Niedziela, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 5374
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uzdrowiskowe muzeum

Sobota, 11 stycznia 2020, 10:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 stycznia 2020, 20:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Uzdrowiskowe muzeum
Fot. Przemek Kaczałko
Przy Uzdrowisku Cieplice działa już Minimuzeum Źródła Ludwika (znanego pod nazwą Marysieńka), które jest okazją do zaczerpnięcia wiedzy na temat przeszłości jednego z charakterystycznych punktów Cieplic czy też wspomnień lat minionych. Obiekt jest dostępny bezpłatnie.

Projekt remontu i przebudowy budynku źródła został wykonany przy wsparciu ze środków unijnych, w ramach Rewitalizacji Cieplic (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Jeleniogórskiej).

Wartość zadania ogółem: 513 085,84 zł
Wartość wydatków kwalifikowanych: 342 660,55 zł
Łącznie uzyskane dofinansowanie: 320 833,06 zł, w tym: wkład europejskiego funduszu rozwoju regionalnego: 291 261,46 zł i wkład budżetu państwa: 29 571,60 zł.

Pomysł zrodził się wspólnie z Miastem Jelenia Góra, które jest liderem projektu Rewitalizacji Cieplic. Odrestaurowaliśmy budynek ujęcia wody "Marysieńka", w celu udostępniania gościom - powiedział Roman Kulczycki, prezes Uzdrowiska Cieplice.

W zabytkowym budynku można znaleźć kilka eksponatów związanych ze źródłem, w tym butelki po wodzie mineralnej "Marysieńka". Zbiory pochodzą zarówno z Muzeum Przyrodniczego, jak i ze źródeł Uzdrowiska Cieplice.

Z punktu widzenia historii uzdrowiska, Cieplic i lecznictwa - jest to bardzo ciekawe miejsce. Dawniej było to Źródło Ludwika, a od czasów powojennych Źródło Marysieńka. Można tu prześledzić historię Uzdrowiska - dodał R. Kulczycki.
Ekspozycji historycznej z pewnością nie można porównać z bogatymi zbiorami Muzeum Przyrodniczego, natomiast jest to bardzo fajna podróż sentymentalna dla ciepliczan i jeleniogórzan. Woda Marysieńka to dla wielu smak dzieciństwa i tutaj można jej posmakować - podkreślił Zbigniew Muczyński z Uzdrowiska Cieplice.

Poza wymienionymi atrakcjami, w odrestaurowanym budynku można obejrzeć prezentację multimedialną o tym, jak wyglądało leczenie w najstarszym uzdrowisku w Polsce. Spoglądając w dół, można zobaczyć popularne źródło...

Obiekt jest otwarty codziennie (również w niedziele i święta) od godz. 9:00 do 18:00. Wstęp bezpłatny.

Twoja reakcja na artykuł?

41
93%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
2
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
304
Tak
59%
Nie
41%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Polityka
Dudek vs. Konieczyńska: II tura w Jeżowie
 
Aktualności
Zumba dla Antka
 
Aktualności
Pobiegli dla Filipka
 
112
Zderzenie na Sudeckiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group