Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 7930
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Utrzymanie cen wody jednym głosem

Środa, 25 stycznia 2017, 8:09
Aktualizacja: Piątek, 27 stycznia 2017, 8:37
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Utrzymanie cen wody jednym głosem
Fot. Przemek Kaczałko
„Bądź niczym bijące źródło, nie zaś jak staw, w którym zawsze stoi ta sama woda” – pisał Paulo Coelho, którego słowa mogłyby być drogowskazem dla pracy radnych, jednak podczas wtorkowej (24.01) sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry po raz kolejny przy okazji spraw dotyczących spółki „Wodnik” padały argumenty, które znamy już z wcześniejszych posiedzeń.

Niemal tradycyjnie sesja rozpoczęła się z opóźnieniem (tym razem ponad 40 minut).
- Nie rozumiem polityki pana prezesa, który zamiast kierować wniosek w trybie, który nie budziłby wątpliwości wprowadził tryb, w którym w karkołomny sposób chce przedłużyć (według wielu radnych) naciągniętą taryfę – mówił przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski przypominając o uchwale z poprzedniego roku, kiedy to 17 radnych zagłosowało za odmową przyjęcia podwyżki cen wody, ale ze względów proceduralnych (decyzję podjęto po terminie) wojewoda uchylił uchwałę. Wczoraj, wniosek o przedłużenie tych samych stawek okazał się uzasadniony dla nieznacznej większości radnych – o czym w dalszej części tekstu.

Zdaniem L. Wrotniewskiego były trzy opcje wyjścia z problemu: przyzwoita, racjonalna i nieprzyzwoita. - Nie ulega wątpliwości, że w przypadku odmowy taryfa przestaje istnieć – stwierdził szef rady, według którego nieprzyzwoite byłoby dalsze stosowanie taryfy przez spółkę, przyzwoita to złożenie przez spółkę nowego wniosku taryfowego zakładającego obniżkę cen o zakwestionowane koszty, a racjonalnym wyjściem miałoby być dalsze stosowanie obecnych taryf do momentu wprowadzenia nowej taryfy, ale traktowane jako zaliczkę. Jak się okazało, scenariusze proponowane przez Leszka Wrotniewskiego nie będą miały dalszego ciągu, bowiem w głosowaniu zaledwie jednym głosem przeforsowano uchwałę przedłużającą obowiązujące taryfy na kolejny rok.

Radni Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny nawiązywali do pożyczki dla spółki Tanie Mieszkanie, kosztów amortyzacji, pytali też o podmioty, które sponsoruje „Wodnik”. Długą debatę, która nic nowego nie wnosiła do dyskusji podsumowała Alicja Dusińska. - Ubolewam nad poziomem tej dyskusji. Wiemy dobrze, że woda od dawna nurtuje i oburza naszych mieszkańców, ale boli mnie to, że tak ważna sprawa jest omawiana dopiero na sesji – kiedy są media, można się pokazać, błysnąć. To tak nie może funkcjonować. Takie dyskusje powinny się odbywać na klubach i posiedzeniach komisji – powiedziała radna klubu RZJG.

Za przedłużeniem taryfy na kolejny rok głosowało 12 radnych: Bałkowska, Chadży, Dusińska, Dziedzic, Kroczak, Kusiak, Obaz, Ragiel, Wachowicz-Makieła, Wójcik, Sikora oraz Iwaniec. Biorąc pod uwagę rozkład sił (radni sprzyjający prezydentowi i opozycja) należy zwrócić uwagę na głosy radnych Sarzyńskiego i Ładzińskiego (klub SLD), którzy zagłosowali przeciwko przedłużeniu taryfy, a więc inaczej niż ich klub, który jest w koalicji z prezydentem. Jednak decydująca okazała się decyzja Piotra Iwańca, który mimo że w lutym ubiegłego roku był za odrzuceniem tej samej taryfy – tym razem był jej zwolennikiem. - Wychodzi na to, że skazałem się na społeczny ostracyzm jeżeli chodzi o Radę Miejską. Brakuje mi w tej radzie merytorycznej pracy. Przychodzę na sesję i słyszę, że komisje merytoryczne opiniują tę taryfę pozytywnie, po czym rozpoczyna się dyskusja, z której wynika, że mieszkańcy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności w sądzie za to, że słysząc hasło o darmowej wodzie nie zapłacą rachunków. Jeżeli uważamy, że woda jest za droga to dlaczego nie zbierzemy się bez względu na przynależność klubową i nie wypracujemy wniosku do UOKiK-u? - tłumaczył radny niezrzeszony. Podobnie decyzję radnych klubu „niezależnych” argumentował Konrad Sikora. - Obawiamy się, że mieszkańcy, którzy daliby się skusić na tego rodzaju propozycje nie płacąc rachunków – musieliby w przyszłości, na skutek rozpraw sądowych, ponosić koszty wraz z odsetkami – powiedział przewodniczący klubu.

- Mieszkańcy Jeleniej Góry nie zapłacą więcej za wodę, stawki są utrzymane na kolejny rok – podsumował prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. - Najbardziej martwi mnie to, że pan przewodniczący Rady zamiast dbać o autorytet Rady, o patrzenie na stanowiska Rady względem mieszkańców i stabilności prawnej, swoimi licznymi wypowiedziami nie do końca precyzyjnymi i amatorsko-prawnymi wprowadził lekki zamęt. To mało odpowiedzialne – stwierdził Marcin Zawiła.

Czytaj również

Komentarze (44)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
53
Plac Ratuszowy
9%
Plac Piastowski
58%
Wolę miejskie parki
32%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group