Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7192
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Dziwiszowie walczą o rozwój swojej wsi

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 30 września 2013, 7:39
Aktualizacja: Wtorek, 1 października 2013, 7:14
Autor: Mea
Fot. Stowarzyszenie Nasz Dziwiszów
Stowarzyszeniu Nasz Dziwiszów przyznano ponad 4000 zł na realizację projektu „Promocja Idei Wsi Dolnośląskiej w Dziwiszowie poprzez przeprowadzenie imprezy promocyjnej „Poznaj Dziwiszów” i opublikowanie materiałów promujących”. Za te pieniądze będzie festyn integracyjny i materiały, promujące tę miejscowość.

Dotacje z Urzędu Marszałkowskiego organizacja pozarządowa, która ma już 21 członków, otrzymała w ramach konkursu „Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi”. Jest to forma wsparcia społeczności lokalnych działających w inicjatywie „Odnowa Wsi Dolnośląskiej” w 2013 roku.

- Bardzo cieszymy się z wyników konkursu. Za uzyskane pieniądze zorganizujemy imprezę integracyjną, kupimy duży namiot, wydamy folder oraz mapkę atrakcyjnych miejsc we wsi. Z funduszy własnych, za ponad 600 zł, zrobimy 50 koszulek z napisem „Popieram Odnowę Wsi”, wydrukujemy przewodnik z pięcioma ciekawymi miejscami w Dziwiszowie. Będą to m.in.: XVIII-wieczny kościół św. Wawrzyńca, krzyże pokutne, pałac w Dziwiszowie i lipa, będąca pomnikiem przyrody – mówiła Lidia Kaczmarczyk Pałucka, wiceprezes Stowarzyszenia Nasz Dziwiszów oraz liderka Grupy Odnowy Wsi.

Festyn odbędzie się na przełomie października i listopada na terenie Siedliska Arte. - Przedstawimy informacje na temat inicjatywy Rozwoju wsi dolnośląskiej, przetestujemy trasę zwiedzania miejsc atrakcyjnych z przewodnika, a na koniec odbędzie się poczęstunek i grill przy dobrej muzyce. Planujemy też konkurs na wiedzę o wsi dolnośląskiej – dodała wiceprezes.

Organizacja po raz pierwszy składała wniosek o dotację. – Na zebraniu wsi w lipcu ubiegłego roku powołano Grupę Odnowy Wsi, do której zgłosiło się sześciu mieszkańców sołectwa. Urząd marszałkowski zorganizował w Dziwiszowie i Karpnikach szkolenia oraz warsztaty, na których dowiedzieliśmy się m.in., jak założyć stowarzyszenie oraz opracowaliśmy strategię rozwoju wsi. Chcielibyśmy, by Dziwiszów był dobrym miejscem do zamieszkania, szczególnie dla osób w „jesieni życia” oraz uprawiających sport. By to było możliwe, zamierzamy wybudować ścieżki rekreacyjne do spacerów oraz rozpowszechnić narciarstwo – dodała Lidia Kaczmarczyk Pałucka.

Organizacja już ma pomysły na kolejne wnioski. – Chcielibyśmy połączyć Zabobrze z Dziwiszowem atrakcyjną trasą rekreacyjną, biegnącą spod krzyża milenijnego do Pałacu Dziwiszów. Obecnie jest zarośnięta i niewiele osób ją zna. Kolejnym pomysłem to siłownia zewnętrzna z przeznaczeniem dla seniorów, ale nie tylko oraz świetlica czynna dla mieszkańców cały dzień – wyliczała Lidia Kaczmarczyk Pałucka.

W ubiegłym roku mieszkańcy zorganizowali imprezę pod hasłem „Bądź widoczny na drodze”. – Gdy podczas powodzi w Maciejowej zawalił się most, ruch tranzytowy bardzo wzrósł w Dziwiszowie, a główna droga jest wąska i nie ma chodników. Dlatego postanowiliśmy przeszkolić dzieci i mieszkańców, jak zachować się na drodze i jak ważne jest noszenie odblaskowych znaczków. Pomogła nam w tym policja, natomiast psycholog mówił o zachowaniach w stosunku do bezdomnych psów, których wiele błąka się po naszej wsi. Na spotkanie przybyło wielu mieszkańców, którzy otrzymali darmowe odblaski ufundowane częściowo przez urząd marszałkowski, a częściowo przez naszą Grupę Odnowy Wsi – powiedziała Lidia Kaczmarczyk Pałucka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ 30-09-2013 9:05
No jak to a gdzie wódz Wrotniewski.Czyżby już był zbędnym mieszkańcem,może się ukrywa bo straci stołek w Jeleniej.
~Stasio 30-09-2013 10:14
I znow , jak zwykle koscioly, krzyze .... Nikt was powaznie nie bedzie traktowal jak bedziecie mieli kosciol za plecami . W cywilizowanych krajach koscioly nie sa atrakcja turystyczna . W tytule zauwazam wazne slowo , wies . Mieszkancy miasta to mieszcznie .A mieszkancy wsi to ?I teraz mnie nic nie dziwi .
~zaboberek 30-09-2013 10:23
Wsioki.
~do Stasia... 30-09-2013 11:20
kościoły nigdzie nie są atrakcją turystyczną....kościoły to są świątynie.... ponieważ często budowle kościelne są ciekawymi zabytkami ludzie przychodzą tam również z tego powodu........owszem można zwiedzać bary,kina, dyskoteki,lunaparki i burdele......atrakcje turystyczne "w cywilizowanych krajach" tylko tam w tle widać już meczety......
Piipi Jelonkowa 30-09-2013 11:26
..do - [~Stasio] .. nie zapomninaj ! - "Nie pluj do studni - może jeszcze będziesz musiał z niej pic wodę"
Piipi Jelonkowa 30-09-2013 11:43
..do - [~Stasia] .. ~C.d nie zapominaj ! .. ~Dziwiszów .. jest piękny ! .. bo tutaj jszcze świerszcz gra ciszę .. a gdy skowronek śpiewa,wtedy motylki zabierają nasze marzenia do tanca ! ~Spróbuj .. to jest takie piękne !
~Dziwiszanin 30-09-2013 12:15
dziękujemy za wizytę Pani Danusi z Komendy Miejskiej z Jeleniej Ona potrafi być profesionalna w tym co robi a dzieci ja uwielbiaja tak trzymać Pani Danusiu
~antyDUDEK 30-09-2013 16:55
Moi Drodzy Dziwiszanie ! ! ! Jedyna szansa na rozwój Waszej Mieściny, to odłączenie się od Dudka . . .
~ 30-09-2013 18:36
Do Stasio - to nie wiesz, jak nazywają się mieszkańcy wsi? Rolnicy. A jak na wsi mieszka ktoś, kto nie zajmuje się gospodarstwem rolnym, np. kowal albo pisarz to mówi się o nim per "kowal" albo "pisarz". Określenie "mieszczanie" również wychodzi z użycia, ludzi określa się od nazwy miasta, w którym mieszkają. Warszawiak, krakowianin, łodzianin, jeleniogórzanin itd. Określenie "mieszczanin" można obecnie znaleźć raczej w książkach historycznych niż w mowie potocznej lub prasie.
~dzwonn 30-09-2013 21:30
Promowanie Dziwiszowa jako dobrym miejscem dla seniorów...........czy ma to coś wspólnego z prowadzona działalnością jednej z członkiń stowarzyszenia ???
Piipi Jelonkowa 1-10-2013 0:00
..do - [~Autora postu z godz.18:56] ..*psssssssss .. "chodziły słuchy,że gdzies daleko nad Wisłą wielu ludzi uprawia rolę,orze,kosi,młóci.Od tej pracy w polu tamci ludzie zwani byli POLAkami" ..dopiero póżniej na wzgorzu poswiecono kosciół,a wielu wiernych wybudowało tam domy,aby byc w pobliżu księdza .. i stąd są miastowi ! ~ Nasz Stasio .. to zna,bo jest Zydem !
~MIKI 1-10-2013 9:25
Ci z miasta to mieszczuchy, oczywiście gdyby nie więś i rolnicy, to by nie mieli co żryć.
~adi 1-10-2013 9:28
Bardzo dobry pomysł na rozwój wsi. Wiem, bo też utworzyłam taką grupę i przystąpiliśmy do programu. Są różne możliwości, oczywiście trzeba umieć je wykorzystywać, a nie spierać się kto mieszczuch, a kto rolnik
~stanka 6-10-2013 22:33
Fajne wpisy. Widzę, że grono miłośników Dziwiszowa już się powiększyło. Myślę, że fajnie spędzimy czas przy ognisku po zakończeniu imprezy promującej rozwój wsi. Już dzisiaj zapraszam na to wydarzenie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group