Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 8607
Zalogowanych: 28
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W imię wolności i niepodległości – obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Sobota, 4 maja 2013, 8:18
Aktualizacja: Niedziela, 5 maja 2013, 8:02
Autor: Mea
Jelenia Góra: W imię wolności i niepodległości – obchody Święta Konstytucji 3 Maja
Fot. Mea
Pod pomnikiem Wolność i Niepodległość przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze złożono wczoraj (03.05.) kwiaty z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Wręczono również medale Pro Patria, za szczególne zasługi i kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Odznaczenia otrzymali: posłanka Marzena Machałek, ks. prałat Józef Stec, proboszcz parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach oraz Bronisława Markowska, członkini Zarządu Oddziału Związku Sybiraków. Medal przyznano również posłance Zofii Czernow, nieobecnej na uroczystości.

Pro Patria to odznaczenie cywilne nadawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Na awersie medalu znajduje się wizerunek stylizowanego orła Rzeczypospolitej Polskiej z przełomu XVII i XVIII w. opartego o skrzyżowane ze sobą kosę bojową i szablę polską. Na rewersie znajduje się w otoku napis: „Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych”, a pośrodku odwzorowanie krzyża pochodzące z jednolitego wzoru chorągwi piechoty i sztandarów jazdy, ustalonego w 1919 r. Poniżej krzyża, w dwóch rzędach, umieszczono napis: „Pro Patria” i „1768–1989” (daty konfederacji barskiej oraz przemian ustrojowych). Pod datami znajduje się gałązka liści dębowych symbolizujących cnotę, odwagę, chwałę, wytrzymałość, moc i siłę oraz wawrzyn uosabiający zwycięstwo, czyn bohaterski, chwałę i zaszczyt.

- Trzeba pamiętać w jak wielkich trudach powstawała druga na świecie konstytucja, polska konstytucja. Musimy krzewić tę pamięć wśród młodzieży i uczyć postaw patriotycznych – powiedział Marcin Zawiła.

Na obchody przybyło wielu jeleniogórzan dumnych ze swoich przodków. – Trzeba krzewić tradycję obchodów Święta Konstytucji 3 Maja wśród dzieci, by pamiętały o historii polskiego państwa. Dlatego przyszłam tu z dziećmi i siostrzenicami, bo ich pradziadek, który stał ze sztandarem podczas uroczystości jest kombatantem, walczył o wolność i niepodległość ojczyzny. Staramy się wychować dzieci w duchu historii, a ich pradziadek często opowiada, w jaki sposób walczył o wolność Polaków, jak było na froncie, jak był postrzelony, jak walczył u boku Józefa Piłsudskiego – opowiadała Helena Grześ ze Szklarskiej Poręby.

- Jesteśmy dumne z naszego pradziadka i lubimy poznawać tradycje oraz historię naszego kraju – dodała Patrycja Zwolak, siostrzenica pani Heleny.
- Przyszliśmy do kościoła, by pomodlić się za osoby, które walczyły o Polskę. Mamy przodków, którzy walczyli o tę wolność. W Lanckoronie nasza rodzina ma najstarszy w Polsce dom z drewna i oni właśnie znali Józefa Piłsudskiego – zaznaczył Norbert Mietlarek z Jeleniej Górze. - Najważniejsza w konstytucji jest równość ludzi – dodał.

Na obchody przybył również burmistrz Piechowic Witold Rudolf. – Święto Konstytucji 3 Maja powinno jednoczyć wszystkich Polaków, młodszych i starszych. Powinniśmy się cieszyć z naszej narodowości i wolności. Wspominając historię trzeba krzewić w młodych patriotyzm. Konstytucja przypomina nam, że Polska potrzebowała wtedy dobrego prawa.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Wolności i Niepodległości przez przedstawicieli m.in. kombatantów i Sybiraków, policji, straży pożarnej, straży miejskiej, Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, Wojewódzkiego Urzędu Dolnego Śląska, Związku Harcerstwa Polskiego, odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
496
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group