Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 7241
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Umowa o pracę poniżej najniższej krajowej?

Wtorek, 14 lipca 2015, 7:37
Aktualizacja: Środa, 15 lipca 2015, 7:33
Autor: Karolina Matusewicz
Jelenia Góra: Umowa o pracę poniżej najniższej krajowej?
Fot. Archiwum
Dostaliśmy sygnał od Czytelnika, którego zastanowił fakt zamieszczania przez Powiatowy Urząd Pracy w Jeleniej Górze ofert pracy na pełny etat i umowę o pracę, za które gwarantowane minimalne wynagrodzenie jest niższe niż ustawowo obowiązujące w Polsce.

- Zatrudnienie na umowę o pracę na pełny etat za kwotę poniżej minimalnej krajowej obowiązującej w Polsce, jest naruszeniem praw pracowniczych. Obecnie najniższe wynagrodzenie wynosi 1750 zł brutto. Tym samym zamieszczanie ogłoszeń o pracę zapewniających pracownikowi wypłatę poniżej minimalnej jest niezgodne z przepisami – zwraca uwagę nasz Czytelnik.

- Nie przyjmujemy ofert, które gwarantują zarobki mniejsze niż najniższa krajowa (na pełny etat) ponieważ obliguje nas do tego rozporządzenie i przepisy – mówi pracownik PUP w Jeleniej Górze.

Dane ofert pracy zamieszczane na stronie internetowej PUP generowane są przez system, który ma ograniczone funkcje i w pewnych kwestiach nie daje możliwości wyboru, co czasami prowadzi do pojawienia się błędów w ogłoszeniach. Pracownicy PUP zajmujący się dodawaniem ofert pracy starają się w uwagach na końcu ogłoszenia zamieszczać więcej szczegółów, ale i tak bywa, że dochodzi do nieporozumień.

Inną kategorią ofert pracy są prace społeczno-użyteczne (psu), skierowane do osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Stawka za godzinę pracy wynosi wtedy 8,10 zł brutto. Nie jest to jednak zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, a osoby wykonujące te prace nadal mają status osób bezrobotnych.

W przypadku zainteresowania ofertą pracy zamieszczoną na stronie internetowej PUP, pracownicy instytucji zachęcają do kontaktu osobistego lub telefonicznego w celu uzyskania wszystkich niezbędnych informacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group