• Wtorek, 23 kwietnia 2019
  • Godz. 11:57
  • Imieniny: Jerzego, Wojciecha
  • Czytających: 6230
  • Zalogowanych: 21
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

W Jeleniej Górze będzie rondo imienia Kazimierza Majewskiego

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 10 grudnia 2012, 7:26
Aktualizacja: Wtorek, 11 grudnia 2012, 8:22
Autor: NSZZ "S"
– 13 grudnia 2012 roku o godzinie 12:00 w Jeleniej Górze, po wielu latach naszych starań, rondo przy ulicy Sobieskiego (wyjazd w kierunku Zgorzelca i Szklarskiej Poręby ) otrzyma miano KAZIMIERZA MAJEWSKIEGO – związkowca NSZZ Solidarność w "Narzędziówce" (Dolfamex) , prześladowanego w okresie stanu wojennego, człowieka który stracił życie w tym tragicznym okresie, w wyniku szykan Służby Bezpieczeństwa – informuje przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność Franciszek Kopeć.

- Bardzo serdecznie wszystkich zapraszamy na tę uroczystość. W pobliżu ronda w tym samy czasie nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej Kazimierzowi Majewskiemu – dodaje Franciszek Kopeć.

Kazimierz Majewski - urodził się 15 VIII 1936 we Lwowie, a zmarł 28 X 1982 w Jeleniej Górze. Ukończył szkołę podstawową i kurs mistrzowski (specjalność frezer) w Fabryce Narzędzi w Jeleniej Górze. Był pracownikiem tejże fabryki, wielokrotnie wyróżniany przez dyrekcję za osiągnięcia w pracy społecznej i zawodowej. Był inicjatorem i założycielem klubu Honorowych Dawców Krwi w FN, odznaczony brylantową odznaką PCK.

Był członkiem NSZZ „Solidarność” od IX 1980 i współorganizatorem oraz przewodniczącym Komisji Zakładowej w FN. Współorganizator i członek MKZ. W I i II 1981 uczestnik strajku w jeleniogórskim klubie Gencjana. W 1981 delegat na I WZD Regionu Jeleniogórskiego, nast. na I KZD. 13 XII 1981 zatrzymany (wraz z Tadeuszem Pałubickim i Joanną Wojciechowską) przez SB w siedzibie ZR w Jeleniej Górze. Od I 1982 stale inwigilowany przez SB w zw. z drukiem i kolportażem na terenie Jeleniej Góry podziemnego pisma „Odroczenie” *). Wiosną 1982 organizator kilkuosobowej grupy działającej w Komitecie Oporu Społecznego (kolportaż prasy podziemnej, zbieranie informacji o represjach). Wielokrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany, przeszukiwany. Latem 1982 współorganizator oddziału Polskiego Związku Katolicko-Społecznego (PZK-S) w Jeleniej Górze. 28 VIII 1982 internowany w Ośr. Odosobnienia w Nysie, zwolniony 29 IX 1982. Po wyjściu na wolność nadal działał w podziemiu. We IX 1982 ponownie nękany przez SB, nakłaniany do współpracy i szantażowany. 28 X 1982, po ostatnim przesłuchaniu w KW MO w Jeleniej Górze popełnił samobójstwo.

[*) Jak wynika z materiału zgromadzonego w ramach prowadzonej Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia „Odroczenie” (IPN-WR-020/556) Kazimierz Majewski, poza kolportowaniem, nie miał wiele wspólnego z wydawaniem i drukowaniem podziemnego pisma „Odroczenie”. Jednak swoimi działaniami wprowadzał w błąd i kierował działania SB na fałszywe tory, skutecznie wiążąc ich siły na sobie i swoim środowisku. Z analizy zgromadzonych materiałów do hasła „Odroczenie” wynika, że właśnie dezinformacja prowadzona przez Majewskiego pozwoliła Jackowi Jakubcowi, Wojciechowi Jankowkiemu i Władysławowi Kumikowi na uniknięcie rozpracowania ich działalności przez SB.]

Źródło: Opracowanie Michała Orlicza na podst. materiałów dra Jana Ryszarda Sielezina (Uniwersytet Wrocławski) oraz własnych badań i ustaleń na podst. dokumentów oraz relacji świadków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
478
Tak
67%
Nie
31%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group