Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 5927
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uzdrowisko Cieplice zmodernizuje Długi Dom

Czwartek, 8 sierpnia 2013, 9:23
Aktualizacja: Piątek, 9 sierpnia 2013, 7:09
Autor: Mea
Jelenia Góra: Uzdrowisko Cieplice zmodernizuje Długi Dom
Fot. Mea
Najstarsza budowla świecka w Cieplicach i jeden z najstarszych budynków kuracyjnych uzdrowiska, XVI–wieczny Długi Dom, zostanie zmodernizowany za ok. 8 mln zł. – Powstanie tu hotel sanatoryjny dla ok. 100 osób z nowoczesną bazą zabiegową oraz restauracją. Na zewnątrz, gdzie obecnie znajduje się parking, będzie patio z fontanną, ławeczkami, alejkami i zielenią do wypoczynku dla kuracjuszy – powiedział Robert Moskwa, dyrektor do spraw marketingu Uzdrowiska Cieplice.

Remont wnętrza i elewacji oraz zakup nowoczesnego sprzętu zostanie dofinansowany przez Urząd Marszałkowski kwotą prawie 3 mln zł. – Prace planujemy rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć je na początku 2015 r. Dzięki obiektowi z najnowocześniejszym sprzętem do różnorodnych zabiegów wzbogacimy ofertę Uzdrowiska Cieplice – mówił Robert Moskwa.

Budynek został zaprojektowany przez Martina Urbana z Lubawki i wzniesiony przez cystersów w 1537 r. Obecny wygląd uzyskał w latach 1689-1693. W 1810 r. kupiła go rodzina Schaffgotschów i umieściła w nim swoje cenne zbiory broni, grafik, okazów przyrodniczych i geologicznych, które zostały udostępnione zwiedzającym w latach 30’ XIX wieku. Na bazie tych zbiorów po 1945 r. funkcjonowało tu muzeum ptaków.

Teraz w obiekcie mieści się m.in. siedziba dyrekcji „Uzdrowiska Cieplice”, która zostanie przeniesiona do remontowanego budynku technicznego, leżącego 20 m dalej. Długi Dom znany jest też z działalności Przystani Twórczej – Cieplickiego Centrum Kultury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group