Środa, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 5831
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uwaga na konkursowych oszustów

Wiadomości: REGION
Niedziela, 6 marca 2011, 8:49
Aktualizacja: 8:49
Autor: Marcin Szafrański
Konkursy internetowe to dzisiaj powszechny i najprostszy sposób zdobywania nie nagród, ale problemów. Ludzie skuszeni propozycją wygrania dużych pieniędzy, nie czytają obowiązujących regulaminów. Tymczasem najbardziej przykre konsekwencje spotykają tych, którzy bez zastanowienia podają swoje dane.

W konkursie internetowym może wziąć udział niemal każdy. Wystarczy trochę środków na koncie i ukończenie osiemnastego roku życia. Większość z konkursów proponuje bogatą ofertę nagród: laptopy, wygrane pieniężne, samochody, podróże. Uczestnicy zacierając ręce, wypełniają lekkomyślnie formularz wpisując wszystkie dane osobowe wraz z adresem zamieszkania, skrzynki e-mail czy numerem telefonu.

Po tej czynności, zamiast losowania nagród, uczestnik - ofiara otrzymuje nieograniczoną ilość spamów i sms-ów zachęcających do kolejnych odpowiedzi na pytania. Wyższy rachunek za telefon to dopiero początek niespodzianek. Uczestnik, który nie wyraża chęci dalszego udziału, musi złożyć rezygnację w formie specjalnego pisma lub wysłać następny drogi sms. Często towarzyszą temu określone terminy, których przekroczenie może skutkować zwiększeniem opłaty. Operatorzy są bezkarni, ponieważ nie biorą żadnej odpowiedzialności za świadczenie usług firm zewnętrznych.

Jak pokazują badania, ofiarami padają najczęściej osoby starsze. Taką historię przeżyła pani Danuta - emerytka z Chełmna. Biorąc udział w loterii "Milion" nie posłała wiadomości o treści "Stop Milion", wskutek czego jej rachunek został wystawiony na 140 zł za „niezastopowanie” loterii. Problem jednak zaczyna się, kiedy tracimy świadomość naliczania dodatkowych opłat. Miesiąc później, koszta najczęściej przekraczają wartość obiecywanych nagród.

Aby unikać konkursowych oszustów, należy ograniczyć do minimum podawanie danych i czytać dokładnie regulaminy. Uczciwemu organizatorowi wystarczy imię, nazwisko czy adres e-mail. Najlepsze są prestiżowe serwisy relacjonujące postęp konkursu. Istotna jest lista laureatów, potwierdzony adres firmy, dane kontaktowe.

Wszelkie biznesowe rady zdobycia wielkich pieniędzy, gry hazardowe, instrukcje jak zostać hakerem po dokonaniu przelewu, służą zazwyczaj opróżnieniu naszego konta lub portfela. Warto czytać uważnie każdą wiadomość, "Pusty SMS" nie oznacza "darmowy". Podobnie działają testy IQ, których wynik może kosztować ponad 30 zł za jeden sms.

Również strony oferujące gotowe prace naukowe narzucają płatną rejestrację. Zaraz po niej może pokazać się nam strona pozbawiona treści lub niewielki akapit.

W naciąganiu uczestniczą redakcje mniej popularnych czasopism. Czytelnicy wysyłają artykuły drogą elektroniczną, celem zdobywania konkursowych upominków. Teksty są publikowane, jednak po nagrodach nie ma śladu. Szczególnie chronić należy zdjęcia, używane później w celach marketingowych. Nieuczciwe loterie i konkursy zgłosić można do Rzecznika Praw Konsumenta lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~mały autobys 6-03-2011 10:10
Nawet moja KRYśka w ubiegłym roku zrobiła mi konkurs jak wygrać TV .Niestety nic nie wygrałem.
~mm 6-03-2011 11:29
wskutek czego jej rachunek został wystawiony - to gramatycznie po polsku?
~..... 6-03-2011 13:15
Zadziwiające jest, że w tym popapranym kraju organizatorzy takowych konkursów są zupełnie bezkarni. Bo nie ma żadnej siły, aby uniemożliwić im te oszustwa. Jak zwykle zresztą - złodzieje, oszuści i bandyci w naszym kraju mają się zupełnie dobrze. I to wszystko w imię prawa i zgodnie z nim.
~jajko 6-03-2011 13:43
jacy rządzący taki ten kraj !!!!!!!!!!!
~mały autobus 6-03-2011 14:26
A weśmy np. takich byzmesmenów trohie na lewo trochie POd stołem jakieś umowy zlecenia. A jak to US rozlicza
~iras 6-03-2011 15:20
Najlepszym wyjsciem jest-zrezygnowac z internetu,telefonow i ze skrzynki na listy!Znajda sposob-wloza w drzwi.
~józek265 6-03-2011 19:47
Równie dobrze pobiera się programy naprawcze do PC za darmo-po przeskanowaniu komputera i wyszukaniu błędów pojawia się informacja o zakupie pełnej wersji programu,to wtedy komp. będzie O.K.
~Zcieplice 6-03-2011 20:57
mam pytanie .Jak mam na koncie w telefonie np. tylko 2 złote to w jaki sposób mogą mi ściągnąć 30 zł z konta telefonu.Jak w takim razie działa taka loteria.?.Nigdy jeszcze nie wysyłałem żadnego smsa i nie zamierzam brać w niej udziału,ale dostaję prawie co dzień ofertę aby takiego smsa wysłać bo nagroda czeka.Proszę kogoś o odpowiedź.
~Jariath R. 6-03-2011 23:23
Widocznie w polsce jest podatny grunt na takie rzeczy . Moze czytanie w polsce nie jest cecha wszystkich obywateli ? Moze to wyksztalcenie oraz iloraz inteligencji nie jest srednioeuropejski ? Moze warto miec taka cecha jak myslenie ? Smiech mnie ogarnia jak takie wiadomosci czytam , polska hahahahaha. Macie to , co cywilizowane kraje juz mialy i zapomnialy o tym .
~ło matko 7-03-2011 0:10
jakie żeście sobie władze wybrali, taki macie kraj i takie prawo. Znawca insektów Niesiołowski powiedział : Jak dostaniemy władzę, to już jej nie wypuścimy, chyba że nas wyniosa jako trupy. Druga Białoruś. Wybory nie pomogą, wystarczy że komisja powstawia na niepoprawnych kartach wyborczych więcej krzyżyków i głosy będą nieważne. tfu tfu na psa urok.
Piipi Jelonkowa 7-03-2011 9:38
..do - [~Jariath R.] .. z "Twojej" Ameryki to śmieje się cały *ŚWIAT ! (..patrz.WikiLeads) *Hi,.. naiwni dorośli ludzie ! ~FAJNIE ?
~ 8-03-2011 8:49
Tutaj musze energicznie wziac w obrone Polakow- niestety tak jest na calym swiecie (no moze w Hameryce nie, tam som same yntelygenty). W Niemczech tez zdarzaja sie tego typu oszustwa i to dosc czesto. Oszusci zostaja czesto bezkarni. Pilnujmy sie; nie bierzmy udzialu w zadnych konkursach, bo tam jeszcze nikt nigdy nic nie wygral. Jarath- ja tez jestem krytykantka, ale przystopuj troche, zmien ton, bo stajesz sie obrazliwy, a to juz jest przegiecie. Jesli naprawde mieszkasz w USA, to ja ci nadmienie, ze mam duzo do czynienia z Amerykanami i nie mam o nich dobrego zdania. Nie bede sie rozpisywac. Zdecydowanie wole Polakow....zmien ton i zmien plyte, bo to niefajne, co tu produkujesz.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group