Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 9120
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uroczystości 35–lecia „Solidarności” przy PMPoland

Niedziela, 30 sierpnia 2015, 8:50
Aktualizacja: Poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 7:46
Autor: Karolina Matusewicz
Jelenia Góra: Uroczystości 35–lecia „Solidarności” przy PMPoland
Fot. Karolina Matusewicz
Dzień otwartych drzwi, odsłonięcie tablicy upamiętniającej strajk w „Gencjanie” i Romana Niegosza, wręczenie medali, projekcje filmów i koncert Honoraty Magdeczko–Capote to najważniejsze punkty obchodów 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” przy dawnej „Fampie”, które miały miejsce wczoraj (29.08) w Cieplicach.

W tym roku mija 35 lat od powstania „Solidarności” . W związku z tym organizowane są liczne uroczystości w całym kraju, będące okazją do wspomnień i uhonorowania tych, którzy walczyli o lepszą Polskę.

Działacze i sympatycy „Solidarności” działającej przy PMPoland S.A. w uroczystym, przyciągającym wzrok mieszkańców i turystów pochodzie, prowadzonym przez orkiestrę paradną i poczty sztandarowe, przeszli spod fabryki, przez główną aleję Parku Zdrojowego, pod budynek Term Cieplickich, gdzie odsłonięta i poświęcona została tablica pamiątkowa.

Upamiętnia ona strajk okupacyjny w „Gencjanie”, będący największym protestem społecznym na Dolnym Śląsku w czasach legalnej działalności „Solidarności”, oraz ówczesnego przewodniczącego MKZ – Romana Niegosza.

- Posłuchajmy czegoś, co, za nim powstały pieśni podnoszące nas na duchu, dodawało nam skrzydeł – powiedział Włodzimierz Śniatecki, prowadzący uroczystość, a gdy orkiestra zaczęła grać „Boże, coś Polskę”, zgromadzeni zaczęli wspólnie, jak za dawnych lat, śpiewać.

Spod Term Cieplickich pochód przeszedł do Teatru Zdrojowego, gdzie zostały wręczone medale zasłużonym działaczom „Solidarności” i tym, którzy ofiarowali związkowi swoją pomoc. Wyświetlone zostały też filmy o strajkach robotników i „Solidarności”. Zwłaszcza obraz „30 lat temu…strajk w Gencjanie” był żywo komentowany przez widzów, którzy wspominali tamte dni, rozpoznawali na zdjęciach siebie czy swoich kolegów.

Zakończeniem obchodów 35-lecia „Solidarności” przy dawnej „Fampie” był koncert Honoraty Magdeczko-Capote w muszli koncertowej w Parku Zdrojowym.

Przed rozpoczęciem uroczystości, zapisani wcześniej chętni, w ramach otwartych drzwi, zwiedzali fabrykę maszyn PMPoland. Zakład odwiedziło łącznie 180 osób podzielonych na trzy grupy, co świadczy o dużym zainteresowaniu tym, jak obecnie funkcjonuje fabryka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
603
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group