Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 12073
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Uwaga: oszuści grasują, by wyłudzić pieniądze

Piątek, 3 lutego 2017, 7:36
Autor: 112
Region: Uwaga: oszuści grasują, by wyłudzić pieniądze
Fot. Archiwum
W środę (1.02) kobieta podająca się za siostrzenicę, zadzwoniła do co najmniej trzech mieszkańców Jeleniej Góry i prosiła o pieniądze. W trakcie rozmowy tłumaczyła, że potrzebuje je, by nie powiadomiono prokuratury o potrąceniu pieszej przez siostrzeńca. Na szczęście nikt nie dał się oszukać.

- Działalność oszustów polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, że poszkodowani same dostarczają im niezbędnych informacji dotyczących np. tego (z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają jakieś kosztowności, kiedy są w domu, jak maja na imię poszczególni członkowie rodziny itd.) Zmienionym głosem podają się np. za wnuczka (siostrzenicę, syna, itp.), który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często gdy poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, usprawiedliwiają to chorobą, lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.

Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia. Przestępcy czasami telefonując drugi raz. Podają się za policjantów, wmawiają potencjalnej ofierze fakt, że policja może zatrzymać sprawcę dopiero po przekazaniu pieniędzy. Tłumaczą, że przyślą „policjantów” w cywilnych ubraniach po pieniądze - dodaje.

O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować policję pod nr 75 / 7524011 lub w całym kraju – tel. 997 i 112.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group