Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 3733
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Uśmiech słońca dla Tourtecu

Piątek, 7 maja 2010, 15:19
Aktualizacja: Niedziela, 9 maja 2010, 7:49
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Uśmiech słońca dla Tourtecu
Fot. TEJO
Oferty turystyczne z wielu ciekawych miejsc Polski oraz Czech i Niemiec, regionalne przysmaki i prezentacje artystyczne ubarwione kolorową oprawą i piękną pogodą. Tak wygląda kolejna edycja Międzynarodowych Targów Tourtec zorganizowanych na placu Ratuszowym przez starostwo jeleniogórskie.

Targi rozpoczęły się oficjalnie od godziny 11, ale już od samego rana działały stoiska, które wzbudzały zainteresowanie przechodzących przez Rynek mieszkańców. Zaśpiewał zespół Karkonosze z Mysłakowic. Do zgromadzonych wyszły też potężne postaci Kargula i Pawlaka, reprezentanci Lubomierza. Blisko sceny stanęła przepiękna monumentalna rzeźba Ducha Gór, dzieło Grzegorza Pawłowskiego.

Oficjalnych gości powitał Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego, współorganizator targów. Jeszcze wczoraj wszyscy martwili się o pogodę. Dziś –jak co roku – Rynek oświeciło majowe słońce, a wiatr rozwiał chmury, których tak bali się organizatorzy. Do zebranych zwrócił się starosta Jacek Włodyga. Podkreślił, że kolejna edycja Tourtecu to dowód na rozwijającą się współpracę między regionami, a także zaprzyjaźnionymi gminami z Czech i Niemiec. Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój wyraził w imieniu swoim i obecnego w Rynku wicemarszałka Jerzego Łuźniaka wolę wspierania takich imprez. Z obecności tak licznych wystawców ucieszył się też Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry.

Kto zjawił się na placu Ratuszowym, nie miał powodów do nudy. Nie zabrakło zainteresowanych zwiedzaniem poszczególnych stoisk i zapoznaniem się z ofertą turystyczną. Do niektórych ustawiły się kolejki chętnych, którym wręczano wydawnictwa reklamowe, pamiątki i inne gadżety. Na spragnionych czekał zapas czeskiego piwa, a głód można było zaspokoić w licznych punktach gastronomicznych. Królowała pajda chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym.

W Rynku pachniało grillowanym mięsiwem oraz pieczonymi ziemniakami. Swoje stoiska wystawili przedstawiciele Warmii i Mazur, Białegostoku, Wielkopolski, Pomorza - w tym Kaszub oraz gminy Dziwnów i Rewal. Byli też Lubuszanie z Zielonej Góry, niemal wszystkie gminy powiatu jeleniogórskiego oraz Lwówek Śląski wraz z Wleniem i Lubomierzem, a także Złotoryja. Lwóweckie stoisko promowało zbliżające się kolejne lato agatowe. Swoje propozycje przedstawili Czesi z Jablonca, Liberca, także z uzdrowiska Lazne Libverda. Prezentowano także znane czeskie atrakcje, choćby Skalne Miasto.

Przez scenę przewijały się rozmaite zespoły. Oklaskiwano, między innymi orkiestrę Kreuzchuher Kerwarsmusik z Niemiec, chór „Porabianie” ze Szklarskiej Poręby. Gromkimi brawami nagrodzono uzdolnione artystycznie dzieci z Przedszkola nr 2 w Piechowicach. Oprócz tego były występy zespołu "s-POK-oo" z Piechowickiego Ośrodka Kultury, formacji tanecznej z CIT w Starej Kamienicy, zespołu "Rudawianie", dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze oraz zespołu tanecznego "Hayat" z Sobieszowa. Zorganizowano też pokazy tańca Szkoły Tańca "Beaty i Tomasza Tabor" i dzieci z gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze, a także występ Cyrklandu z Miłkowa. Impreza potrwa dziś do godz. 17. 50. Jutro prezentacje targowe przewidziano w godzinach 10 – 16. Na scenie pokażą się, między innymi, tancerze ze Szkoły Kurzak-Zamorski, zespół Virtus Animi, grupa Za Kratą z Lwówka Śląskiego. Zaśpiewają Rybniczanki i Szarotki, zatańczy także grupa Tierra Flamenco.

Udana impreza ożywiła w końcu niemrawy do tej pory plac Ratuszowy i z pewnością wzbogaci ofertę miasta, a także przyczyni się do promocji Jeleniej Góry w wielu zakątkach naszego kraju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
437
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group