Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 10573
Zalogowanych: 47
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Umowa z WFOŚiGW na kolejną pożyczkę

Sobota, 3 lutego 2018, 10:10
Aktualizacja: Niedziela, 4 lutego 2018, 7:11
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Umowa z WFOŚiGW na kolejną pożyczkę
Fot. Przemek Kaczałko
Podpisanie umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu było tematem wczorajszej konferencji władz miasta. Fundusz udzielił Miastu pożyczki, która w części będzie mogła być umorzona, jednak nadal jest daleko do rozprawienia się z problemem zanieczyszczonego powietrza.

400 osób skorzysta ze środków, jakie Miasto uzyska dzięki udzielonej pożyczce. Jest to kwota 3,019 mln zł – z tego 660 tys. na część uzdrowiskową, a ponad 2,3 mln na pozostałą część miasta. Mieszkańcy dostaną dzięki temu bezzwrotną dotację do wymiany ogrzewania na ekologiczne: 10 tys. zł dla domków jednorodzinnych, 7 tys. zł na mieszkanie lub 4 tys. zł jeśli ktoś zdecyduje się na podłączenie do ECO.

Jak informują przedstawiciele władz miasta, po dwóch latach pożyczka może być umorzona w 70 proc. dla części uzdrowiskowej oraz 50 proc. dla pozostałego obszaru Jeleniej Góry. W kolejce czeka kolejnych 350 mieszkań i gdy obecna pula zostanie wyczerpana, zapowiadana jest kolejna umowa z WFOŚiGW.

Z przeprowadzonych w ubiegłym roku ankiet wynika, że mieszkańców zainteresowanych wymianą źródeł ciepła nie ma już zbyt wielu. Głównie z tego powodu, że nie stać ich na wkład własny przy takim przedsięwzięciu. - Zalecamy pokojowe formy sugestii, ale jest też działanie Straży Miejskiej – mówił Marcin Zawiła, który apelował, aby uświadamiać sąsiadów, znajomych. Za palenie niedozwolonymi źródłami ciepła przewidziany jest mandat, a ponadto trujemy okolicznych mieszkańców.

- W lipcu powinien być uruchomiony w ramach RPO program na wymianę kotłów w budynkach jednorodzinnych. W tym przypadku dotacja będzie wynosić 85 procent – zapowiada Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
756
Kawa
38%
Herbata
22%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
 
Aktualności
Castle Party Bolków – fani zjechali z całej Europy
 
Kultura
W Polsce Czeszka, w Czechach Polka
 
Kultura
Teatry uliczne szalały drugi dzień w strugach deszczu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group