Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 9961
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W grudniu powstanie nowy przystanek kolejowy

Sobota, 12 września 2020, 6:01
Aktualizacja: Niedziela, 13 września 2020, 9:32
Autor: WAC
Wałbrzych: W grudniu powstanie nowy przystanek kolejowy
Fot. PKP PLK
Jeszcze w tym roku zakończy się budowa nowego przystanku na linii kolejowej z Jeleniej Góry do Wrocławia Głównego. Będzie to Wałbrzych Centrum.

Nowy przystanek Wałbrzych Centrum, budowany między stacją Wałbrzych Miasto, a przystankiem Wałbrzych Fabryczny będzie ważnym elementem zintegrowanego centrum przesiadkowego. Jego lokalizacja, ze względu na różnicę wysokości, wymagała specjalnych rozwiązań inżynieryjnych. Perony są montowane na 240 żelbetowych palach o średnicy 0,5 m i dł. ok. 6 metrów. Dla każdej platformy przygotowano wcześniej 120 pali. W rejonie przystanku został już przebudowany jeden z dwóch torów. Są gotowe konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej.

Dwa 300-metrowe wysokie perony zapewnią podróżnym łatwy dostęp do pociągów. Na przystanku jest już wybudowany jeden peron. Wykonawca zamontował na nim przeszkloną wiatę i osłonę zejścia. Teraz montowane są żelbetowe konstrukcje drugiego peronu. Pełną dostępność dla wszystkich pasażerów, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewnią windy. Bezpieczne dojście do pociągów zapewni przejście pod torami.

Budowa nowego przystanku prowadzona jest przy zachowaniu rozkładowego kursowania pociągów na trasie Wrocław - Jelenia Góra.

Prace prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na przystanku Wałbrzych Centrum pozwolą, by w grudniu podróżni skorzystali z dodatkowego dostępu do kolei - informuje Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Liczymy, że miasto Wałbrzych również wykona działania, do których się zobowiązało, czyli: dojścia do nowych peronów. Wałbrzych Centrum to kolejny nowy przystanek na Dolnym Śląsku. Podobne inwestycje, realizowane z Krajowego Programu Kolejowego, w całej Polsce zwiększają dostępność do kolei i zapewniają możliwość korzystania z lepszych podróży aglomeracyjnych, regionalnych i dalekobieżnych.

Dodajmy, że budowa nowego przystanku Wałbrzych Centrum to nie jedyna inwestycja prowadzona w ostatnim czasie w rejonie Wałbrzycha przez PKP PLK. Na stacji Świebodzice perony mają już nowe wiaty i ławki oraz są dostępne dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zachowano przy tym historyczny charakter kompleksu stacyjnego. Na stacji Wałbrzych Szczawienko od czerwca podróżni korzystają z przebudowanego peronu. Stacja została wyposażona w nowe urządzenia sterowania ruchem. Przebudowane tory i wymieniana sieć trakcyjna umożliwią jazdę pociągów z prędkością do 100 km/h. Modernizacja stacji obejmuje też pobliskie wiadukty. Konstrukcje są odnawiane i wzmacniane. Prace zakończą się w listopadzie br.

Budowa przystanku Wałbrzych Centrum oraz przebudowa stacji Świebodzice i Wałbrzych Szczawienko są realizowane w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 274 Wrocław – Zgorzelec na odcinku Wrocław – Jelenia Góra oraz przyległych łącznicach”. Wartość umowy – finansowanej ze środków budżetowych – wynosi prawie 85 mln zł (netto).

Twoja reakcja na artykuł?

32
76%
Cieszy
3
7%
Hahaha
3
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
10%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
110
Plac Ratuszowy
10%
Plac Piastowski
56%
Wolę miejskie parki
34%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group