Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6245
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W imię wolności i niepodległości – obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 4 maja 2013, 8:18
Aktualizacja: Niedziela, 5 maja 2013, 8:02
Autor: Mea
Fot. Mea
Pod pomnikiem Wolność i Niepodległość przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze złożono wczoraj (03.05.) kwiaty z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Wręczono również medale Pro Patria, za szczególne zasługi i kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Odznaczenia otrzymali: posłanka Marzena Machałek, ks. prałat Józef Stec, proboszcz parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach oraz Bronisława Markowska, członkini Zarządu Oddziału Związku Sybiraków. Medal przyznano również posłance Zofii Czernow, nieobecnej na uroczystości.

Pro Patria to odznaczenie cywilne nadawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Na awersie medalu znajduje się wizerunek stylizowanego orła Rzeczypospolitej Polskiej z przełomu XVII i XVIII w. opartego o skrzyżowane ze sobą kosę bojową i szablę polską. Na rewersie znajduje się w otoku napis: „Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych”, a pośrodku odwzorowanie krzyża pochodzące z jednolitego wzoru chorągwi piechoty i sztandarów jazdy, ustalonego w 1919 r. Poniżej krzyża, w dwóch rzędach, umieszczono napis: „Pro Patria” i „1768–1989” (daty konfederacji barskiej oraz przemian ustrojowych). Pod datami znajduje się gałązka liści dębowych symbolizujących cnotę, odwagę, chwałę, wytrzymałość, moc i siłę oraz wawrzyn uosabiający zwycięstwo, czyn bohaterski, chwałę i zaszczyt.

- Trzeba pamiętać w jak wielkich trudach powstawała druga na świecie konstytucja, polska konstytucja. Musimy krzewić tę pamięć wśród młodzieży i uczyć postaw patriotycznych – powiedział Marcin Zawiła.

Na obchody przybyło wielu jeleniogórzan dumnych ze swoich przodków. – Trzeba krzewić tradycję obchodów Święta Konstytucji 3 Maja wśród dzieci, by pamiętały o historii polskiego państwa. Dlatego przyszłam tu z dziećmi i siostrzenicami, bo ich pradziadek, który stał ze sztandarem podczas uroczystości jest kombatantem, walczył o wolność i niepodległość ojczyzny. Staramy się wychować dzieci w duchu historii, a ich pradziadek często opowiada, w jaki sposób walczył o wolność Polaków, jak było na froncie, jak był postrzelony, jak walczył u boku Józefa Piłsudskiego – opowiadała Helena Grześ ze Szklarskiej Poręby.

- Jesteśmy dumne z naszego pradziadka i lubimy poznawać tradycje oraz historię naszego kraju – dodała Patrycja Zwolak, siostrzenica pani Heleny.
- Przyszliśmy do kościoła, by pomodlić się za osoby, które walczyły o Polskę. Mamy przodków, którzy walczyli o tę wolność. W Lanckoronie nasza rodzina ma najstarszy w Polsce dom z drewna i oni właśnie znali Józefa Piłsudskiego – zaznaczył Norbert Mietlarek z Jeleniej Górze. - Najważniejsza w konstytucji jest równość ludzi – dodał.

Na obchody przybył również burmistrz Piechowic Witold Rudolf. – Święto Konstytucji 3 Maja powinno jednoczyć wszystkich Polaków, młodszych i starszych. Powinniśmy się cieszyć z naszej narodowości i wolności. Wspominając historię trzeba krzewić w młodych patriotyzm. Konstytucja przypomina nam, że Polska potrzebowała wtedy dobrego prawa.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Wolności i Niepodległości przez przedstawicieli m.in. kombatantów i Sybiraków, policji, straży pożarnej, straży miejskiej, Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, Wojewódzkiego Urzędu Dolnego Śląska, Związku Harcerstwa Polskiego, odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~marek 11 4-05-2013 10:01
bardzo dobrze ze tak uroczyste są obchody święta 3 maja...brawo prezydent Marcin Zawiła ...ale z tym medalem czy tak jak dawniej mają go dostawać tylko osoby z racji stanowiska...więc czekam na choć jeden dowód na " szczególne zasługi i kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej pani poseł z.czernow /ps,m.innymi, z tego co wiem nie poparła wniosku by rok 2013 był rokiem powstania styczniowego../
~a ja 4-05-2013 10:08
jestem dumny z orderu Machalek ,czy to nie za zasługi w bredzeniu o zamachu smoleński?
~referendum 4-05-2013 10:24
ponizej zamieszczamy informacje o rozkladzie jazdy busa zbieraajacego podpisy za odwolaniem pana Prezydenta Zawiły: 4 maja od 14:30 Plac Piastowski potem Osiedle Orle 5 maja od 9:00 Giełda Cieplicka oraz o 10:30 Goduszyn - kaplica wiecej info o poczynaniach naszego nieudolnego Prezydenta na: WWW.STOPZAWILA.PL
~ramo 4-05-2013 12:29
Święto konstytucji dobrym powodem do łamania obecnej konstytucji, w której wyraźnie określono rozdzielność kościoła i państwa... Dlaczego święto wszystkich Polaków jest zawłaszczane przez katolików? Świeckie władze w ten sposób kompromitują się po raz kolejny. Pozdrawiam racjonalnie myślących jeleniogórzan.
~do ramo 4-05-2013 14:42
Przecież obchody odbyły się pod pomnikiem Wolność i niepodległość. Nikt nikogo do pójścia do kościoła nie zmuszał. Równie dobrze można było pójść na półmaraton z okazji święta konstytucji
~asd 4-05-2013 15:34
co za kiepska organizacja. nasza jaśniejąca posłanka z PiS przyjechała a barierek do przeskakiwania nie ma.
~ciekawa 4-05-2013 19:27
Czy ktoś wie, za co konkretnie medal dostała Zofia Czernow???
~nie do wiary 4-05-2013 19:35
Znam dziesiątki innych osób, które na pierwszej linii kultywują pamięć i tradycje niepodległosciowe. Są to członkowie różnych ugrupowań kombatanckich, duchowni, nauczyciele |nie tylko uczący historii|, członkowie ruchów niepodległościowych, ale odznaczenie Zofii Czernow to najwyższa przesada. Kto wystąpił z takim wnioskiem i kto go zatwierdził?????
~ 4-05-2013 22:22
ja tych ludzi nigdy nie widziałem w naszym kościele i nie chcę ich widzieć
~baba_jaga 5-05-2013 2:35
A komuchów niech .... wiadomo.... Czernow to Polka jest? Czy jak Rokossowski w Priwislanskim obwodzie ma robotę po prostu?... Machałek to chociaż przez płotki skacze jak Wałęsa.
~jajajak 5-05-2013 8:12
I pomysleć, żę jest to dla nas radosne świeto, jedno z nielicznych, a miny wiekszości na zdjęciach jakby szli na szubiennicę lub tak zajadłe, że az się nie chce patrzeć. Brrrrrrrr
~waclaw 5-05-2013 11:24
jak widać każdy /prawie każdy/ kto robi karierę polityczna traci poczucie rzeczywistości...panią czernow na ktorą głosowałem ale w dziedzinie tradycji i wiedzy niepodległościowej raczej nie była znana wiec kto wymyślił ten medal dla niej i czemu go przyjęła może już myśli ze jest posłem to już wszystko wie i ..to nasza porażka z kolejnym posłem ps. może jelonka ją zapyta co wie o historii...czy wie co to kłuszyn czy wołyń albo gen Nil...
~jajajak 5-05-2013 11:57
Ojej Zośki Cz. nie było na imprezie. To bardzo dziwne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group