Sobota, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5555
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Uwierz w ducha, czyli historyczny spacer po mieście i regionie

Środa, 14 września 2011, 8:25
Aktualizacja: 8:26
Autor: Angela
Dzisiaj o godz. 15.30 w świetlicy Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych rozpocznie się cykl prelekcji autorstwa Tadeusza Siwka, który pokaże niezwykłe miejsca Jeleniej Góry i okolic widziane oczami dziennikarza, dokumentalisty, a zamknięte w ramy prezentowanych filmów. Całość zostanie opatrzona komentarzem autora.

Spotkania co dwa tygodnie będą się odbywały w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia”. Tadeusz Siwek zgromadził dotychczas około 100 filmów i każdego miesiąca nagrywa kolejne trzy – cztery reportaże z miejsc historycznych, wyjątkowych i często zapomnianych.

– Historią interesuję się od zawsze, a przez dwa i pół roku, kiedy realizowałem cykl materiałów telewizyjnych o zamkach i pałacach pogranicza polsko – czeskiego zorientowałem się, że dookoła tych wszystkich mniej lub bardziej starych budowli krążą rozmaite opowiadania, które mnie jako dziennikarza i dokumentalistę zainteresowały.

– Nie jest ważne to, czy ja wierzę i widuję duchy, ale interesuje mnie, co o tych duchach, zjawach i widmach opowiadają i opowiadali ludzie od najdawniejszych czasów. W procesie polonizacji tego terenu po 1945 roku udało nam się bardzo wiele tych duchów przepłoszyć, ale teraz za czasów nowej, drapieżnej Rzeczypospolitej, dają się one odszukać i przedstawić – zapowiada jeden ze swoich cykli spotkań Tadeusz Siwek.

To od ich prezentacji rozpocznie się dzisiejsze spotkanie. W kolejnych terminach zaprezentowany zostanie również drugi cykl filmów dotyczących małych i często zupełnie nieznanych miejscowości Kotliny Jeleniogórskiej, takich jak Trzcińsko, Janowice Wielkie czy Miedzianka.
- Ten cykl opowiada o miejscach, które czasami odwiedzamy, ale nie jesteśmy świadomi tego, że jest to żywy zabytek historyczny i społeczny – mówi Tadeusz Siwek.

Część filmów będzie też opowiadała o samych zamkach i pałacach pogranicza polsko-czeskiego. Każdy z cykli zostanie opatrzony komentarzem autora, w którym znajdzie się wiele ciekawostek historycznych oraz relacji z przygód, jakie spotkały autora podczas realizacji prezentowanych filmów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group