Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 4356
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ulica Spółdzielcza: będzie lepiej, ale za rok

Wtorek, 21 lipca 2009, 7:18
Aktualizacja: Środa, 22 lipca 2009, 7:36
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ulica Spółdzielcza: będzie lepiej, ale za rok
Fot. Angela
Pracownicy firm usytuowanych przy ulicy Spółdzielczej mają dość karmienia ich pustymi obietnicami dotyczącymi remontu ulicy Spółdzielczej. Od lat nie ma tu chodników i oświetlenia, przez co ci, którzy muszą dojść do pracy nierzadko ryzykują życie i lawirują między pędzącymi samochodami. Czy jest szansa na zmianę tej sytuacji i kiedy to nastąpi? – pytają.

Jak mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze przygotowana jest cała dokumentacja przebudowy i remontu ulicy Spółdzielczej. Do wykonania zadania brakuje jednak pieniędzy.

Całość prac czyli remont ulicy, budowa chodników, doprowadzenie instalacji wodno-ściekowej i deszczowej, doprowadzenie mediów i oświetlenie pochłonie około 23 miliony złotych. W budżecie miasta takich pieniędzy na to zadanie nie ma. W minionym roku urząd miasta złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie tego zadania. Wniosek został jednak odrzucony.

- W poprzednim wniosku wpisane były trzy zadania dotyczące remontu ulicy Spółdzielczej, łącznie z zadaniem, na które dokumentacja została już wykonana w 2004 roku, a samo zadanie zostało już wykonane – mówi Jadwiga Osińska, naczelnik wydziału funduszy europejskich urzędu miasta w Jeleniej Górze. I to właśnie w nim zarzucono nam nieprawidłowości.

– Zadanie było bowiem realizowane zgodnie z procedurą prawa krajowego, które wówczas obowiązywało, a nie dyrektywami unijnymi. W związku z tym, że zadanie zostało już wykonane i nie mogliśmy zmienić dokumentacji, wniosek odrzucono. Jesienią tego roku Urząd Marszałkowski ma zrobić nowy nabór wniosków. Wówczas złożymy jego wersję poprawioną z pominięciem tego jednego zadania – dodaje J. Osińska.

Wniosek ma opiewać na około 7,5 mln zł, czyli o ponad milion złotych mniej niż w wersji pierwotnej. Zdaniem urzędników po poprawkach jest duża szansa, że miastu uda się te pieniądze pozyskać. Gdyby te prognozy się sprawdziły, pieniądze na remont ulicy Spółdzielczej pojawiłyby się w I połowie przyszłego roku.

Pracownikom firm mieszczących się przy ulicy Spółdzielczej najbardziej zależy na wykonaniu I zadania czyli na remoncie odcinka ulicy Spółdzielczej od Trasy Czeskiej do wjazdu do firmy Draexlmaiera. II zadanie czyli odcinek od wjazdu do Draexlmaiera do skrzyżowania z ulica Objazdową zostało rozpoczęte w roku ubiegłym, a zakończono je w obecnym. W ramach trzeciego zadania ujętego we wniosku miałby się pojawić budowa i remont odcinka od skrzyżowania z ulicą Objazdową do skrzyżowania z ulicą Lubańską (w okolicy obecnych parkingów cieplickiej giełdy handlowej). Jak mówi Jerzy Bigus, realizacja ostatniego zadania byłaby szansą na poszerzenie strefy ekonomicznej i sprzedaż tych terenów pod inwestycję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
205
Tak
32%
Nie
62%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group