiedziec o Polsce.A propo's jezyk to niestety podstawa im lepiej go znasz tym lepsza prace masz.Wiec uczmy sie kochani jezykow:)pozdrawiam forumowiczow.
~m... 24-01-2013 9:20
jelenia dziura w doslownym tego slowa znaczeniu,od kilku lat wachalismy sie z mezem czy wyjechac "za granice"w koncu decyzja zapadla-jedziemy,najpierw pojechal maz za kilka miesiecy ja z dziecmi jestesmy juz prawie rok i nie bylo dnia zebysmy zalowali.Najwazniejsze jest szczescie naszych dzieci,tutejsze warunki pracy i zycia sprawiaja ze czlowiek bardziej optymistycznie patrzy w przyszlosc,czego nie mozna powiedziec o Polsce.A propo's jezyk to niestety podstawa im lepiej go znasz tym lepsza prace masz.Wiec uczmy sie kochani jezykow:)pozdrawiam forumowiczow.
~Rico 24-01-2013 9:43
Po pierwsze tam nie było żadnych pracodawców tylko przedstawiciele różnych agent,biur zajmujących się problematyką zatrudnienia w poszczególnych krajach, pozyskiwaniem pracowników i udzielających różnych informacji na temat zatrudnienia w tychże krajach.Rozdawano przykładowe wzory jak przygotować CV-kę w j.niemieckim.Widziałem ,że b.mało osób szukających tutaj możliwości złapania dla siebie jakiejś pracy operowało w stopniu komunikatywnym j. niemieckim.Fakt ,że jest zapotrzebowanie w bardzo wielu zawodach b.wielu pracowników .Wniosek z tego wypływa taki ,że urzędy pracy i instytucje państwa je wspierające finansowo powinni natychmiast uruchamiać dofinansowanie kursów językowych ,a w przypadku braku takich możliwości ludzie sami powinni w miarę możności natychmiast to rozpocząć.
~bbxz 24-01-2013 9:47
to powinno byc karalne bo to jest pomocnictwo w procederze handlu ludzmi zakamuflowanym jako targi pracy, Wladzo wez sie za odbudowe przemyslu w naszym miescie , bo kim bedziecie rzadzic za pare lat skoro wszyscy chca wyjechac. Tu juz hula wiatr po godzinie osiemnastej, a przy takim podejsciu wiatr bedzie hulal przez 24 godziny, czy o to wam chodzi by oproznic to miasto z mlodych , a starszych wykonczyc podatkami
~17sqandal 24-01-2013 9:51
i ja rozmawiając z wieloma znajomymi powtarzam języki ponad wszystko , każdy powinien znać przynajmniej dwa języki obce wtedy w razie czego łatwiej dostac prace za granicą . Młodzi uczcie się języków to podstawa w tym kraju bo dobrze to tu ( i kto by nie rządził ) nigdy nie będzie > Gdzie są swiązki zawodowe gdzie solidarnośc , w kraju bieda az piszczy a Oni ( związki ) co? .... ano mają cieple stoleczki więc ICH pilnują , masakra !!
~ 24-01-2013 10:02
Do 09.34- zazdrosc ci pupe sciska i piszesz p...ly. Wyobraz sobie, ze za granicami Polski mieszkaja rowniez Polacy, ktorzy maja bardzo dobre stanowiska pracy. To kwestia wyksztalcenia, znajomosci jezyka i moze troche szczescia. Zycze moim Rodakom, by szukajac prace za granicami znalezli cos fajnego i by w podskokach opuscili ta brudna Jelenia Dziure, bo zu bedzie coraz gorzej.Uczcie sie jezykow i pakujcie walizki.
~simson 24-01-2013 10:07
Ja myślałem że to będą oferty pracy w polski eh ten urząd jak zwykle wprowadził mnie w błąd Żal pl
~ 24-01-2013 10:09
opiekunki czyli podcierajdupy do tego dazy niemiec i szwajcar by z nas zrobic niewolnikow, oni wola uzywac zycia niz podetrzec dupe matce lub ojcu wlasnorecznie, a wyglodzony i otepialy Polak na wszystko sie zgodzi. Nasza Wladza wszystko robi by polak poczul sie godny przy niemieckim lub szwajcarskim nocniku, zawsze to prestiz dla Polski ze Niemcy i Szwajcarzy maja takie zaufanie do Polakow, ze chetnie oddaja im w opieke nocniki czesto drozsze niz u nas najnizsza emerytura. Brawo dla Urzedu, Brawo dla Rzadu,.
~hhh 24-01-2013 10:09
Ludzi tłum bo tak wspaniale gospodarzy nasze kochane PANSTWO!!! Jest tak dobrze,ze ludzie na potege chca uciekac z tego przepieknego landu.szkoda gadac trzeba wiac
~R.Kiełek 24-01-2013 10:13
"DLA CHLEBA PANIE DLA CHLEBA"...Taka niestety smutna jest to rzeczywistość..."OSTATNI GASI SWIATŁO"...w regionie pozostają tylko renciści, emeryci i "zielone ptaki" Pytanie... kto ich utzyma ? I co robią w tym temacie władze ? Gdzie oferty pracy z miasta i regionu ? Oj..żle to wszystko wróży...
~R.Kiełek 24-01-2013 10:18
"DLA CHLEBA PANIE DLA CHLEBA"...Taka niestety smutna jest to rzeczywistość..."OSTATNI GASI SWIATŁO"...w regionie pozostają tylko renciści, emeryci i "zielone ptaki" Pytanie... kto ich utzyma ? I co robią w tym temacie władze ? Gdzie oferty pracy z miasta i regionu ? Oj..żle to wszystko wróży...
~ 24-01-2013 10:22
"70 procent Polaków ma poważne kłopoty ze znalezieniem pracy w Polsce. Wyjeżdżają więc za chlebem za granicę. Najpopularniejszym kierunkiem nie jest już Wielka Brytania, a Niemcy. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych na zlecenie Agencji pracy OTTO Work Force. Ankietowani pytani o perspektywy zatrudnienia nie mieli pewności co do tego, czy uda im się znaleźć pracę w Polsce. Część z nich miała też obawy, czy uda im się znaleźć zajęcie za granicą. Rozpoczęcia kariery na obczyźnie najmniej obawiały się osoby pomiędzy 18. a 30. rokiem życia, a także ci ze średnim wykształceniem i studenci. W możliwość podjęcia zatrudnienia za granicą nie wierzą natomiast osoby z najniższym wykształceniem. Jeśli decydujemy się na pracę zarobkową za granicą, to najchętniej wybieramy Niemcy."
~ 24-01-2013 10:25
Oj doczekalas sie ojczyzno Nasza losu swoich Polakow. Gornolotne zapewnienia o Japonii ,mleku i miodzie staly sie bajka. Kto, zapytuje, KTO! przez trzydziesci lat wolnosci puscil ten kraj z torbami? Widac ludzi u sterow, kim sa? Jakie maja zamiary, bo napewno nie poprawe Polakow, jak dotad widac - tylko SWOJA. Wstyd, ludzie opuszczaja ten piekny kraj jakby wypedzeni tylko dlatego by godnie zyc. Nasza ojczyzna juz tego nie zapeni nikomu z mlodych pokolen. Rzadzi post komunistyczny beton zwany PO, SLD, I .. WIE JAK JESZCZE. Sa to malwersanci i klamcy, co widac z ostatnich poczynan ad z Kusiakiem, to co zrobila marszalek sejmu, zachowanie sie prokuratury, mnozyc mozna burdel i bezprawie. Gdzie wiec zycie Nas Polakow?
~ 24-01-2013 10:27
Poloki!!!!! pszechocie na nasza strona. Zapewnimy wam dobre traktowani, wam i waszym rodzinom. Polok !!!i! nie bycie głupie, Pszechocie na nasza strona! Poloki nie bycie głupie.....!!!!
~ 24-01-2013 10:33
Do 10:09: ani Szwajcar, ani Niemiec do niczego nie dazy. Jest demokracja. Nie ma juz robot przymusowych. Kto nie chce pracowac, zostaje w PL i pracuje za 1500 zlotych, albo wcale, jak kolezanka z godziny 10:27. Przeciez mozna sie w Jeleniej Gorze fajnie nudzic przy komputerze i zyc z zasilku. Nikt nikogo nie zmusza. Ostatni wpis z godz. 10:27 swiadczy o poziomie niektorach Rodakow. Takich oczywiscie ani Szwajcar, ani Niemiec ani nawet...Burkina Faso nie chca.
~Bury 24-01-2013 10:40
Może ktoś z piszacych i gromiących ma pomysł na zakład pracy opłacalny i nieszkodliwy dla środowiska. Wysokie czynsze za uzytkowanie lokali ! To kazdego wykonczy! potrzeba PILNIE prawnych rozwiazań żeby pomóc poszkodowanym ajentom np w sklepach Żabka. Ludzie oszukani popełniaja samobójstwa i kto o tym mówi? pod rozwagę!!!
~też jadą 24-01-2013 10:47
A co na tą eskapadę kler katolicki? Jednak obrotny kler wam nie odpuści. Słyszałem, że za wyjeżdżającymi Polakami włóczą sie też księża.
~Gość 24-01-2013 10:53
kto jeszcze wierzy temu Zawile że tyle robi dla tego miasta ,Żenada takich wybierać na prezydentów ,poczekajmy jak rozwalą jelfe do końca co wtedy Zawiły na to i jak będzie się tłumaczył w tych mediach jeleniogorskich ,czy znowu powie że robił wszystko ,szkoda słów to miasto wymiera>>>>>>>>>
Niggers™ 24-01-2013 10:54
Do Szkoły Języka się uczyć, a Pracy w Europie Wiele ! ! !
~ 24-01-2013 10:56
właśnie Niggers, niech się uczą ... a nie biadolą tutaj...
~ 24-01-2013 10:56
DOLNOŚLĄZAK. To znakomita wiadomość. Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego już od miesięcy szkoli kadrę dla potrzeb ponadregionalnych. Reformatorzy ze styropianowego związku i ugrupowania polityczne z ich woli powstałe, mogą czcić sukces. To dopiero początek. Ciąg dalszy nastąpi. Znakomici pedagodzy, politolodzy, absolwenci inżynierii społecznej, socjolodzy i socjotechnicy zostają w kraju. Jestem przekonany, że PiS i PO będą kontynuowały reformę kraju, którą wspólnie zapoczątkowały w 1997 r. w ramach Akcji Wyborczej SOLIDARNOŚĆ.
~Do 10:33 24-01-2013 11:00
Wstydź się tego, co napisałeś! Nudzić się przy komputerze i zasiłku?! To co piszesz, świadczy wyłącznie o Twoim poziomie... nie masz pojęcia, jak ludzie żyją...i nie wycieraj sobie ust demokracją. Demokracja zamieniła się u nas w fasadę i fikcję. Jest naszą tragedią, że ludzie muszą jechać do innych krajów za chlebem i wykonują tam najczęściej proste czynności.Pracują w zawodach, którymi miejscowi pogardzają i w których pracować nie chcą!
~do 11:00 24-01-2013 11:03
bardzoś dobrze jej napisał-a, bardzo....bravo...bravissimo, należało się ...
~ 24-01-2013 11:04
bo ona lubi sie nabijać z biednych ludzi
~ 24-01-2013 11:11
Cd. z 10:56. Młodzież ze zreformowanego kraju ucieka. Pora zająć się pomarszczonymi. Kiedy w J.G. uruchomiony zostanie dom opieki społecznej dla starców? Pomieszczenia poszpitalne w Cieplicach doskonale się do tego nadają. Przecież około 25% mieszkańców J.G - to seniorzy. Czy prezydent zamierza powołać Pełnomocnika d/s Seniorów. Jestem przekonany, że szef od dialogu społecznego przyjmie na siebie to zadanie. DOLNOŚLĄZAK.
~Wasyl 24-01-2013 11:13
Młodzi ludzie aktywnie wspierają władze z walką ze stopą bezrobocia... Wyjeżdzają i zmnieszają...
~ 24-01-2013 11:14
Dolnoślązak, mam pytanie (z innej trochę beczki): dlaczego Ty nigdy nie wpisujesz swojego nicka tam gdzie należy, tzn u góry? Normalnie spokoju mi to nie daje. Proszę o odpowiedź.
~ 24-01-2013 11:16
Dziwna sprawa, bo dzisiaj mówili rano w radiu Wrocław że JG jest na drugim miejscu w regionie jeśli chodzi o bezrobocie...
~ANonimowa 24-01-2013 11:20
tiaa ja sie pytam gdzie Ci młodzi bo na zdjeciach średnia wieku 35-40 :) poza tym lepiej robić u Niemca czy Holendra skoro w JG nie dają umów :) ale nikt tego nie sprawdza ja się pytam czemu urząd pracy nei wspołpracuje z PIPem ??!!bo gdzie sie pojawia PIP tam pracodawca umowe daje bo jest do tego zmuszony !!! w Polce nie mozna stworzyc ani rodziny ani zapewnic jej bytu wiec lepiej jej nie zakładac albo lepiej wyjechac zagranice i tam ją załozyc przynajmniej bedziemy miec pewnosc ze socjal nas wspomoze :)
~Obywatel_ 24-01-2013 11:32
Matki z małymi dziećmi szukające pracy zagranicą bo tu w Polskiej Jeleniej Górze nie mogą znaleźć godnej pracy. To naprawdę smutne że w taki sposób traktuje się matki Polki w Polsce.
~jeż 24-01-2013 11:33
Rewolucję ustrojową robili ludzie pokroju Romaszewskiego i podobnych typów, zaś skutki są widoczne.Poglądy takie jak te o 10,25, to wynik totalnego ogłupienia solidarnościowo-rydzykowej propagandy.Szkoda tego panstwa, bo perspektywy są " łupkami" pisane
~ 24-01-2013 11:48
W Austrii pracodawcy nie opłaca się zatrudnić na czarno ,bo kara wynosi 5000 euro a u nas traktuje Cię jak śmiecia ,dziś ty jutro kto inny.
~ala 24-01-2013 11:51
Polskich przedsiębiorców nie było !!!!!!!! WSTYD !!!!!!!!!! i co na to wladze Jeleniej Góry ?????? dobrze ze przynajmniej oni maja prace i place!
~ 24-01-2013 11:59
raz ala, raz jeż.... ludzie zdecydujcie się jak się nazywacie
CН.W.D.P. 24-01-2013 12:10
WIDZĄC UMIEJĘTNOŚĆ POSŁUGIWANIA SIĘ PISMEM PRZEZ ZDECYDOWANĄ WIĘKSZOŚĆ AUTORÓW TUTEJSZYCH WPISÓW NIE DZIWI FAKT POSIADANIA PRZEZ NICH ZAROBKÓW NA POZIOMIE PONIŻEJ 1500 PLN ALBO TEŻ NIEPOSIADANIA ICH WCALE... ... FAKTYCZNIE POZOSTAJE PRACA ZA GRANICĄ, BO DO WYRYWANIA MARCHEWKI BĄDŹ ZMYWANIA PODŁÓG UMIEJĘTNOŚĆ PISANIA NIE JEST POTRZEBNA...
~luzblus 24-01-2013 12:11
targi niewolników ;)
CН.W.D.P. 24-01-2013 12:12
A TY, chello, ZAŚ ROBISZ Z SIEBIE WARIATA... KRĘCI CIĘ TO??
~ 24-01-2013 12:19
wcale
CН.W.D.P. 24-01-2013 12:26
A MNIE KRĘCI... ☺☺☺
~Karpaczanka22 24-01-2013 12:27
Milena,a ty co tam robisz?Już się napracowałaś w Karpaczu,z resztą gdzie ty nie pracowałaś,chyba nie ma takiego miejsca na kuli ziemskiej.Taka jak ty to długo miejsca nigdzie nie nagrzeje w jednym miejscu.
~ 24-01-2013 12:31
CHWDP, tu są same cienkie bolki co to marzą o kopaniu kartofli za Odrą, albo równie zabawni ci co to krzyczą że: Nigdy w życiu. Ojczyzna sie stacza.
CН.W.D.P. 24-01-2013 12:38
NO, PRZECIEŻ... GRUBE BOLKI ZAJĘTE SĄ PRACĄ - NIE MAJĄ CZASU NA JELONKOWE SPORY...
~ 24-01-2013 12:38
DEPOPULACJI POLSKI CIĄG DALSZY
~Agnieszka730 24-01-2013 12:41
jakbym miała emigrować to już lepiej do Rosji lub przynajmniej Białorusi tam nie ma klękania przed ue i usa nie ma gmo i kobiety na emeryturę idą w wieku 55 lat a nie 67
~ 24-01-2013 12:44
do 12.31 a o czym ty marzysz? tak z ciekawosci sie pytam.Bo chyba nie o tym, by postarac sie o jakakolwiek prace i przestac 24h/dobe klikac na Jelonce. PS. Nie znam, nikogo, kto "za Odra" kopie kartofle. Moze ty bedziesz pierwsza i skonczysz kariere jelonkowego trolla? Sprobuj.
~ 24-01-2013 12:44
Agnieszko i benzyna jest tam po 60 gr. Raj na ziemi. Tylko zimnica straszna, ale mozna walonki kupic i po kłopocie.
CН.W.D.P. 24-01-2013 12:46
Vikusiu, ALEŻ TO, ŻE TY NIKOGO NIE ZNASZ, ŚWIADCZY TYLKO O TYM, IŻ TY NIKOGO NIE ZNASZ... TAK TRUDNO POMYŚLEĆ...
~ 24-01-2013 12:47
Niemczurko, Zadałaś pytanie na które odpowiedzi nie zrozumiałabyś...
~dp 24-01-2013 12:56
Marcin Zawiła na spotkaniu z młodzieżą powiedział "W Jeleniej Górze zostaną tylko Ci, którzy tak jak on kochają Karkonosze".
~eva 24-01-2013 12:56
BO MY POLACY NIE POTRAFIMY SOLIDARNIE PROTESTOWAC, WYJSC NA ULICE I POKAZAC ZE NAM JEST ZLE TYLKO PLACZEMY W CZTERECH SCIANACH BO WSTYD POWIEDZIEC ZE JEST SIE GLODNYM I NIE MA NA CHLEB... RZAD O TYM WIE I BEDA TO WYKORZYSTYWAC DOPOKI NIE ZACZNIEMY UMIERAC Z GLODU...
~boli 24-01-2013 13:05
mlodzi juz dawno wyjechali , ci na zdjeciach to ludzie w sredinm wieku , niedlugo w Polsce zostana sami emeryci... I na co bylo krew przelewac w powstaniach ? zeby teraz wszysycy musieli wyjechac za chelebem. To juz lepiej by nam wszystkim bylo urodzic sie w Niemczech ? Austri czy Rosji
~ 24-01-2013 13:08
Milena idz do jakiej roboty, bo nudna sie robisz na tej Jelonce.
~ 24-01-2013 13:10
CHWDP, nazywasz się Milena? ładne klocki.....
~Bambo 24-01-2013 13:12
Szkoda, że po fakcie podaje się takie informacje....Czy Pan Prezydent też tam był? W końcu do końca kadencji nie wile czasu już pozostało....
~ 24-01-2013 13:15
Weź udział w referendum! Wypowiedz się czy władze Jeleniej Góry powinny zostać odwołane. http://tnij.org/referendum_jg
~glob troter 24-01-2013 13:17
cytat jednej z uczestniczek "Chcę wyjechać całą rodziną, z mężem i dzieckiem np. do Włoch. Bardzo lubię ten kraj, wyjeżdżaliśmy tam na wakacje, bo sprzyja nam ten klimat." Naiwność i brak znajomości tamtejszego rynku pracy na poziomie dziecka ze żłobka.
~erger 24-01-2013 13:18
a kto to jest mularz??
~ 24-01-2013 13:20
o co ci chodzi glob troter? Kobita zna kraj, podoba jej się, klimat ok.... wrzeszczący Włosi jej nie przeszkadzają... niech jedzie, co się czepiasz. Może kartkę chociaż przyśle, albo paczkę... kto wie.
~ 24-01-2013 13:26
O matko, chello. Twoje wpisy sa coraz durniejsze.Wszystko, co zagraniczne jest zle, a wszystko, co polskie jest cacy? Rozne sa motywacje, by opuscic Polske. Jesli ona tak ma, ze lubi wloski kimat- niech jedzie.Znam wielu Polakow zyjacych we Wloszech i niektorzy sa bardzo szczesliwi. Dla kazdego cos milego. Ty na ten przyklad lubisz blokowisko i laptopa, paczke fajek, herbate z cytryna i jazdaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!moze bys tak do roboty poszla?
~ 24-01-2013 13:32
Niemczurko, zaczynam podejrzewać na poważnie że ty nie umiesz czytać, a umiesz tylko pisać (i to nie tęgo). Zacytuj może gdzie ja jestem jej wyjazdowi przeciwna. Czekam na cytat. A laptopa lubię, w bloku nie mieszkam, nie palę i faktycznie lubie herbatę z cytryną.
Vikusia z Niemiec 24-01-2013 13:38
Takie rzeczy, to tylko w polsce, bo u nas w Niemczech takie rzeczy sa nie do pomyslenia, bo polska, to jest smutny kraj i ludzie tu sa smutni, a Niemcy, to jest porzadny kraj i ludzie tu u nas, w Nemczech, sa porzadni. i u nas w Niemczech takie rzeczy sa nie do pomyslenia, zeby porzadny Niemiec nie mogl znalesc pracy w swojej ojczyznie i musial wyjwzdzac z ojczyzny na obczyzne, bo takie rzeczy tylko w smutnej polsce, ze czlowiek musi opuszczac swoja ojcyzne i wyjezdzac na obcyzne, bo u siebie w ojcyznie zdycha z glodu. Wiecej tu nie psyjade i tyle!!!!!!
~ 24-01-2013 13:40
jak tu cię chwdp nie lubić? jak? :)
~oko 24-01-2013 13:40
NIECH ZYJE PO I CI Z WYPRANYMI MUZGAMI CO NA NICH GLOSUJA ... PROPAGANDA ICH SUPER DZIALA...ZAKLAMANIE JAREK ZLY PO DOBRE A POLSKE ZAORAC ...i LUDZIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! POBUDKA !!! MACIE OCZY I ROZUM .... ZROBMY Z SIEBIE C DALEJ GLOSUJCIE NA PO WYPRANE MUZGI ... ZOSTANA slimaki a ci co oddali zycie za POLSKE niech wam wybacza ... 20 lat to gora i po POLSCE SMUTNE ...
CН.W.D.P. 24-01-2013 13:43
chello, JAK TU MIEĆ O TOBIE ZDANIE INNE, NIŻELI TAKIE SAME, JAK O Vikusi?? NO JAK??
~ 24-01-2013 13:43
W JG twórzcie miejsca pracy a nie zsyłajcie nas na roboty przymusowe jak naszych dziadków.
~ 24-01-2013 13:47
13:43 >brachu, ale to nie wojna, oni płacą za te roboty.... przespałeś 70 lat, pobudka. Pakuj walizę i naaaaaa zachóddddddd....
CН.W.D.P. 24-01-2013 13:51
NIE MÓW DO MNIE "BRACHU"... MILENA MI MÓW...
~ 24-01-2013 13:54
DTWA( d...lne Towarzystwo Wzajemnej Adoracji).Ale za to bezrobotne i z podniesiona glowa.Tak u was jest, bo.....TAK u was bywa (czytaj poprzednie wpisy Rodakow). Zycze powodzenia. Naprawde.
~ 24-01-2013 13:55
Coś sie rehabilitantka zapowietrzyła....Hej rehabilitantko odpowiadaj na pytanie. Milena, a ty się nie wtrącaj....
~ 24-01-2013 13:57
do 13:54 >jak nie pasuje to wypad stąd
~beee 24-01-2013 14:00
No właśnie , języki obce.Wiele od nas zależy : pracowitość i determinacja. Problem w tym,że języki dominujące w świecie należą do rodziny j.germańskich i wymowa głosek w tych językach wymaga innego ułożenia aparatu mowy niż w polskich. Tymczasem , póki co , uczy się nas metodą dżwiękonaśladowczą.Muczenie muuu takie jak krowa nie znaczy ,że jest to zrozumiałe dla krowy, Ukuto termin "polskiej angielszczyzny", w kraju na lokalnych egzaminach owszem, owszem, ale za granicą jak rozmowa z krową.Nie jestem językoznawcą,ale rodzicem,który borykał się z pewnymi problemami swojego dziecka.I dziwi mnie to, ze podstawowa umiejętność wykorzystania aparatu mowy w procesie nauki obcego języka dopiero przedstawiana jest studentom studiów językowych.Stydenci ci już mają swoje nawyki nie zawsze do
~ 24-01-2013 14:02
beee> marnujesz sie tutaj, powinnaś być filologiem jakim...powaga aż wcisneło mnie w fotel
~ 24-01-2013 14:04
TO TY MASZ FOTEL?????????????Na-PRA-WDE??????????? wow!!!!!!!!!!!!!!
~ 24-01-2013 14:07
co ja mam to ty się nie interesuj
~ 24-01-2013 14:10
DO EVY- nie podpuszczaj tylko wyjdz jako pierwsza z transparentem i protestuj inni sie przyłacza sie gdy zobacza ze sama walczysz. my polacy lubimy pomagac samotnym, wiec daje glowe ze po skonczonej pracy wielu stanie z toba do walki o lepszy los,
CН.W.D.P. 24-01-2013 14:11
HEHEH... chello, MUSISZ W FOTELU SIEDZIEĆ!! A JA SOBIE TUPTAM ALEJĄ PIERWSZEGO MAJA I KOMENTY SADZĘ... ALBO INNA PARA KALOSZY NA NOGACH, A PORTAL W KIESZENI...
~ 24-01-2013 14:14
Milena, a u mnie słońce świeci od 3 godzin za to i się nie chwalę.
~beee cd 24-01-2013 14:19
dobre, a w zasadzie złe. Ci studenci są potem filologami uczącymi dzieci i młodzież ,jakiej angielszczyzny ,np ? Wiadomo . Wiadomo też,że nauka języka przebiega nie tylko na podstawie słuchania, dziecko się uczy ,patrząc jak mowi jego rodzic i otoczenie.Druga kwestia ,to wiek. Bardzo istotny dla procesu nauki mówienia językiem własnym czy obcym jest a...lizator słuchowy. Kształtuje się on do 12 roku życia. I w tym to okresie i tylko w tym można złapać melodykę języka i wymowę, potem ewentualne postępy zyskuje się przez katorżniczą pracę.Czyli szanowni rodzice i dziadkowie , dziecko jak najwcześniej , w sposob bierny-bawiąc się, powinno mieć kontakt z językiem obcym , jeśli myślimy poważnie o jego przyszłości.Poza tym takie fizdrygałki jak rytmika i umuzykalnienie mają istotne znaczenie
~ 24-01-2013 14:21
he he he..szabrowniku. Czy ty wiesz, Milenka, co ty piszesz? zdemaskowali cie i sie pienisz? Nie ma potrzeeeebyyyy...."Nic sie nie staaaaaloooooooooooo...."......
~memfis 24-01-2013 14:21
Co sie dziwic ze tyle ludzi chce uciekac... ja bardzo chce zostac bo kocham ten kraj (ale jego walory turystyczne i piekne miejsca). Z praca i z zyciem juz niestety gorzej. Trzeba sie niezle naglowic zeby dotrwac do konca miecha. Ale inne kraje maja jeszcze gorzej, nie mowie tylko o Europie. Jest jedno pocieszenie, ktore pozwala przetrwac wiekszoscia polakom tzn Biedronka:)
~ 24-01-2013 14:23
beeee> dla mnie git, gdybym była kuratorem to od jutra zasuwasz w szkole...18g /tygodniowo+ wakacje i ferie
~ 24-01-2013 14:28
beee- dobrze prawisz. Bardzo interesujace. Poniewaz ja przyjechalam tu przed 12 rokiem zycia- gadam po niemiecku bez akcentu. Zylam wiele lat w Holandii. Mowie biegle, ale juz z akcentem.Ciekawe, co piszesz.Zgadza sie co do joty, dzieki. PS nie przejmuj sie wpisami niby..."krytycznymi". Ona , ta krytykantka mowi biegle po polsku. Moze nawet bez akcentu (chyba, ze taki wsiowy).I zabiera glos na temat, o ktorym nawet nigdy nie slyszala. Dzieki za ciekawy tekst.
CН.W.D.P. 24-01-2013 14:29
OWCO, A MNIE a...lIZATOR SŁUCHOWY WCALE SIĘ JESZCZE NIE WYKSZTAŁCIŁ... MOŻNA MI WYĆ DO UCHA I NIC NIE SŁYSZĘ... TO ZNACZY ŻE ILE MAM LAT??
~beee 24-01-2013 14:38
niestety 14.02 chello, nie jestem filologiem, ale inż. z I stopniem naukowym mgr i jednocześnie matką dziecięcia (teraz już studentki ) z problemem a...lizatora słuchowego,przez pedagogów i filologów z góry przekreślonym.Wiadomo , dla swojego dziecka robi się wiele, nawet sięga się do wiedzy autorytetami,zastrzeżonej.Na tym portalu piszę i głupio jak niektórzy, i z refleksją, ale jeśli mogę choć jednej osobie życzliwie pomoc ,to to czynię.Jeśli ktoś ma dylemat, czy zapisać dziecko na język w przedszkolu czy szkoda dziecka ,bo niech się bawi, lub pieniędzy,to jednak namawiam na ten koszt.Warto.
~ 24-01-2013 14:39
niemczurko, ustalmy w roku jeden dzień, dosłownie JEDEN, kiedy nie będziesz opowiedać kiedy przyjechałaś i jak gadasz, zgoda? dużo nie żądam. Należy się to wszystkim tutaj jak psu buda.
~donek z peło 24-01-2013 14:43
Obiecuje wam moje drogie LEMINGI że jak mnie jeszcze raz wybierzecie a nie spełnie obietnic to jeszcze raz wam obiecam. Głosujcie dalej na PEŁO by żyło się lepiej ha ha
~ 24-01-2013 14:43
beee...dobrze mowisz. Ale w Polsce to temat trudny do przeskoczenia. Jezyki obce w tym kraju traktowane sa po macoszemu, ostatnio ta madra osobka (druga chello) wyskoczyla na mnie, ze przeciez niemieckie kelnerki tez po polsku nie mowia. Ano nie mowia (=szkoda!), ale kazdy Niemiec mowi po angielsku, bo tam ucza od podstawowki i angielski jest codziennie. Potem szkola srednia i studia- caly czas jezyk obcy na bardzo wysokim poziomie. Kiedys ogladalam polskiego "Idola". Spiewaja tam czesto-gesto po angielsku, ale z taki dziwnym "akcentem", ze ZADEN Anglik, Amerykanin ich nie zrozumie.Masz racje, z tym co piszesz.
~mucha 24-01-2013 14:49
Co tam praca mamy przecirz piękne stadiony zrobimy sobie igrzyska
~` 24-01-2013 14:53
no piękne i najdroższe ten w stolicy 2 000 000 000
~beee 24-01-2013 15:05
CH.W.D.P wiesz, nie powiem ci ze jesteś ....ale SKOP. Wiesz jaka różnica? I mogłabym na tyle. Ale skorzystam z okazji. aby tobie albo Komuś wyjaśnić tak mniej więcej o tym a...lizatorze z myślą, że nie koniecznie tobie ( bo za póżno ) może się przydać takie mikro info.W twoim przypadku po 1. należałoby zgłosić się do laryngologa,który zajmuje się słuchem fizycznym. Mnie on wyjaśnił to na podstawie starej telefonii, jest aparat telefoniczny, przewód do niego i słuchawka. Laryngolog zajmuje się właśnie uchem, małżowiną uszna, i przewodami znajdujacymi się w uchu. Dawniej aby skontaktować się ze światem potrzebna była centrala. Centrala to mózg. a...lizator słuchowy leży w mózgu.A to już neurologia.Jeżeli w twoim przypadku laryngolog nie widzi choroby , to sprawą zajmuje się neurol
~ 24-01-2013 15:05
skromne masz marzenia
~ 24-01-2013 15:12
Laat me met rust....teraz bylo z akcentem, bo po holendersku.Moze sie wreszcie obrazisz i przestaniesz do mnie pisac? takie mam marzenie.
CН.W.D.P. 24-01-2013 15:14
ALEŻ KOCHANA OWIECZKO... NA OWIECZKACH CO NIECO SIĘ KUMAM, BOWIEM W CZASACH SWEJ MŁODZIEŃCZOŚCI PODCZAS WAKACJI ZATRUDNIAŁEM SIĘ W PAŃSTWOWYM GOSPODARSTWIE ROLNYM W CHARAKTERZE OBSERWATORA STADA OWIEC ORAZ BYDŁA... WIEM WIĘC CÓŻ SOBĄ REPREZENTUJE SKOPEK, MIMO IŻ W OBSERWOWANYM PRZEZE MNIE STADZIE NIE BYŁO ANI JEDNEGO. CO ZAŚ a...lIZATORA, TO DALEJ NIE POJMUJĘ, BĄDŹ NIE UDAŁO CI SIĘ W ZROZUMIAŁY SPOSÓB PRZEKAZAĆ TREŚCI SWEGO TWEGO KOMUNIKATU... POSTARAJ SIĘ WIĘC BARDZIEJ, A WDZIĘCZNOŚĆ SWĄ OKAŻĘ CI...
~tera 24-01-2013 15:18
hmmmm...obserwator .... Nawet mi to imponuje. Wiedzialam, ze w tobie cos jest. TERA wiem co.
CН.W.D.P. 24-01-2013 15:21
Vikusiu, PODSZKOL TROSZKĘ POLSKA MOWA, BO WIDAĆ, IŻ NIE KUMASZ RÓŻNICY MIĘDZY RZECZOWNIKAMI, PRZYMIOTNIKAMI I INNYMI TYMI TAKIMI...
~chwdpe 24-01-2013 15:24
jakbyś się uczył z tajnych kompletów to też byś wielu rzeczy nie kumał...co się dziwisz.... z kaset polski zna
~beee 24-01-2013 15:26
cd.do CHWDP sprawą zajmuję się neurolog,czasem on też nie może stwierdzić uszkodzeń bo nie są wykrywane urządzeniami - mowa wtedy o mikrouszkodzeniach. Moje dziecię ma bardzo dobry słuch,ale nie różnicuje subtelności :wtorek -ftorek,wskazówka -skazówka,anioł-Anią i w związku z tym niie ma szans w doskonałym ogarnięciu językow obcych ,przynajmniej werbalnie. A wszechświatowy angielski bazuje na starannej wymowie np. podam po polsku bom a...lfabeta obcojęzyczny. Mąka-podłoga-kwiat(y)Na podstawie niedojrzałego a...lizatora słuchowego ,raczej nie wróży się wieku. Ja myślę ,że na to pytanie odpowiedziałby lepiej psycholog ?psychiatra ?Kwestia 12 lat JEST BARDZO ISTOTNA,bowiem w tym wieku on ostatecznie się wykształca. Np.osoba po wylewie,zatorze mózgu o dobrze uprzednio wykształconym
~ 24-01-2013 15:28
Odrozniam, pracuje nad jezykiem, szkole sie, czego i tobie zycze.Jutro zaczynam szkolenie Bobath. Na pewno ci cos mowi. Odrozniam nawet polskie przypadki od niemieckich. Bo niemieckie som ino śtery....
~hehehuhu 24-01-2013 15:32
do 15:26- mysle, ze jednak psychiatra powinien sie tym zajac.To na pewno cos da. I sluch sie koledze obserwatorowi trzody poprawi, i sposob myslenia. Moze nawet psychiatra zacheci go do nauki jezyka obcego? A ja bede udzielac lekcji. Darmowo. Mam talent!
~krysiaii 24-01-2013 15:41
Do Puuppoo jestes marzycielem ,teraz w Polsce , przy tych rosnacych kosztach pracy i zusu to otwiera samobojca!Jaa odradzam , dopiero zamknęłam firmę/po za firma windykacyjną/ Ludzie to zwykla propaganda ,nikt wam nia zalatwi pracy a strony z ofertami w inernecie kazdy znajdzie .Bez znajomosci jezyka wyjezdzać to tez ryzyko.Do Włoch bez jezyka to tragedia!!!
~ 24-01-2013 15:42
LUDZIEEEE! Jason Statham w Jeleniej Górze. Na pierwszym zdjęciu w glębi. Nie wiedzialem, że też szuka roboty .
~do 15:41 24-01-2013 15:44
Czemu odrazu tragedia? W obozach pracy fajnie jest. Rzadko biją, Ciepło w miarę....uno due tre qatro i do roboty...do roboty
~ata 24-01-2013 15:52
Rządzi PO mamy raj za 1600 brutto popierniczony kraj . przyznali sobie premie . hańba dla narodu polskiego gdzie ludzie na chleb nie maja! Wiejcie młodzi bo niczego tu nie osiągniecie tylko zepsucie ,popadniecie w alkoholizm i narkomanie .
~beee 24-01-2013 15:52
a...lizatorze ma większe szanse powrotu do normalnej mowy, niż osoba której a...lizator był słabo wykształcony.Krótko: brak matrycy. I wątpliwa możliwość stworzenia nowej.Wątpliwa bo większość przypadkow o tym świadczy. Ale zawsze jest jakieś ale...na szczęście.Dla lepszego zobrazowania ,CH.W.D.P - specjalnie dla ciebie, przyklad podobny .Daltonista.Daltonista nie jest ślepcem, on inaczej odbiera barwy. Problem leży nie we wzroku ale w korze mózgowej.CH.W.D.P - wybacz , nie zależy mi szczególnie abyś problem zrozumiał, bo masz generalnie inne zalożenie. Jesteś tylko pretekstem,żeby problem w skali mikro ,wyłożyć. Czasem wystarczy słowo jedno czy dwa, aby dalej w mądrzejszej literatiurze czy u fachowców, drążyć.Może się komuś przyda. Nie wiem tylko, dlaczego baranka mi wykreślili? TRYK
~krysiaii 24-01-2013 16:05
Do 15,41.Trzeba wiedzieć do jakiego rejonu włoch sie jedzie, na południe wloch - oni sami pracy nie maja i jeżdza na północ, a tam obozów pracy nie ma.Capisci
~ 24-01-2013 16:10
beee.....musze ci cos tak w tajemnicy nadmienic. Fajnie piszesz, ale CHWDP tych madrosci nie zuzyje, czyli nawet nie liznie. To tak troche jak z tymi perlami dla prosiakow.Tu jest duzo takich...madrzejszych inaczej. A CHUWDU nie bierze takich tekstow na powaznie.On sobie wariata struga, a ty tak tu ladniuchno prawisz.Moze trochu (tak ma byc) wyluzuj, bo o ma...calkiem inne zalozenia i mity zyciowe. Takie bardziej anarchistyczne.Czasami nawet niezle, ale nie lubiejace (tak ma byc) znalezs zastosowania w zyciu potocznym.....
~ 24-01-2013 16:12
Na północy Włoch to ja na narty jeżdżę więc mi nie tłumacz co tam jest. Wiem bez ciebie. Capisci?
~Anonimus 24-01-2013 16:14
podczas gdy w JG motywuje się mieszkańców do dalszego opuszczania miasta i tym samym wyludniania go zamiast tworzyć miejsca pracy tu na miejscu, to w Karpaczu szykuje sie kolejna wielka inwestycja : http://www.prw.pl/articles/view/26754/wielkie-centrum-rozrywki-w-karpaczu- Może poprostu przyłączyć JG do Karpacza i niebawem będziemy mówić że mieszkamy w Jeleniej Górze koło Karpacza !!!
~ 24-01-2013 16:21
ahahahha ha ha...na narty jezdzi...do Livigno...he he he...alem sie usmiala.Kawa mi sie wylala z tego wszystkiego. Na narty jezdzi i przez to zna rynek pracy we Wloszech. Ha ha ha. Ja bylam w grudniu na Kapverde. Pieknie. A rynku pracy tam nie znam.Szczwana bestia musi byc ta chello. he he he...ale jajca
~ZORRO1 24-01-2013 16:21
A ciekawe gdzie Pan Zawiła załapię się do pracy ????
~ 24-01-2013 16:24
Kto ci pacanku znowu powiedział że znam tam rynek pracy? ja tam znam stoki i knajpy...
~ 24-01-2013 16:30
teraz sie wykrecasz? Lubisz ten sport...mowa byla o RYNKU PRACY we Wloszech, a nie o knajpach. "JA WIEM CO TAM JEST"...he he he...no co tam jest? Snieg? A bialy? Ty widzialas knajpe w Livigno, jak ja w Burkina Faso. Nie osmieszaj sie.
~ 24-01-2013 16:33
najlatwiej to uciekac z kraju tylko pytanie dlaczego ja mam wyjezdzac z mojego kraju , ... tych co tak wlasnie rzadza razem z calymi ich rodzinami az do 3 pokolenia tam do tej ich ukochanej unii niech jej tam sluza ... podcieraja a my zakaszmy rekawy i odbudujmy to co oni ... zrobilibysmy kraj na miare szwcji przeciez jest wielu madrych i sprawiedliwych wsrod nas, tylko ze nie maja szans pokazac co potrafia. NOWE TWARZE I NOWE POMYSLY, a nie politycy rodem z SB i PZPR pomiataja i drecza narod dopingowani przez przyjaciol z niemiec, zjazdy kurna sobie robia raz w AAchen raz w baucen i szkola sie w oszwabianiu narodu.
~ 24-01-2013 16:37
Zabolało że inni tez jeżdżą gdzieś? tak mi przykro....jednak musisz się do tego zaczać przyzwyczajać. Srtrasznie prosta jesteś. Jak wiertarka Bosha....
~ 24-01-2013 16:41
No bialy? bialy ten snieg w Livigno? a jak ci sie podoba knajpka La Gondola? Fajna muzyczka? i na stole z Ruskimi tez tanczylas? no to gratuluje, nie ma co. Swiatowa jestes...Livigno...ts...ts...ts...(az mlaskam jezykiem z podziwu).
~ 24-01-2013 16:44
Nie przeżywaj tak, oddychaj gęboko, zrób sobie kilka przysiadów to ci przejdzie...
~do narciarki 24-01-2013 16:48
glupia jestes: ALBO oddychac, ALBO przysiady. Oba cwiczenia na raz nie daja rezultatow, sa wrecz szkodliwe (hiperwentylacja). Nie uczyli cie tego w Livigno na nartach????
~beee 24-01-2013 16:49
14.45 pewnie masz do mnie pretensje... jako to drugie... ale, dlaczego w Tobie tyle pogardy dla rodaków ? To mnie irytuje... Jestem za edukacją i jak największą,najszerszą,najgłębszą wiedzą jak to jest możliwe....Jesteś po drugiej stronie lustra. Zważ na to, że ludzie swobodnie przemieszczają się do krajów zachodnich dopiero od lat 90 XXw. Jak dobrze pamiętam,mnie obowiązywał w podstawówce j.rosyjski, którego tak naprawdę się nie uczyłam(animozje rodzica co do ZSRR i jego języka- ojciec -więzień systemu), a dopiero w LO j.niemiecki 4 lata(też się nie przykladałam ,co prawda) z częstotliwością,chyba 2 razy na tydzień.Moje pokolenie czyli 55 plus raczej językowo nie jest edukowane.Nadzieja w mlodych. Ale konieczna jest reforma ,z glową, szkolnictwa. A rząd przy maturach majstruj cdn.
~do bee 24-01-2013 16:59
Piszesz o reformie, na pewno masz racje.Ale zobacz: tutaj pisza ludzie dosc mlodzi. NIKT z nich nie bedzie umial swobobnie w ZADNYM jezyku napisac paru zdan (mowie o tych, ktorzy zyja w Polsce, nie o emigrantach). I jeszcze sie tym szczyca, ze "Polacy nie gesi i swoj jezyk maja".Nawet w Czechach, w Bulgarii czy na Wegrzech mozna dogadac sie po angielsku. A na ten przyklad w Jeleniej? jeden taki pan z hotelu Caspar w Cieplicach mowi biegle i po angielsku i po niemiecku.Ale to rarytas. I o czym tu gadac?Mnie wysmiewaja, ze nie umiem polskiego(???), bo...nie chodzilam do polskich szkol! ha ha ha! Czyli co? Kto chodzil do polskiej szkoly, ten umie jezyki?????Ja umiem jezyk polski bez tych waszych szkol...
~ 24-01-2013 17:07
15-01-2013 14:37 | ~hare rama | *.dynamic.chello.pl (89.70.*.*) " żenada... Powiedz lepiej ile to klas skończyłas w których tak uczyli tego języka polskiego, to sie pośmiejemy wszyscy. " TO JEST PODEJSCIE POLKI DO NAUKI JEZYKOW OBCYCH. Niewazne, ze sie umie. Wazne, ile klas skonczylas (=w Polsce). Zeby sie posmiac. Polsko, quo vadis?
~ 24-01-2013 17:10
Nie konfabuluj, lepiej powiedz ile tych klas skończyłaś jeśli tu wszystkich pouczasz że nie znają polskiego. Będzie ubaw.
~ 24-01-2013 17:14
A pouczam, pouczam, bo nie robie bledow po polsku, nawet sie nimi brzydze. Pamietasz, jak napisalas BESZCZELNIE?A potem, ze to...literowka. Ha ha ha.....Czemu chcesz koniecznie wiedziec, ile klas konczylam w Polsce? Nie konczylam w ogole. Nie chodzilam do polskich szkol. A zobacz: umiem i pisac i mowic. A wy...konczyliscie (podobno) i poczytaj, jak piszecie.I nie nazywajcie sie jako narod nigdy "poliglotami", bo to takie smieszne....
~ 24-01-2013 17:17
I jeszcze jedno: konfabulowanie to opowiadanie historii, ktora sie nie zdarzyla, z pamieci. To tak na marginesie, bo slowo obce i nie calkiem znasz znaczenie....A ja tylko i wylacznie skopiowalam TWOJ tekst. Wiem, ze niewygodny.Ale przeciez twoj....oryginalny.
~beee 24-01-2013 17:19
cd do14.45 i są to dzialania pozorowane a nie konkretne. A może tak to ma być , że Polak tylko do dzialań pomocniczych , tam, gdzie "ręcami " można się porozumieć ?I zatem nie ma potrzeby ubliżać mieszkańcowi JG, warszawiakowi,czy innemu mieszkańcowi Polski ,ze języków nie umie ?Zważ,że język niemiecki i angielski pochodzą z tego samego pnia, w przeciwieństwie do językow słowiańskich.Stąd w sposób naturalny w obrębie tej samej rodziny językowej ,nauka lepiej idzie. Do tego inna organizacja ksztalcenia. Co by nie powiedział ,to warunki polityczne mają tu wielkie znaczenie. Duża część mojego pokolenia i ja też, niestety nie widziała powodów do uczenia się językow obcych,któż przewidział,że ZSRR tak szybko się posypie ? Teraz te warunki sprzyjają nauce a nawet ją wymuszają cdn
~ 24-01-2013 17:23
Do ktorego wpisu z godz. 14:45 sie odnosisz? Piszesz, ze ty nie mialas powodu do nauki jezyjow. Ja mowie o ludziach mlodych. NIC sie nie zmienilo. Mlodzi (18-35) tez nie umieja jezykow. Poczytaj:Poziom początkujący Więcej niż połowa polskich uczniów, którzy uczą się angielskiego (najpowszechniej w Polsce nauczanego pierwszego języka obcego), osiągnęło bowiem w czytaniu, słuchaniu i pisaniu poziom A1 lub niższy (według standardów stosowanych przez Radę Europy). To oznacza, że nie wykraczają poza poziom początkujący, kiedy poziom znajomości języka pozwala na bardzo prostą rozmowę.
~Pioter 24-01-2013 17:24
Piszemy biadolimy a tu w tym momencie woda podrozała robią z nami co chcą
~ 24-01-2013 17:24
Gratuluje że umiesz pisać i mówić, nawet mnie to cieszy, ale do pouczania innych co chwilę, to troche za małe jednak kwalifikacje. Nie mówiąc o tym że chorobliwe szukanie byków u innych jest rodzajem obsesji, a nie czymś czym można się tutaj szczycić. Leczyć się trzeba. I to szybko.
~ 24-01-2013 17:29
do bee: co masz na mysli piszac o "pniu"? Ze jezyki slowianskie kontra germanskie? Nie przesadzaj...angielski (przynajmniej jego solidne podstawy, czyli takie, by swobodnie przeprowadzic towarzyska rozmowe i zrozumiec potoczny tekst pisany ) jest latwy do nauczenia.Niemiecki troche bardziej niewdzieczny, ale tez nietrudny. Ma np.tylko 4 przypadki, logiczne reguly itp. Tlumaczysz Rodakow z lenistwa? Robcie tak dalej.Daleko w UE nie pojedziecie.
~ 24-01-2013 17:37
Mimo uczenia się angielskiego przez kilka lat wielu uczniów w Polsce czuje, że ich angielski wciąż nie jest zbyt dobry. Nauka w szkole nie pomogła im nauczyć się mówić po angielsku. Dlatego wielokrotnie zadawane pytanie brzmi: Dlaczego? Częściowo wynika to z faktu, że nauka języka abcego zajmuje dużo czasu. Trzeba nauczyć się nowych zasad gramatycznych i tysięcy nowych słów. Potrzeba wiele czasu i powtórek aby opanować mówienie, zrozumienie, czytanie i pisanie w nowym języku. Dlatego nauka języka obcego zazwyczaj trwaJednakże większym problemem jest sposób w jaki polscy uczniowie uczą się angielskiego. Tak naprawdę prawdziwym celem wielu polskich uczniów nie jest nauczenie się angielskiego - zamiast tego ich prawdziwym celem jest zdanie egzaminów.
~beee cd 24-01-2013 17:49
14.45 a prawda jest taka, że poliglotami naród polski będzie wtedy, gdy komuś będzie na tym zależało,komuś władzy i obywatelom. Jeśli nauka języka będzie oparta na takich wzorcach jak z XiX w. to pewnie będzie jak jest, ale na szczęście już3 - 4latki umieją obsługiwać kompa. Można kupić lub złupić programy językowe z naturszczykami,kształcącymi gierkami po angielsku.Dla swoich dzieci już niewiele mogę zrobić, dla ewentualnych wnukow tak. Zwracam uwagę na to,że ten a...lizator jest taki ważny, a rodzice ,niestety coraz mniej do siebie mówią, coraz mniej do dzieci, i coraz więcej jest jedynaków. Odnośnie uwagi twojej co do CH.W.D.P - nie chodzi o to aby go przekonać. Może ktoś znajdzie podpowiedż, dlaczego jego dziecko ma problemy językowe,czasem za pożno ,ale wtedy logistyka pomoże
~Rico 24-01-2013 18:10
Naczy sje problem jest taki ,że w naszym regionie podstawowym językiem obcym do opanowania powinien być niemiecki i potroszę czeski , inne w następnej kolejności .Praca i współpraca jest przede wszystkim z Niemcami a szkolnictwo na przekór, odwrotnie uczy w naszym regionie najwięcej angielskiego .PARANOJA !
~beee 24-01-2013 18:42
emigrantko, wpisy17.2329,37 konkluzja jedna syty głodnego nie zrozumie...konkluzja druga: głodny nie zawsze jest sobie winny,konkluzja trzecia :syty nie zawsze sobie zawdzięcza to,ze jest syty. Ad.języka nie kontra slowiański i germański, lecz inaczej.Weż polskie "a", wymawia się je prawidlowo jedynie w warunkach język leży plasko za zębami,broda opuszczona swobodnie jak śpiącemu w autobusie, rozwarcie ust na 2 palce, kąciki ust lekko uniesione i ma być tzw muczące a nie kozie. Angielski ma kilka sposobow wymowy a w zależności od okolicznośći. Sprawdż to sama.Jeżeli się nie dba o wymowę glosek we wlasnym kraju a nauczyciele są tymi , ktorzy powinni reagować a nie reagują bo sami nie umieją ? nie chce im się to o czym mówić. ?Moje problemowe dziecię musiało się uczyć od nowa sztuki l
~ 24-01-2013 18:46
nie szukac winnych- ROBIC- uczyc sie-" jak jedne drzwi sa zamkniete, otwieraja sie nastepne", krytyka jeszcze nikogo nie nakarmila. dawno temu w lepszych czasach z tytulem dorabialam sprzatajac ulice. smiali sie ze mnie. ja zwiedzalam swiat. praca jest- trzeba umiec szukac i ruszyc sie i czasem spuscic z tonu
~~ 24-01-2013 18:54
do: Roksana Jotkiewicz, reprezentująca jedną z firm poszukujących ludzi do pracy w Bawarii: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.). Rozporządzenie określa jasno stawki diet za podróże służbowe zagraniczne. W przypadku Niemiec jest to 42 EURO. Zakład pracy w regulaminie wynagradzania może przyznać większą dietę, w żadnym przypadku mniejszą. Ktoś zatem tutaj łamie prawo. Nie dajcie się oszukiwać. Wynagrodzenie podane przez tą panią nie spełnia nawet znamion diety służbowej zagranicznej, a gdzie wynagrodzenie za pracę?
~do beeeeeeee 24-01-2013 19:08
beee, Ty zupełnie nie kapujesz o co tutaj chodzi. Przecież ta do której piszesz swoją prawie drugą pracę magisterską, ta jak to mówisz: syta- właśnie po to tutał przychodzi, aby wśród głodnych poczuć się jeszcze bardziej syta. W towarzystwie najedzonych czułaby się źle, więc przyłazi tutaj. Im jesteś bardziej głodna - tym ona czuje się bardziej syta. Jednooki jest królem wśród ślepców. Prawda że proste? Potrzebuje tego jak komar krwii. Na nic więc zdadzą się Twoje wywody. Jak to mówił znajomy psychiatra: - Nie ma ludzi zdrowych, są tylko niedokładnie zbadani.
~beee cd 24-01-2013 19:09
emigrantko - ładnego mówienia, w ojczystym języku i nie bylo to takie proste.A CO DOPIERO MOWIĆ O JĘZYKACH OBCYCH. jAK SIĘ NAD TYM ZASTANAWIAM, TO ZACZYNAM POWOLI WIERZYĆ TEORIOM SPISKOWYM,ŻE W POLSCE NIE RZĄDZĄ POLACY I NIEWYGODNE JEST, ABY ONI MĄDRZY BYLI W SWOJEJ MASIE. a PONIEWAŻ KAŻDY MA JEDNAK JAKIŚ WYBÓR,TO MOŻE INDYWIDUALNIE WYRWAĆ SIĘ Z TEJ MASY.Moje starsze dziecko w swoim, właściwym czasie, w wieku 4 lat, w przedszkolu.dostało 1/2 roku raz w tygodniu 20 minut angielskiego od naturszczyka.Słownictwa niewiele a właściwie wcale nie zalapał i na szczęście nie powtarzałam z nim zapisanych słowek, bo angielskiego nie znam. Dzieki temu zlapał właściwą melodykę języka czego nie zniszczyłam nadorliwością.Samodzielnie zdobył dwa certyfikaty j.angielskiego ale i tak jest podłamany,że
~beee cd 24-01-2013 19:33
słabo język w kontaktach werbalnych,umiię. A zatem problemy językowe rodakow to nie tylko lenistwo. Jeżeli teza jest błędna to pomimo logicznych dalszych wywodów dojdziesz zawsze do błędnych rezultatów, albo się spostrzeżesz,że popełniasz błąd.Jakiś czas temu śmieszyła mnie Dżoana Krupa i inni emigranci, że tak nagle śmiesznie po polsku mowią.Teraz już wiem cięzko jest przestawiać się z wymowy angielskiej na polską.
~beee cd 24-01-2013 19:51
* umieją. Proszę wybaczyć ale wzrok już nie ten, a temat dla mnie ważny a już nie mam siły poprawiać wężyków Szanowne Cheeeeeeeeeelo z 19.08 widać zmęczyła cię moja pisanina. Rozumiem. Ale w tym przypadku nie chciałam ani dowalić Ch.W.D.P ani przekonać Emigrantkę, ani ....ciebie.Dla niektórych jest to jak rzucanie biblijnych pereł przed wieprze, lub co gorzej tracenie kropel uronionego drogocennego wina na ziemię. Nie ważne. Dla mnie jest to idea fix. Być może jakiś wkurzony na głupotę, tępactwo swojego dziecka, rodzic, pójdzie po rozum do glowy i przynajmniej ,jesli np. na wykształcenie a...lizatora nie będzie za póżno, zwróci godność swojemu dziecku. Z całym szacunkiem ,ale jesteście drodzy wymienieni, tylko tłem ,pretekstem, do poruszenia tak ważnych spraw...
CН.W.D.P. 24-01-2013 20:07
OWIECZKO, NIE UBLIŻAJ MI, IŻ JESTEM "tylko tłem ,pretekstem, do poruszenia tak ważnych spraw..." BOWIEM TO JA SWĄ PYTAJĄCĄ WYPOWIEDZIĄ SKŁONIŁEM CIĘ DO "poruszenia tak ważnych spraw..." I W TYM MOMENCIE SKŁADAM CI WYRAZY SZACUNKU, GDYŻ JAKO JEDYNA I NIELICZNA W OGÓLE STANĘŁAŚ NA WYSOKOŚCI ZADANIA, TAK IŻ MIŁO BYŁO POCZYTAĆ TWE WYPOCINY... BRAWO!! I NA PEWNO WSZYSCY ROZUMNI UŻYTKOWNICY WIDZĄ RÓŻNICĘ...
~Ziemio Ojczysta 24-01-2013 20:11
i rozdziobią nas kruki , i wrony...a Polacy nie gęsi ...i, język swój mają... ,i po co?Tylko ziemia i mowa polska nam jeszcze pozostala...,i służba obcym .wszystko o 360 stopni od deklaracji politycznych w jakie czyny się zmieniło...?
~beee cd 24-01-2013 20:12
* umieją. Proszę wybaczyć ale wzrok już nie ten, a temat dla mnie ważny a już nie mam siły poprawiać wężyków Szanowne Cheeeeeeeeeelo z 19.08 widać zmęczyła cię moja pisanina. Rozumiem. Ale w tym przypadku nie chciałam ani dowalić Ch.W.D.P ani przekonać Emigrantkę, ani ....ciebie.Dla niektórych jest to jak rzucanie biblijnych pereł przed wieprze, lub co gorzej tracenie kropel uronionego drogocennego wina na ziemię. Nie ważne. Dla mnie jest to idea fix. Być może jakiś wkurzony na głupotę, tępactwo swojego dziecka, rodzic, pójdzie po rozum do glowy i przynajmniej ,jesli np. na wykształcenie a...lizatora nie będzie za póżno, zwróci godność swojemu dziecku. Z całym szacunkiem ,ale jesteście drodzy wymienieni, tylko tłem ,pretekstem, do poruszenia tak ważnych spraw...
~beee 24-01-2013 20:41
no i już miałam odejśc od tego kompa ,bo mi się coraz wiecej i byczy i wbija raz jeszcze , ale sorry zawsze przyznaję się do tego,ze jestem lama ... no i jeszcze czas na uprzejmości... Tak ,CH.W.D.P , przepraszam za niestosowność językową, wasze wypowiedzi stanowią może nie tyle tło co kanwę mojej wypowiedzi przy czym zasługi dzielicie pospołu z Emigrantką,bo nadarzyła się okazja nawiązania do języków obcych ( W koment.poprz.art. bylam dla niej zdecydowanie mniej uprzejma )i to niekoniecznie złośliwie..Btw. zajączki i wypociny mówią same za siebie, no ale jak w OREO - nie jesteś jeszcze gotowy.
~gosć 24-01-2013 20:47
Głosujcie dalej na PO i Warszawianke-to życie bedzie jeszcze gorsze
CН.W.D.P. 24-01-2013 21:06
PROSZEM PANIOM B.E.E.E., FAKT, IŻ PANI NIE ZAUWAŻA, ŻE JESTEM GOTOWY, NIE OZNACZA, IŻ NIE JESTEM GOTOWY, A TYLKO, ŻE PANI NIE ZAUWAŻA... PROSZEM WZIĄŚĆ TO POD UWAGĘ.... (SOLIDARNIE WALĘ BYKI, BO SZACUN SIĘ NALEŻY...)
~ 24-01-2013 21:11
DOLNOŚLĄZAK. Jestem w szoku. Facet na 7 fotce to nikt inny tylko Zygmunt sprzed 40 lat. Nie przypuszczałem, że robiąc w magistracie jako szef dialogu społecznego, można tak wspaniale się odmłodzić.
~beee 24-01-2013 21:14
ok, wezmę. Dzięki za "Solidarność 2013" w waleniu byków, od razu jest mi lepiej, i dzięki za szacun ;>)))
~ron 24-01-2013 21:21
za granicą.Tu nawet ludzie nie potrafią pisać, jeszcze trochę to trzeba tę dziurę zabić dechami
CН.W.D.P. 24-01-2013 21:32
A MÓWIĄ O MNIE, ŻE MAM>> http://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowość_dyssocjalna
~ 24-01-2013 21:38
zamiast biadolić ,uczcie się języka i praca czeka .............a nie czekać na manne z nieba
~Baks 24-01-2013 21:47
Widać, że ludzie liczyli chyba na zapisy do szklarni albo na truskawki,czy szparagi, a wyszło to, co jest od lat wiadome- owszem, za granicą poszukują, ale głównie fachowców ze znajomością języka. Taki kandydat może się bez podobnych targów obejść, tak czy inaczej
~HM 24-01-2013 22:47
NIE CHCE MI SIĘ CZYTAĆ W SKRÓCIE BANDA NIEUKÓW WTÓRUJE SOBIE NAWZAJEM ZAMIAST WZIĄĆ SIĘ ZA ROBOTĘ? :)
~ttt 25-01-2013 8:59
Mmy ... wzrost gospodarczy, taki,że w Polszy nie ma pracy:) I nie będzie:)
~ttt 25-01-2013 9:06
Trzeba się uczyć trzeba mieć skończone studia znać 5 języków, emigrować, a raz tu raz tam, być na walizkach przez cały czas i glosować na polityków z prawa i lewa,żeby jeszcze więcej od nas wymagali np znajomości 10 języków w tym chińskiego bo tam jest teraz bum:) Problem jest w tym,że ci którym się niby udało tyrac w UK czy u Niemca, są ciągle niepewni jutra, tak samo jak ci co są tu na miejscu. I tak już chyba będzie nawet ze znajomością 10 języków, też byłem zagranicami i co z tego:) Systemy są mniej wybrakowane lub więcej. W Polsce nie ma pracy powinni coś z tym zrobić, albo zlikwidować te państwo i ogłosić upadłość:) I zacząć od nowa zmienić system:)
~ttt 25-01-2013 9:08
Kusiak ostatnio dostał pracę:) Zawiłowa mu ją dała w myśl słów jej męża ,że pracy jest mnóstwo, tylko trzeba ją chcieć mieć:) No i Kusiak chciał i dostał. A my wynika,że nie chcemy i dlatego idzie się na targi niewolników i czeka na robotę jak na gwiazdkę z nieba.
~UUU 25-01-2013 16:58
Milena ..... Tak czytam te durne twoje komentarze to ty się nie zmieniłaś.Praca,praca,praca to dla ciebie zawsze był problem bo za dużą mordkę masz.Dobrze że masz rodziców bez których nie dałabyś sobie radę.Odkąd pamiętam zawsze wszystkim gadasz ile cię kosztuje sport twojego syna,tylko pamiętaj o tym że groszem nie śmierdzisz a rodzicom uszczupla się emerytura i oszczędności,bo ktoś to musi ciągnąć.Kiedyś to twój mąż ponosił koszta a dziś dziadkowie.A ty żyjesz dniem dzisiejszym poszukując pracy,z kwiatka na kwiatek.Tobie to już tylko praca za granicą pozostała bo w okolicy już cię nie chcą.
~ 26-01-2013 14:50
No to ja zdemaskowano...milenka.
~Snajper. 27-01-2013 14:16
ZOBACZ ZAWIŁA DO CZEGO DOPROWADZIŁEŚ ?? ZADOWOLONY JESTEŚ Z SIEBIE ??
~radek 11111 27-01-2013 18:57
jezeli szukacie pracy za granica to zajrzyjcie tu : zreszta pomagam wszstkim ktorzy prubuja. http://niemcypraca.wordpress.com/ pozdrawiam
~jeleniogorza 28-01-2013 11:51
Do 10.02; ja z całego serca trzymam kciuki za wszystkich, którzy chcą i mogą wyjechać, a jeszcze lepiej, kiedy wyjedzie jedna osoba, robi rekonesans i ściąga rodzinę. Wszak ojczyzna tam, gdzie chleb i godne warunki życia. Ja z uwagi na wiek i stan zdrowia już nie mogę. Nie są to frazesy, ale bardzo źle wróżę Polsce, więc niech ci, którzy nie zawinili - a chcą pracować uczciwie, wychowywać dzieci, uciekają stąd. Rządzących z mentalnością chłopa pańszczyźnianego mamy i mieć będziemy i to się nie zmieni, gdyż jak ktoś napisał - mądry naród jest niebezpieczny, byt kształtuje świadomosc, a byt gówniany to miód na serce i rządzących i kleru.
~Mycha290113 29-01-2013 13:19
Wyjechalam za praca ponad 7 lat temu i widze ze w JG dalej nic sie nie zmienilo...
~ 31-01-2013 10:21
ja wyjechalam 8 lat temu, tuz po skonczeniu technikum, bez znajomosci jezyka, ze srednim, a mowiac wprost ze slabym angielskim, do kraju, gdzie wowczas nie mowiono prawie wcale po ang. ale dalam rade, pracowalam za najnizsza stawke, czasem i po 20 h na dobe, wunajmujac kanape do spania "w salonie" przez okolo 6 mcy. Udalo sie! zdobylam fach, jezykowo bezblednie, i prowadze wlasna dzialanosc. I mimo sentymentu do PL i Jelonki, nie zamierzam wracac. Nie jestem u siebie, i nigdy nie bede.I mio, ze teraz w "miom"kraju jest chyba najwieksze bezrobocie z UE, nie zaluje, i tak...daje sobie rade, i to bardzo. Pozdrawiam. Ania

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group