Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8505
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: W Dziwiszowie walczą o rozwój swojej wsi

Poniedziałek, 30 września 2013, 7:39
Aktualizacja: Wtorek, 1 października 2013, 7:14
Autor: Mea
Region: W Dziwiszowie walczą o rozwój swojej wsi
Fot. Stowarzyszenie Nasz Dziwiszów
Stowarzyszeniu Nasz Dziwiszów przyznano ponad 4000 zł na realizację projektu „Promocja Idei Wsi Dolnośląskiej w Dziwiszowie poprzez przeprowadzenie imprezy promocyjnej „Poznaj Dziwiszów” i opublikowanie materiałów promujących”. Za te pieniądze będzie festyn integracyjny i materiały, promujące tę miejscowość.

Dotacje z Urzędu Marszałkowskiego organizacja pozarządowa, która ma już 21 członków, otrzymała w ramach konkursu „Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi”. Jest to forma wsparcia społeczności lokalnych działających w inicjatywie „Odnowa Wsi Dolnośląskiej” w 2013 roku.

- Bardzo cieszymy się z wyników konkursu. Za uzyskane pieniądze zorganizujemy imprezę integracyjną, kupimy duży namiot, wydamy folder oraz mapkę atrakcyjnych miejsc we wsi. Z funduszy własnych, za ponad 600 zł, zrobimy 50 koszulek z napisem „Popieram Odnowę Wsi”, wydrukujemy przewodnik z pięcioma ciekawymi miejscami w Dziwiszowie. Będą to m.in.: XVIII-wieczny kościół św. Wawrzyńca, krzyże pokutne, pałac w Dziwiszowie i lipa, będąca pomnikiem przyrody – mówiła Lidia Kaczmarczyk Pałucka, wiceprezes Stowarzyszenia Nasz Dziwiszów oraz liderka Grupy Odnowy Wsi.

Festyn odbędzie się na przełomie października i listopada na terenie Siedliska Arte. - Przedstawimy informacje na temat inicjatywy Rozwoju wsi dolnośląskiej, przetestujemy trasę zwiedzania miejsc atrakcyjnych z przewodnika, a na koniec odbędzie się poczęstunek i grill przy dobrej muzyce. Planujemy też konkurs na wiedzę o wsi dolnośląskiej – dodała wiceprezes.

Organizacja po raz pierwszy składała wniosek o dotację. – Na zebraniu wsi w lipcu ubiegłego roku powołano Grupę Odnowy Wsi, do której zgłosiło się sześciu mieszkańców sołectwa. Urząd marszałkowski zorganizował w Dziwiszowie i Karpnikach szkolenia oraz warsztaty, na których dowiedzieliśmy się m.in., jak założyć stowarzyszenie oraz opracowaliśmy strategię rozwoju wsi. Chcielibyśmy, by Dziwiszów był dobrym miejscem do zamieszkania, szczególnie dla osób w „jesieni życia” oraz uprawiających sport. By to było możliwe, zamierzamy wybudować ścieżki rekreacyjne do spacerów oraz rozpowszechnić narciarstwo – dodała Lidia Kaczmarczyk Pałucka.

Organizacja już ma pomysły na kolejne wnioski. – Chcielibyśmy połączyć Zabobrze z Dziwiszowem atrakcyjną trasą rekreacyjną, biegnącą spod krzyża milenijnego do Pałacu Dziwiszów. Obecnie jest zarośnięta i niewiele osób ją zna. Kolejnym pomysłem to siłownia zewnętrzna z przeznaczeniem dla seniorów, ale nie tylko oraz świetlica czynna dla mieszkańców cały dzień – wyliczała Lidia Kaczmarczyk Pałucka.

W ubiegłym roku mieszkańcy zorganizowali imprezę pod hasłem „Bądź widoczny na drodze”. – Gdy podczas powodzi w Maciejowej zawalił się most, ruch tranzytowy bardzo wzrósł w Dziwiszowie, a główna droga jest wąska i nie ma chodników. Dlatego postanowiliśmy przeszkolić dzieci i mieszkańców, jak zachować się na drodze i jak ważne jest noszenie odblaskowych znaczków. Pomogła nam w tym policja, natomiast psycholog mówił o zachowaniach w stosunku do bezdomnych psów, których wiele błąka się po naszej wsi. Na spotkanie przybyło wielu mieszkańców, którzy otrzymali darmowe odblaski ufundowane częściowo przez urząd marszałkowski, a częściowo przez naszą Grupę Odnowy Wsi – powiedziała Lidia Kaczmarczyk Pałucka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
218
Nigdy
21%
Rzadko
42%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group